З початку повномасштабної війни в Україні журналісти та блогери відчули зростання кібертиску, заявляють 68% респондентів*. Найчастіше про тиск кажуть блогери – 82%*.
Це найвищий показник, що ІМІ зафіксував від початку проведення аналітичних досліджень серед медійників. Для порівняння: станом на грудень 2022 року, за результатами річного підсумкового опитування українських журналістів, про зростання кіберзлочинів зазначили тільки 36,6% опитаних.
Такими є результати анонімного адресного опитування, що провів Інститут масової інформації в червні-липні 2023 року, в якому взяли участь 100 респондентів з усіх регіонів України.**
Серед найпоширеніших цифрових загроз*:
- бан або попередження від Фейсбуку за мову ворожнечі (зазначили по 77% опитаних ІМІ журналістів та блогерів);
- бан або попередження в іншій соціальній мережі (41% журналістів, 36% блогерів);
- видалення соцмережею дописів, відео, фото (73% журналістів, 54% блогерів);
- злам акаунту (21% журналістів, 4% блогерів);
- прослуховування та стеження (по 14% журналістів та блогерів);
- викрадення інформації з ноутбука / комп’ютера (3% журналістів, блогери не стикалися з такою проблемою).
Ще однією тривожною ознакою є ризики, з якими стикаються журналісти та блогери через свою професійну діяльність. Як свідчать дані опитування, 41% респондентів мав проблеми з булінгом і образами, 40% отримували погрози, 37% наражалися на мову ворожнечі або тиск через стать / географічне походження / сексуальну орієнтацію / інше*. Тим часом блогери стикаються з мовою ворожнечі частіше, ніж журналісти, – 45% і 40% відповідно.
Основними джерелами небезпеки, на думку опитаних, є російські спецслужби, кремлівські боти або тролі (64%); фігуранти розслідувань або критичних матеріалів (34%); місцеві посадовці, правоохоронці (32%); російські громадяни (31%); приватні особи, пересічні громадяни (30%); українські боти / тролі (28%).
Через цифрові загрози 70% журналістів та 36% блогерів змушені ретельніше з погляду безпеки планувати свою діяльність.
Оскільки нині в Україні не існує механізму покарання за злочини в інтернеті, після виникнення загроз 69% респондентів пишуть оскарження до адміністрації соцмереж, 42% пишуть публічний пост у соцмережах, 23% консультуються з профільними громадськими організаціями та ще 21% шукає підтримки серед друзів та колег*.
*Сума відповідей не дорівнює 100%, оскільки респонденти могли обрати кілька з них.
**Дослідження проводилося методом анонімного адресного онлайн-опитування за інтерактивною структурованою анкетою. Посилання на анкету надсилали потенційним респондентам – журналістам, редакторам та блогерам. Усього отримано 100 відповідей, з них 70% респондентів – журналісти, 22% – блогери, ще 8% поєднують журналістику і блогерство. Серед опитаних – 66% жінок, 44% чоловіків. Дослідження проводилося протягом червня-липня 2023 року.
Джерело: ІМІ.