"Чернігівобленерго" відчуває гострий дефіцит коштів через неповні розрахунки за послуги з розподілу е/е з боку ПУП

Київ. 13 лютого. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – АТ “Чернігівобленерго” зазнає гострого дефіциту фінансових коштів унаслідок нездатності постачальників універсальних послуг (ПУП), які постачають електроенергію населенню області, розраховуватися з компанією за послуги розподілу е/е повним обсягом.

“Постачальники не можуть повністю розрахуватися з АТ “Чернігівобленерго” за послуги з розподілу (електроенергії – ІФ-У) через те, що ДП “Гарантований покупець” надає їм неповну компенсацію витрат на послуги із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів”, – повідомляється на сайт компанії.

Як пояснили в АТ, “ГарПок” має відшкодовувати ПУП різницю між фіксованою ціною на е/е для побутових споживачів, встановленою Кабінетом Міністрів, та ринковими тарифами на е/е, яку закуповують, а також тарифами на послуги з передачі, розподілу е/е та послуги постачальника.

Нині ціна на закупівлю е/е в оптовому ринку становить у середньому близько 3,50 грн/кВт-год і якщо до неї додати вартість послуг операторів розподілу, передачі е/е та ПУП, реальна ціна е/е для побутових споживачів виявляється порівняно з фіксованою ціною, встановленою Кабміном у розмірі 1,44 грн/кВт-год та 1,68 грн/кВт-год, суттєво вищою.

“Саме цю різницю і має компенсувати ДП “Гарантований покупець”. Зараз ця компенсація часто надходить не в повному обсязі, і постачальники не можуть вчасно розрахуватися із операторами системи розподілу, останні ж просто опиняються заручниками в цій ситуації, як це зараз і відбулося з АТ “Чернігівобленерго”, – зазначили у компанії.

Ситуація для АТ ускладнюється високою часткою населення у структурі електроспоживання у Чернігівській області.

“Враховуючи, що загалом у структурі споживання електричної енергії Чернігівської області відсоток побутових споживачів складає понад половину, а за період воєнного стану ця частка через закриття та релокацію багатьох підприємств навіть збільшилася, зрозуміти, наскільки критичним для підприємства стало недоотримання коштів від постачальника, нескладно”, – наголосили у компанії.

Наразі “Чернігівобленерго” не вистачає коштів не лише на закупівлю витратних матеріалів для ремонту пошкоджених ліній, запчастин та пального для техніки, а й навіть на виплату заробітної плати працівникам, констатували в АТ.

У свою чергу, як стверджують у “ГарПок”, підприємство своєчасно та повним обсягом перераховує ПУП усі кошти, одержані в межах виконання ПСО (спеціальних зобов’язань – ІФ-У) перед населенням з боку виробників е/е в особі ДП “НАЕК “Енергоатом” та ПрАТ “Укргідроенерго”.

“Держпідприємство виконує покладені на нього зобов’язання чітко та сумлінно, кошти, які перераховуються від виробників електричної енергії за послугу із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів, направляються постачальникам універсальних послуг”, – ідеться на сайті “ГарПок”.

Як свідчать дані держпідприємства станом на 24 січня 2023 року, “Енергоатом” та “Укргідроенерго” перерахували “ГарПок” із початку 2022 року в межах виконання ПСО перед населенням 112,4 млрд грн, заборгованість становила 26,5 млрд грн.

У свою чергу “ГарПок” скерував ПУП 114,9 млрд грн, заборгованість – 26,8 млрд грн.

Відповідно до чинної моделі фінансового ПСО спецзобов’язання щодо оплати послуг із забезпечення доступності е/е для побутових споживачів покладаються, зокрема, на виробників е/е в особі “Енергоатом” та “Укргідроенерго”, “Гарантований покупець”, постачальників універсальних послуг та інших стейкголдерів.

Джерело: https://chernihivoblenergo.com.ua/news/1183

https://www.gpee.com.ua/news_item/1057

administrator

Related Articles