Київ. 20 лютого. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Гендиректор інвестиційної компанії Dragon Capital Томаш Фіала пропонує зупинити проведення конкурсу з пошуку управляючого корпоративними правами найбільшого українського виробника мінеральних вод IDS Ukraine для уточнення переліку активів, що передаються в управління.
Про це інвестор написав у колонці видання New voice у понеділок, підтвердивши, що його група Dragon Capital зацікавлена у проведенні прозорого конкурсу з пошуку управляючого корпоративними правами IDS Ukraine, оголошеного Національним агентством з розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів (АРМА) .
“Наразі немає жодної прозорості в тому, що відбувається з цими активами після їх арешту чи націоналізації. Чи можна дізнатися перелік таких активів? Яка кількість арештів була надалі скасована судами і які підстави для цього? Скільки грошей перераховано до бюджету або на потреби ЗСУ підприємствами , які перейшли в управління держави? Яка стратегія щодо подальшої долі таких підприємств? Коли плануються хоч якісь дії щодо інших підприємств, які перебувають під контролем російських бенефіціарів, які досі залишилися поза увагою правоохоронних органів? На всі ці запитання немає відповіді”, – наголосив Фіала у повідомленні.
Він зазначив, що відсутність прозорості при переданні активів в управління викликає нерозуміння українського суспільства, а також значно ускладнить підтримку західних партнерів під час проведення аналогічних дій з іншими російськими активами в Україні.
“Конкурс оголошено на управління 100% корпоративних прав двох українських компаній. Дивним чином до периметру конкурсу не потрапив завод у Миргороді, що належить тому ж власнику і входить до групи компаній IDS Borjomi. Ще дивнішим здається те, що конкурс оголошено лише на управління корпоративними правами цих компаній, а їхні цілісні майнові комплекси та нерухомість (тобто самі заводи) не входять до списку активів”, – зазначив інвестор.
Фіала уточнив, що у нинішньому вигляді переможець конкурсу зможе здійснювати управління лише корпоративними правами компанії, що передбачає право голосувати на зборах акціонерів, але буде змушений узгоджувати свої дії із нинішнім власником цих прав, підсанкційним російським олігархом, який навіть після арешту акцій залишається їхнім власником.
“У Законі про АРМА є цікава норма (ч. 7 ст. 21), суть якої зводиться до того, що: “У разі здійснення управління активами у вигляді частки у статутному капіталі або акцій, який керує при здійсненні повноважень власника таких активів у вищих органах управління відповідної юридичної особи зобов’язане узгоджувати свої дії з власником таких активів”. Тобто АРМА пропонує переможцю конкурсу узгоджувати свої дії з підсанкційним російським олігархом, який навіть після арешту акцій залишається їхнім власником?!”, – написав Фіала.
Крім того, гендиректор Dragon Capital відзначив недостатні терміни для проведення якісного конкурсу на пошук управителя. За його даними, конкурс було оголошено 10 лютого з кінцевим терміном подання заявок 22 лютого, внаслідок чого зацікавлені учасники мають 8 робочих днів на всебічний аналіз потенційного об’єкта управління та пов’язаних з цим ризиків, формулювання стратегії (що є умовою конкурсу) та складання фінансового прогнозу. що дозволить визначити очікуваний дохід державного бюджету від управління (також є умовою конкурсу).
“На жаль, я ще не бачив жодної серйозної угоди щодо операційного бізнесу в будь-якому секторі, яка була б укладена за 8 робочих днів. Рекомендація: враховуючи, що рішення суду про арешт майна було прийнято ще в листопаді минулого року, розпочати конкурс необхідно було раніше, але в жодному разі він не може тривати менше 30 днів за обов’язкової умови наявності достатньої інформації”, – зазначив він.
Таким чином, враховуючи зазначені вищі деталі, Фіала пропонує зупинити проведення цього конкурсу, якнайшвидше включити до переліку активів, що передаються в управління всі активи (зокрема заводи), що належать до цієї групи, забезпечити наявність необхідної інформації про конкурс та оголосити його повторне проведення.
Як повідомлялося, 10 лютого АРМА, оголосило конкурс з відбору управителя для заарештованих активів компанії IDS Ukraine, яка виробляє та реалізує мінеральну воду під ТМ “Моршинська”, “Миргородська” та Borjomi. Прийом заявок триватиме до 22 лютого.
Учасникам конкурсу запропоновано управління корпоративними правами компанії у вигляді 100% частки у статутному капіталі цієї юрособи у розмірі 8,8 млн грн. Крім того, АРМА шукає управляючого корпоративними правами іноземної компанії, а саме звичайними бездокументарними іменними акціями юридичної особи, що спеціалізується на оптовій торгівлі продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, загальною номінальною вартістю 4,5 млн грн.
Раніше генеральний директор IDS Ukraine Марко Ткачук у відповідь на запит агентства “Інтерфакс-Україна” розповів, що передання АРМА корпоративних прав компанії на загальну суму понад 10 млрд грн не вплине на господарську діяльність групи.
Він нагадав, що рішення про передання АРМА корпоративних прав акціонерів IDS із російським громадянством, що перебувають під санкціями, Шевченківський районний суд Києва ухвалив 9 і 11 листопада 2022 року.
Бюро економічної безпеки України (БЕБ) 23 листопада повідомило про арешт корпоративних прав росіян-акціонерів IDS Ukraine, щоб уникнути виведення ними з України активів семи підприємств з виробництва та реалізації питної води. За даними БЕБ, зазначені підприємства перебувають в їхній фактичній власності через підконтрольну офшорну компанію-нерезидента.
IDS Ukraine – українська група компаній, заснована у 1996 році, найбільший національний виробник бутильованих вод. До складу холдингу входить Моршинський завод мінеральних вод “Оскар”, “Миргородський завод мінеральних вод”, дистрибуційна компанія “ІДС” та оператор доставки води “ІДС Аква Сервіс”.
ГК володіє торговими марками “Моршинська”, “Миргородська”, “Аляска” та “Аква Лайф”.