Завершився конкурсний відбір на участь у мережі з розробки муніципальних енергетичних планів та обміну досвідом у цій сфері. 48 громад спільно з експертами U-LEAD напрацьовуватимуть власні шляхи формування системи енергетичної безпеки та впорядкують їх у єдиний документ.
Ця співпраця відбудеться в рамках мережі з обміну досвідом «Розробка муніципального енергетичного плану» — піврічної програми підтримки громад, що бажають розробити муніципальний енергетичний план та створити горизонтальні зв’язки з іншими учасниками.
Про можливості, які вони одержать від участі в мережі, говорили під час першої, стартової зустрічі з громадами-переможницями. Зустріч організували, аби ознайомити учасників із документами енергетичного планування згідно нормативно-правових актів та визначити їхню роль у цьому процесі.
Заступниця керівника Програми «U-LEAD з Європою» Олена Томнюк привітала громади-переможці конкурсного відбору та підкреслила, що U-LEAD продовжує здійснювати підтримку спроможності громад. За її повідомленням, в умовах війни Програмою було запроваджено три нові ініціативи з безпекових питань, однією з яких є створення системи енергетичної безпеки в громадах:
“Ми пропонуємо громадам новий формат співпраці – розробка муніципальних енергетичних планів. Такий документ розроблятиметься вперше в Україні при підтримці Мінвідновлення. Експерти, які працюватимуть з громадами, входять до складу робочої групи з енергобезпеки в профільному міністерстві. Працюючи з громадами над таким документом, ми також отримаємо модельні плани, які зможуть у майбутньому стати прикладами для інших громад”.
Як повідомила очільниця робочої групи «Енергобезпека», керівниця Регіонального офісу U-LEAD на Одещині Юлія Молодожен, на участь у мережі претендувало 147 громад з усіх регіонів України. 48 з них перемогли й незабаром розпочнуть роботу над цим новим для України документом.
Що зможуть учасники мережі?
- отримати поради та рекомендації від експертів з розробки муніципального енергетичного плану (МЕП), який є обов’язковим документом згідно з Законом України «Про енергоефективність»;
- обмінюватися досвідом та ідеями щодо створення системи енергетичної безпеки громади з огляду на особливості своєї території;
- оволодіти навичками та знаннями у сфері впровадження заходів, орієнтованих на енергетичну незалежність громади;
- налагодити зв’язки з колегами для можливого співробітництва.
Яку допомогу надаватиме Програма учасникам?
- разом з експертами вони покроково пройдуть весь шлях розробки муніципального енергетичного плану за методикою, розробленою профільним міністерством;
- навчаться аналізувати стан енергетичних ресурсів своєї громади та формувати цілі для підвищення рівня своєї енергетичної незалежності;
- опрацюють практичні комплексні заходи для формування системи енергетичної безпеки;
- отримають знання та навички про особливості написання проєктів для донорської допомоги у сфері енергетики.
Також Юлія Молодожен зазначила, що розробка муніципальних енергетичних планів наразі є для громад нагальною темою, адже в листопаді 2021 року прийнято Закон України «Про енергоефективність», у прикінцевих положеннях якого зазначається, що через три роки з моменту набуття його чинності всі громади мусять мати місцевий енергетичний план. Цей документ розробляється на 10 років і орієнтований на забезпечення сталого енергетичного розвитку громад і регіонів.
Участь у мережі візьмуть громади з 18 областей:
Вінницька область – Ладижинська;
Волинська область – Іванчичівська, Поромівська;
Дніпропетровська – Межівська, Новопокровська, Чумаківська;
Закарпатська – Колочавська, Нересницька;
Івано-Франківська – Богородчанська, Бурштинська, Вигодська, Надвірнянська, Рогатинська, Рожнятівська;
Київська – Березанська, Бучанська, Обухівська, Таращанська;
Львівська – Гніздичівська, Моршинська, Старосамбірська;
Миколаївська – Коблівська, Мигіївська;
Полтавська – Пришибська, Терешківська;
Рівненська – Острожецька;
Сумська – Білопільська, Великописарівська, Глухівська;
Тернопільська – Збаразька, Микулинецька;
Харківська – Ізюмська, Богодухівська;
Херсонська – Нововоронцовська;
Хмельницька – Волочиська, Дунаєвецька, Новоушицька, Поніківська, Теофіпольська, Шепетівська;
Черкаська – Ватутинська, Звенигородська, Канівська, Катеринопільська, Мліївська, Чигиринська;
Чернівецька – Кам’янецька;
Чернігівська – Городнянська.