77% НУО допомагають ЗСУ. А хто допоможе представникам громадського сектору не вигоріти та зберегти ментальне здоров’я?

Згідно з даними соціологічного дослідження «Громадянське суспільство в Україні в умовах війни — 2022», кількість благодійних організацій з початку війни збільшилася у 8 разів. Діяльність майже 80% громадських та благодійних ініціатив серед опитаних в рамках дослідження, різною мірою стосується ЗСУ: гуманітарна допомога, інформаційна підтримка, організація зборів на потреби військових. 

В найтяжчі для країни часи НГО вкотре довели свою важливість та значущість. Зуміли швидко адаптуватися в нових умовах та переорієнтувати діяльність з культурних, спортивних та екологічних ініціатив на практичну допомогу армії, ветеранам, жертвам війни та переселенцям. Більшість організацій ні на день не припиняли роботу, завдяки чому ЗСУ, суспільство та прості українці відчувають постійну підтримку.

Проте волонтери та представники громадського сектору — теж живі люди, які мають сім’ї, власні життєві труднощі та проблеми зі здоров’ям. Вони не роботи, щоб на підйомі працювати 24/7/365, та ще й не звертати уваги на безпричинні звинувачення в розкраданні гуманітарки чи нецільових витрат фінансової допомоги. Тому серед НГО та волонтерських проєктів досить розповсюджене емоційне вигорання, яке заважає не лише продовжувати допомагати іншим, а навіть загрожує їхньому звичайному життю.

Автор статті Олександр Карташов, як член правління ГО «Агенція локальних ініціатив» та СЕО центру психології AboutYou, часто стикається з емоційним спустошенням, стресом та іншими розладами ментального здоров’я у членів громадських проєктів та волонтерів. В статті він поділився своїм практичним досвідом, який стане в пригоді керівникам організацій, фондів та проєктів при впровадженні політики захисту ментального здоров’я членів команд. А також розказав про дієві інструменти психологічної підтримки, які допоможуть уникнути серйозних ментальних проблем.

Чому виникає емоційне вигорання

Вигорання та інші психологічні проблеми у волонтерів та членів неприбуткових громадських організацій пов’язані з тим, що ці групи людей часто працюють у складних умовах з високим рівнем стресу та емоційного навантаження. Серед основних причин погіршення ментального здоров’я є такі:

  • Емоційне та психологічне навантаження через ситуації, що по пов’язані з допомогою людям у скрутних життєвих обставинах, боротьбу за права та гідність інших.
  • Відсутність балансу роботи та особистого життя.
  • Низька визнаність їхньої роботи та недостатня підтримка й повага з боку співробітників, суспільства або управлінських структур.
  • Перевантаження, перевтома, стрес та емоційне виснаження через швидкий темп життя та інтенсивність роботи.
  • Переживання емпатії та постійне відчуття чужого болю.

Для запобігання емоційного вигорання важливо створити сприятливі умови для працівників та волонтерів: надати їм можливість відпочити, психологічну підтримку, організувати навчання та тренінги щодо управління стресом та збереження психічного здоров’я. Все це повинно стати частиною політики захисту ментального здоров’я. Поговоримо про неї детальніше.

З чого почати розробку політики захисту ментального здоров’я в НГО

Усі стратегії та заходи для збереження й поліпшення психічного стану членів організації та волонтерів формують політику захисту ментального здоров’я. Основна її мета — забезпечити співробітникам відчуття захищеності. Тобто створити таке робоче середовище, де панує підтримка й взаємоповага, є вільний доступ до ресурсів психологічної підтримки різних напрямків.

Почати потрібно з оцінки ситуації, тобто виявити наявні проблеми та зрозуміти кінцеву мету. Не покладайтеся на власні спостереження чи життєвий досвід. Натомість проведіть опитування або інтерв’ю з гарантією конфіденційності, щоб дізнатися потреби колег, зрозуміти які фактори викликають стрес, емоційне навантаження, тривожність чи призводять до вигорання. Розробку та впровадження цього кроку краще довірити професійним психологам, які стикаються з подібними проблемами та мають практичний досвід. 

  1. На основі отриманих результатів потрібно прописати основні засади політики захисту ментального здоров’я, визначити мету та конкретні принципи, на які вона спиратиметься. Кожний пункт повинен бути зрозумілим, тобто написаним простою мовою без використання професійної термінології. За необхідності додайте приклади та зображення.
  2. Встановіть конкретні процедури впровадження стратегії захисту ментального здоров’я та відповідальних осіб на кожному етапі.
  3. Визначте спосіб отримання зворотного зв’язку від членів колективу та механізми внесення змін в політику.
  4. Для ознайомлення з політикою використовуйте будь-який канал комунікації, що є прийнятним у вашій організації — внутрішній портал, електронна пошта, месенджери та чати.

Пам’ятайте, щоб політика захисту ментального здоров’я повинна пристосовуватись до потреб співробітників, а не порушувати їхні права чи обмежувати свободу.

Ефективні способи збереження ментального здоров’я членів ГО

Перш за все, потрібно розробити та провести навчання для відповідальних осіб в організації та усіх членів колективу. Для цього залучають професійних психологів, які використовують онлайн-програми, навчальні відеокурси, групові вправи та дискусії. Мета цього кроку — підвищити свідоме ставлення до психічного здоров’я, навчити колег керувати стресом та надавати підтримку іншим.

Наступний етап — створення підтримувальної культури в колективі. Її основні ознаки:

  • члени організації вільно висловлюють свою точку зору з різних робочих питань;
  • не бояться ділитися проблемами та готові вислуховувати й підтримувати колег;
  • знають, що керівництво уважно поставиться до здорових скарг та пропозицій;
  • відчувають свою цінність як професіонали та особистості.

В будь-якому колективі не припустима дискримінація в питаннях ментального здоров’я, тому необхідно також розробити та запровадити принципи, що захищають і підтримують людей з психологічними проблемами: від засад рівного ставлення до механізмів реагування на випадки дискримінації. На цьому етапі може знадобитись консультація психолога та юриста.

Щоб вберегти членів НГО від стресу та емоційного вигорання, треба допомогти їм ефективно розподіляти робочий час та навантаження. В теперішніх умовах це досить важко зробити, бо надто багато викликів стоїть перед громадським сектором, і надто багато питань вони закривають своєю роботою. Проте хоча б короткі регулярні перерви, обмеження в кількості робочих годин на тиждень, гнучкий графік допоможуть зберегти емоційний спокій та фізичне здоров’я. А спільні активності, такі як заняття спортом, йога, сімейні пікніки чи кулінарний майстер-клас допоможуть співробітникам підтримувати баланс між роботою та особистим життям, і створять позитивну атмосферу в колективі.

Проте головне, про що необхідно пам’ятати — конфіденційна психологічна підтримка членів ГО. Для цього залучають професійних психологів, які розробляють програми групової терапії та надають індивідуальні консультації окремим особам в залежності від їхніх потреб та проблем. 

Зручно, коли організація співпрацює з конкретним психологічним центром, а не залучає кожного разу нового психолога. По-перше, це займає час. По-друге, існує величезний ризик натрапити на непрофесіонала. По-третє — це не вигідно з фінансової точки зору. І, головне, в психологічному центрі працюють перевірені фахівці з відповідною освітою та досвідом, тому під кожний запит для вашої організації чи для персональних потреб співробітників зможуть підібрати кваліфікованого психолога або психотерапевта.

Питання як вибрати психолога, дійсно важливе, бо крім практичного досвіду, фахівець повинен відповідати іншим вимогам клієнта (навіть відносно статі та віку), інакше не буде викликати довіру, а спілкування стане дискомфортним. Через це страждатиме ефективність терапії. 

Способи професійної психологічної підтримки членів НГО:

  • командна робота та воркшопи (живі зустрічі чи дистанційно);
  • групова динаміка (онлайн та офлайн);
  • індивідуальні консультації (особисто, онлайн або телефоном);
  • тренінги, семінари та лекції з питань підтримки ментального здоров’я та запобігання емоційному вигоранню;
  • доступ до навчальних матеріалів для самостійного вивчення та самодопомоги (електронні книги, онлайн-курси, подкасти та ін.).

Захист та підтримка ментального здоров’я представників громадських організацій — це історія не одного дня. Щоб усі кроки були ефективними, важлива система, яку можна побудувати за умови моніторингу результатів та внесення коригувань за необхідністю. Визначте основні метрики та критерії, за якими будете відстежувати зміни в стані ментального добробуту членів колективу, та проводьте регулярну оцінку за допомогою анкетування чи інтерв’ю. Якщо не маєте для цього досвіду, часу та інших ресурсів, зверніться до психологічного центру за допомогою.

Як професійна психологічна підтримка впливає на працездатність учасників НГО

Психологічна підтримка грає важливу роль у забезпеченні ефективності та працездатності учасників неприбуткових організацій. Ось як це відбувається:

  1. Зменшення стресу та вигорання

Групова терапія та індивідуальні консультації допомагають учасникам НГО керувати стресом, пов’язаним з їхньою непростою роботою. Це сприяє запобіганню емоційного вигорання та підвищує їхню стійкість до труднощів.

  1. Підвищення самосвідомості

Співробітники починають краще розуміти свої емоції, мотивації та цілі. Вчаться керувати часом та енергією, що впливає на загальну працездатність та ставлення до проблем.

  1. Покращення комунікаційних навичок

Психолог надає можливість вдосконалити навички міжособистісної взаємодії, які є ключовими для успішної роботи в групі. Ефективна комунікація сприяє покращенню робочих відносин та взаєморозуміння.

  1. Стимулювання та підтримка креативності

Завдяки професійній психологічній допомозі учасники НГО знаходять внутрішню мотивацію та розвивають нестандартні підходи до розв’язання завдань. Це допомагає їм долати труднощі та шукати позитивні моменти навіть у найскладніших ситуаціях.

  1. Ефективне керування конфліктами

Психолог допоможе учасникам НГО навчитися навичок конструктивного врегулювання конфліктів. Це сприяє уникненню загострень та негативного впливу конфліктів на співпрацю в організації та зовнішні стосунки.

Громадські організації, які опікуються ментальним здоров’ям своїх членів, мають позитивну репутацію в суспільстві, серед колег, партнерів, ЗМІ, донорів. Це допомагає залучити ще більше людських та фінансових ресурсів, а значить ще ефективніше виконувати свої функції.

Тому витрати на професійну психологічну підтримку — це інвестиція у розвиток та масштабування НУО, за яку вам подякують не лише співробітники, а й усі українці, яким ви допомагаєте.



administrator

Related Articles