Абсолютна більшість опитаних українців вважають, що через 10 років Україна буде процвітаючою країною у складі ЄС – опитування

Київ. 7 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Абсолютна більшість опитаних українців, 88% вважають, що майбутнє України розвиватиметься в оптимістичному ключі і через 10 років Україна буде процвітаючою країною у складі Європейського Союзу, свідчать результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС).

Зазначається, що при цьому серед них 63% повністю поділяють такий погляд, а скоріше погоджуються – 26%.

Водночас лише 5% респондентів мають песимістичні очікування, що через 10 років Україна буде спустошеною країною з відпливом людей.

Респондентам, які оптимістично бачать майбутнє України через 10 років, ставилося додаткове запитання, чи готові вони мати матеріальні труднощі протягом 3-5 років для досягнення в майбутньому позитивного результату.

Серед таких респондентів-оптимістів 96% готові мати матеріальні труднощі 3-5 років, якщо в результаті Україна стане успішною країною та членом Європейського Союзу.

Зазначається також, що співвідношення очікувань змінюється залежно від регіону проживання, віку та обраної для інтерв’ю мови респондента (української чи російської), однак абсолютна більшість висловлює позитивні очікування від майбутнього. Так, кількість оптимістично налаштованих респондентів коливається із заходу на схід від 90% до 76%, від молоді до громадян пенсійного віку – від 94% до 81%. Серед україномовних респондентів оптимістичні погляди на майбутнє України висловили 90%, серед російськомовних – 77% опитаних.

Опитування проводилося КМІС із 21 до 23 жовтня 2022 року у рамках всеукраїнського опитування громадської думки "Омнібус". Застосовувався метод телефонних інтерв’ю з допомогою комп’ютера (computer-assisted telephone interviews, CATI) з урахуванням випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів і подальшим статистичним зважуванням). Загалом було опитано 1000 респондентів, які мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). Опитування проводилося з дорослими (віком 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України (у межах, контрольованих владою України до 24 лютого 2022 року). До вибірки не включалися мешканці територій, які тимчасово не контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року (АР Крим, м. Севастополь, окремі райони Донецької та Луганської областей), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

Зазначається, що формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з ймовірністю 0,95 та з урахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 3,4% для показників, близьких до 50%, 3,0% для показників, близьких до 25%, 2,1% – для показників, близьких до 10%, 1,5% – для показників, близьких до 5%. В умовах війни, крім зазначеної формальної похибки, додається певне систематичне відхилення. Зокрема, якщо ще у травні серед усіх опитаних респондентів 2,5-4% проживали на окупованих після 24 лютого територіях (і це відповідало відсотку тих, хто проживає там, тому що генерація номерів телефонів була випадковою), то наразі через відключення окупантами телефонного зв’язку вдалося опитати менше респондентів, які проживають в окупованих населених пунктах – їх кількість становить 0,3%. Незважаючи на те, що хоча погляди респондентів, що проживали в окупації, дещо відрізнялися, але при цьому загальні тенденції були досить схожі. Тобто неможливість наразі опитати таких респондентів суттєво не впливає на якість результатів.

administrator

Related Articles