Експерт оцінив рівень стійкості енергосистеми України у 15% та рекомендував нарощувати мобільну газову генерацію

Київ. 1 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Масовані російські терористичні атаки на українську енергосистему призвели до зниження рівня її стійкості до 15%, і щоб підвищити рівень захисту необхідно швидко доставляти необхідне обладнання для ремонту та заміни й забезпечити критичну інфраструктуру резервною газовою генерацією, вважає керівник Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

"Часто чую запитання: якщо взяти за 100% 10 жовтня і сказати, скільки наразі у нас залишилося стійкості, то моя відповідь – 15%: у нас залишилася приблизно шоста частина того запасу, який ми мали. А мали ми, насправді, дуже хороший запас… божевільний запас міцності", – сказав він на організованій Центром економічної стратегії дискусії "Антикрихкість України: уроки 2022 року".

Харченко нагадав, що за півтора місяці українську енергосистему атакували 1 100 ракет, що призвело до крихкості її конфігурації.

"Жодна європейська країна не витримала б такої кількості атак і вже декілька тижнів була б із абсолютно відключеною енергосистемою", – вважає експерт.

Він уточнив, що однією з причин такого запасу міцності стала масштабна заміна трансформаторів "Укренерго" в проєкті на суму EUR700 млн в межах євроінтеграції в останні роки і бюрократія, яка не дозволила списати старі трансформатори, які допомогли у відновленні після ударів.

За його словами, нині необхідно максимально прискорити доставку високовольтних трансформаторів 750 кВ, 330 кВ, 220 кВ та 110 кВ.

"Необхідно забезпечити критичну інфраструктуру резервною генерацією – мобільними газотурбінними та газопоршневими електростанціями", – відзначив друге завдання Харченко.

Він наголосив, що вони доступні і їх можна швидко привезти до України.

"Київ та Харків нині найбільш уразливе місце в енергосистемі України. Київ дефіцитний від природи, під нього будували Чорнобиль, який наразі не працює, лінії треба тягнути з усієї країни. Саме ті підстанції та лінії, які відповідають за живлення Києва, атакують під час кожної хвилі", – зазначив керівник Центру досліджень енергетики.

За його словами, у випадку Харкова проблема у його розташуванні у прифронтовій зоні та знищенні всього, до чого дотягувалася російська артилерія.

"Тому насамперед для Києва потрібна мобільна генерація 25-30 МВт – газотурбінні електростанції, які прикриють насоси та водоканали, основну теплову генерацію та дадуть можливість їй працювати, навіть якщо загалом електрики немає", – наголосив Харченко.

Він зазначив, що робота триває над цим "спресована та сфокусована", але водночас різко розкритикував роботу Міненерго у цьому напрямі, зокрема ігнорування пропозицій від партнерів щодо постачання такої мобільної генерації.

"Нічого марнішого в цій країні з погляду державного устрою, ніж Міністерство енергетики, сьогодні немає. Користі від цього міністерства є рівно настільки, що якщо Кубракова нині призначать віцепрем’єром (рішення вже ухвалено – ІФ-У) і департамент зроблять енергетичний у Мінрегіоні, цього буде достатньо", – заявив експерт.

Виконавчий директор асоціації "Енергоефективні міста України" Святослав Павлюк підтримав пропозицію щодо встановлення мобільної генерації. За його словами, є компонування контейнерного типу потужністю від 2 МВт, які можуть бути досить швидко доставлені та розгорнуті. Хоча на запитання щодо можливості вбудовування їх у наявну енергосистему мають відповісти енергетики, додав експерт.

За його словами, є також успішні приклади середніх міст, як Дубно, щодо переходу на місцеві енергоносії та місцеву генерацію.

administrator

Related Articles