Як Мережа правового розвитку працюватиме у 2023 році

Як Мережа правового розвитку працюватиме у 2023 році

Рік 2022 став роком безпрецедентних викликів повномасштабної війни російської федерації проти України. Наближення гуманітарної катастрофи, системні порушення прав людини, адаптація законодавства до умов і вимог воєнного стану. Всі ці складові змусили Мережу правового розвитку (МПР) мобілізувати ресурси, активізувати партнерства, об’єднати зусилля і почати швидко впроваджувати стратегії допомоги.

Завдяки такій стрімкій і потужній роботі громадська спілка змогла увійти в 2023 рік з новими можливостями. Аби систематизувати завдання і пріоритети та підбити підсумки минулого року, на початку квітня 2023 року Мережа зібралася на загальні збори. Окрім інших важливих питань, які обговорювали учасники, під час заходу спільно напрацювали дієвий операційний план, за яким Мережа працюватиме у 2023 році, а також обрали нового члена правління, представника ГО «Подільська правова ліга» Андрія Місяця.

На фото: Голова правління Мережі правового розвитку, програмний менеджер ГО «Асоціація юристів Кам’янця-Подільського» Максим Ільчишен. Фото: Галина Колесник/МПР

«Вважаю, що нам вдалося настільки організуватися і синхронізуватися, оскільки кожного з нас об’єднують спільні цінності. Люди, як були, так і залишилися в фокусі нашої діяльності. Партнерство та синергія є для нас одними з фундаментальних у роботі, як і професіоналізм. А також довіра. Адже ми довіряємо і один одному, і внутрішнім інституціям. Незаангажованість та неупередженість. Завдяки тому, що ми маємо визначені стратегічні напрями роботи, нам вдається стійко витримувати ті зміни та кризи, які трапляються на нашому шляху», — зазначив голова правління Мережі правового розвитку Максим Ільчишен. 

На фото: робочий момент зборів. Фото: Галина Колесник/МПР

Серед основних досягнень, які отримала спілка у 2022 році:  

  • 127 тис. правових консультацій надали членські організації Мережі правового розвитку.
  • 15 організацій системно надавали допомогу українцям та українкам через онлайн-чат Мережі правового розвитку. 
  • Почалося впровадження практику менторської підтримки. Окремі представники/иці організацій змогли отримати знання та навички менторства. В майбутньому це може стати однією із послуг, які надає МПР.
  • Створено понад 300 правопросвітніх матеріалів (історії успіху, консультації, корисні матеріали), які отримали охоплення 3,5 млн переглядів.
  • Попри перешкоди та виклики, Мережа правового розвитку продовжує координувати роботу регіонального партнерства у Східній Європі та Центральній Азії на міжнародному рівні та бере участь у напрацюванні стратегій післявоєнного відновлення України з впровадженням людиноцентричних підходів на міжнародному рівні.
  • Спільно із партнерами ГО «Legal Innovations» (LinGo) створили платформу допомоги українцям за кордоном. За її допомогою понад 80 тис. наших громадян, які перебувають у різних країнах, отримали консультації в 120 тис. кейсах.
  • Проведено дослідження адаптації органів місцевого самоврядування до умов воєнного часу в трьох громадах, яке дозволило зробити більш масштабне дослідження спільно з Асоціацією міст України роботи 13 громад у сферах доступу до правосуддя, місцевих бюджетів і безпеки.
  • Завдяки внутрішнім експертам, представникам і представницям членських організацій ми навчали ініціативні групи, активістів та представників органів місцевого самоврядування (ОМС) як моніторити розподіл гуманітарної допомоги в громаді, документувати воєнні злочини і дотримання гуманітарного права. 
  • Мережа правового розвитку ініціювала створення коаліції «Солідарність та Справедливість». Спільно з партнерами координували розподілення понад 500 тонн гуманітарної допомоги для більше, ніж 105 тис. жителів громад.
  • Сприяли створенню та становленню окремих компонентів соціально-важливої ініціативи «Вулик Змістів» у громадах Івано-Франківської, Львівської та Вінницької областей, яка займається комплексною допомогою внутрішньо переміщеним особам: поселення, юридична, психологічна допомога, працевлаштування, інтеграція в життя громади та багато іншого.
  • Впроваджено 11 національних і міжнародних ініціатив, для реалізації яких залучили 91 експерта з числа членських організацій та 28 — зовнішніх.

На фото: Виконавча директорка Мережі правового розвитку Ольга Настіна. Фото: Галина Колесник/МПР

«Ми працюємо в полях із величезним масштабом порушень прав людини. В частині експертно-правової підтримки громад мали колосальний досвід до 24 лютого 2022-го року, але минулий рік примусив нас зробити невеличку паузу, перегрупуватися і далі відновити свою діяльність. Ми маємо знайти можливості більш комплексної допомоги людям у громадах в умовах їхнього недостатнього фінансування. Через виклики повномасштабної війни багато організацій змушені переформатувати свою роботу, шукати та знаходити нові партнерства, нові можливості. Тому відкритим є питання залишитися спроможними в конкурентному середовищі правозахисного руху”, — підсумувала виклики, з якими мали справу у 2022 році та які тривають у 2023-му, виконавча директорка Мережі правового розвитку Ольга Настіна.

Мережа правового розвитку в 2023 році

З урахуванням здобутого досвіду представники/иці членських організацій МПР визначили, що й надалі Мережа підтримуватиме надання первинної правової допомоги і через виїзні консультування, й можливими засобами онлайн-зв’язку.

У фокусі уваги, окрім внутрішньо переміщених осіб, стане правова допомога військовим і членам їхніх родин, людям у складних життєвих обставинах, тим, хто зазнав домашнього та гендерно зумовленого насильства,постраждалим від війни дітям і людям з інвалідністю. Через зміну законодавства та ускладнення ситуації у сфері правозахисту постраждалих від повномасштабної війни виник значний запит на посилення експертності представників/иць членських організацій.

На фото: Представник БФ «Перспектива Нова» м. Кам’янка-Бузька Львівської області Андрій Корбецький. Фото: Галина Колесник/МПР

«У 2023 році ми окрему увагу приділяємо моніторингу правових проблем. Знайдені кейси, зокрема ті, які стосуються наданню вторинної правової допомоги, стануть основою впровадження більш ефективних рішень. Окрім того, важливим компонентом є підтримка альтернативних механізмів вирішення спорів, розвиток послуг медіації у громадах. Сподіваємося, що цього року вдасться впровадити підтримку цих механізмів», — зазначив представник «Перспектива Нова» м. Кам’янка-Бузька Львівської області Андрій Корбецький.

За напрямом експертно-правової підтримки громад у 2023 році Мережа правового розвитку впроваджуватиме ініціативи з фокусом на подоланні наслідків війни.

Так представники/иці членських організацій зазначили, що пильної уваги потребує: 

  • правова підтримка малого і середнього бізнесу, зокрема релокованого;
  • сприяння працевлаштуванню внутрішніх переселенців, їхня соціальна інтеграція; 
  • створення реєстру надавачів соціальних послуг на регіональному та місцевому рівнях.
  • створення навчальних продуктів для органів місцевого самоврядування;
  • визначення навчальних потреб і підтримка діяльності громадських рад, у яких братимуть участь переселенці та учасники бойових дій; 
  • розвиток інституту присяжних.

Окрім того, запланована розробка інструментів допомоги релокованим і приймаючим громадам.

На фото зліва направо: представник БФ «Перспектива Нова» (м. Кам’янка-Бузька) Андрій Корбецький; член правління ГО «СТЕП» (м. Запоріжжя) Олексій Агєнтаєвпредставник ГО «Час збирати Українців» (м. Миколаїв) Олексій Сидорчук. Фото: Галина Колесник/МПР

«Працюючи в Запоріжжі, наша організація неодноразово бачила, як і представники релокованих органів місцевого самоврядування, працівники переміщених шкіл, закладів охорони здоров’я та інших комунальних установ потребують правової, психологічної допомоги й інших  видів соціальних послуг. Думаю, що дослідження їхніх проблем і потреб допоможе створити більш комплексні рішення», — зазначив Олексій Агєнтаєв.

Щодо організаційного розвитку, у 2023 році спілка більш системно будуватиме фундамент для розбудови адвокаційного потенціалу, від ревізії спроможностей членських організацій, до (в кількарічній перспективі) створення аналітичного центру.

Інституційний розвиток Мережі враховує виклики, які є зараз, і які можуть виникнути у майбутньому для Мережі загалом та для членських організацій зокрема. Ось кілька прикладів впровадження:

  • МПР створить план підтримки членських організацій, в тому числі й тих, які будуть повертатися на деокуповані території. Адже вони потребуватимуть додаткових ресурсів для відновлення своєї діяльності. 
  • Потребують доопрацювання внутрішні політики та процедури, які мають враховувати як і здобутий досвід, так і майбутні потреби розвитку. 
  • На період воєнного стану членські організації вирішили призупинити розширення членства, натомість зосередитися на розвитку існуючих членських організацій та розширенні партнерства.

На фото: Директорка з організаційного розвитку Мережі правового розвитку Ірина Чайка. Фото: Галина Колесник/МПР

«Багато з того, що ми робили минулого року, залишилося у плануванні на цей, 2023 рік, але з фокусом на якість. Для прикладу, ми кілька років проводимо оцінювання оргрспроможності організацій із використанням розробленого інструменту Мережі правового розвитку. Нещодавно ми мали змогу побачити в роботі ще один інструмент, який плануємо доопрацювати під потреби спілки та використовувати його. Окрім того, оскільки Мережа почала активно впроваджувати менторство, так само інтегруємо його для посилення членських організацій: запроваджуємо внутрішнє менторство. Це лише кілька прикладів, а попереду ще великий обсяг роботи, який, впевнена, ми зможемо зробити спільно з членськими організаціями»,  — зазначила директорка МПР з організаційного розвитку Ірина Чайка.

На фото: Кандидат політичних наук, керівник Студії соціальних технологий «Garnet» Руслан Бахтиєв. Фото: Галина Колесник/МПР

Переосмислити здобутки МПР за попередній рік, зробити висновки та використати досвід під час напрацювання нового допоміг кандидат політичних наук, керівник Студії соціальних технологий «Garnet» Руслан Бахтиєв:

«Мережа правового розвитку вже переживала кілька складних моментів, і це нормальний живий процес. Важливо, що про все це її учасники завжди говорять відверто, що допомагає організації перейти на новий рівень. Це стратегування теж дає можливість поговорити відверто, зруйнувати фортецю проблем і стає частиною майбутнього розвитку». 

На фото зліва: Виконавча директорка ГО «Північна правозахисна група» Наталія Єсіна, м. Суми: «Мені дуже відгукнувся запит, який викристалізувався з наших напрацювань, на створення справжньої мережевості. Коли кожен член мережі відчуває повагу, увагу та має глибинне спілкування від інших членів Мережі»

На фото: Робочий момент зборів. Фото: Галина Колесник/МПР

Захід відбувся у межах проєкту «Посилення членських організацій Мережі правового розвитку» за фінансової підтримки Фонду Чарльза Стюарта Мотта.

administrator

Related Articles