Банк Англії може підвищити ставку одразу на 75 б.п. – прогноз

Лондон. 2 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Банк Англії за підсумками листопадового засідання у четвер підвищить ключову процентну ставку на 75 базисних пунктів, з поточних 2,25% до 3% річних, на тлі стійкої високої інфляції в країні, вважають аналітики.

Якщо прогноз здійсниться, то темп підйому стане максимальним із 1989 року, а розмір ставки досягне рекорду з листопада 2008 року. З грудня минулого року британський центробанк піднімав ставку сім засідань поспіль, останні два рази – на 50 б.п.

Ситуація в британській економіці слабко змінилася за шість тижнів, із вересневого засідання ЦБ, зазначає Financial Times. Інфляція у вересні повернулася до максимуму за 40 років, тоді як ринок праці залишається сильним, водночас дані про ділову активність свідчить про її ослаблення.

Тим часом на фінансових ринках спостерігалися різкі коливання – спочатку після оголошеного зниження податків приблизно на 45 млрд фунтів на рік, а потім після скасування цих податкових послаблень та відставки прем’єр-міністра Ліз Трасс услід за міністром фінансів Квазі Квартенгом.

Невизначеність, в якій опинився Банк Англії, полягає в тому, що новий прем’єр (і колишній глава Мінфіну) Ріші Сунак планує озвучити нову економічну стратегію уряду лише 17 листопада, тож поки що центробанку доведеться "діяти наосліп", як зазначив голова ЦБ Ендрю Бейлі.

Зокрема, поки що не зрозуміло, чи наважиться Сунак на негайне підвищення податків і скорочення бюджетних видатків, і якщо так, то в якому масштабі. Такі дії можуть суттєво послабити інфляційний тиск і знизити необхідність різкого посилення грошово-кредитної політики.

Семюель Тумбс, економіст у Pantheon Macroeconomics, очікує "підвищення ставки на 75 б.п., але також є сигнали про те, що на наступних засіданнях підйоми будуть помірнішими".

Крім того, Банк Англії може спробувати стримати очікування ринку щодо максимального розміру ставки. Наразі аналітики в середньому прогнозують, що до літа наступного року вартість запозичень може досягти 4,75%. Тим часом, заступник голови центробанку Бен Бродбент дав зрозуміти, що, за його прогнозами, ставка досягне піку в районі позначки 4,25%.

Банк Англії підіб’є підсумки листопадового засідання о 15:00 у четвер. Також ЦБ оприлюднить оновлені макроекономічні прогнози.

У серпні регулятор шокував британців, спрогнозувавши зростання інфляції до 13% до кінця 2022 року, тривалу рецесію і різке падіння рівня життя за 60 років. Однак зараз, після оголошених урядом заходів щодо стримування зростання витрат на електроенергію, Банк Англії може стримати свої прогнози щодо інфляції. Втім, економісти вважають, що ЦБ, як і раніше, відзначить наближення британської економіки до рецесії.

administrator

Related Articles