Київ. 5 червня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Кількість вагонів із зерном, що рухаються в напрямку портів Великої Одеси, за минулий тиждень станом на 5 червня зросла на 10,4%, до 2 663 із 2 413, а час очікування в черзі – до 6,1 доби з 4,5 тижнем раніше, повідомив заступник директора департаменту комерційної роботи “Укрзалізниці” Валерій Ткачов.
“Станом на 5 червня в напрямку портів Великої Одеси рухаються 2 663 вагони із зерновими вантажами. Показник вивантаження за минулу добу становить 437 вагонів із зерном. Водночас показник середньодобового вивантаження в червні становить 510 вагонів. Час очікування в черзі становить 6,1 доби”, – написав Ткачов у телеграм-каналі в понеділок.
Час очікування в черзі в порту “Ізмаїл”, який є альтернативою для експорту зернових вантажів, за зазначений звітний період скоротився до 18,8 доби з 31,8 доби тижнем раніше за обсягу вивантаження 100 вагонів із зерном за добу. У напрямку порту рухаються 1 874 вагони із зерновими вантажами. За минулий тиждень черга зменшилася на 13,4%.
Раніше повідомлялося, що Спільний координаційний центр (СКЦ) після 4-денної паузи відновив інспекції в “зерновому коридорі”. За інформацією Мінвідновлення, наразі в черзі в територіальних водах Туреччини інспекції очікують 67 суден, з яких 58 прямують на завантаження до українських портів, а дев’ять уже завантажені продовольством.
Окрім того, понад один місяць Росія продовжувала блокувати судна для порту “Південний”, грубо порушуючи умови “зернової ініціативи”, підписантом якої вона є. Минулого тижня з портів “Одеса” і “Чорноморськ” було відправлено лише вісім суден із 400 тис. тонн продовольства.
Як повідомлялося на сайті СКЦ, 5 червня Спільний координаційний центр провів щонайменше по одній інспекції на вхід і на вихід, які стали першими після 31 травня. На вхід до порту “Південний” пропущено суховантаж Navios Sagittarius дедвейтом 75,6 тис. тонн під прапором Панами, яким став першим судном у напрямку цього порту, пропущеним після 2 травня.
Чорноморську зернову ініціативо було засновано у Стамбулі 22 липня 2022 року за участю ООН, України, Туреччини та Росії. Її суть – у створенні коридору для вивезення зерна з трьох українських портів – “Чорноморськ”, “Одеса” і “Південний” – в умовах війни Росії проти України. Ініціативу було укладено на 120 днів, і її продовжували двічі, востаннє – 18 березня. Однак якщо Україна заявляла, що її було продовжено на 120 днів, то Росія стверджувала, що лише на 60 – до 18 травня, і наполягала на розблокуванні роботи аміакопроводу Тольятті-Одеса та на знятті всіх санкцій під час торгівлі російською агропродукцією та добривами.
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган 17 травня заявив, що “зернова ініціатива” продовжить роботу ще два місяці, що пізніше підтвердив генсек ООН Антоніу Гуттереш, однак заявив, що невирішені питання залишаються.
Джерело: https://www.facebook.com/Ministry.for.restoration/posts/pfbid02RTh87LwLFBrG8dBFQXqinbmmtrRzb71fqaNXTvySgGRvxFk6G3n27xbfDJS27Hv2l
https://t.me/logisticaUA/37592