"Укрнафта" планує до 2027 року подвоїти видобуток нафти і газу та потроїти переробку нафти, пропонує інвестпроєкти на $4 млрд

Лугано. 8 червня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – АТ “Укрнафта”, яке з кінця 2022 року повністю перебуває під контролем держави, ставить стратегічною ціллю до 2027 року подвоїти видобуток нафти та природного газу – відповідно до 3 млн тонн і 2 млрд куб. м, повідомив перший заступник голови правління Денис Кудін на нещодавньому українсько-швейцарському бізнес-форумі, який відбувся в Лугано.

“Очевидно, це призведе до більш високого завантаження НПЗ (“Укртатнафта”, що також перейшла під контроль держави), яке сягне 6 млн тонн і потроїться порівняно з довоєнними обсягами. І, знову ж таки, наш план полягає в тому, щоб продавати цю продукцію в Україні”, – сказав він.

За його словами, п’ятирічний стратегічний план передбачає нарощування оптового продажу пального вдвічі – до 3 млн тонн, а роздрібного, через АЗС, що належать “Укрнафті”, – учетверо, до 1,5 млн тонн.

Кудін нагадав, що паливний ринок України обсягом 10 млн тонн на рік забезпечується завдяки вітчизняній нафтопереробці лише на 20%, тоді як решта 80% імпортуються з ЄС і деяких екзотичних країн імпорту, як-от Індія цього року або навіть Китай.

“Отже, у нас є повний потенціал, щоб закрити цю прогалину на ринку і бути в змозі виробляти достатньо пального для власних потреб”, – наголосив перший заступник голови правління “Укрнафти”.

За його словами, для досягнення цих цілей компанія рада представити інвестиційні можливості на суму $4 млрд, зокрема, шість найкращих інвестиційних проєктів.

Як уточнив Кудін, найбільший із них – модернізація нафтопереробного заводу вартістю $2,5 млрд із об’ємом виробничих потужностей в 11 млн тонн із глибиною переробки понад 95%, що відповідає світовим стандартам. Цей проєкт може бути запущений приблизно через два з половиною роки, уточнив перший заступник голови правління, однак з урахуванням тривалих термінів планування та інженерно-технічних робіт розпочинати можна вже наразі.

Другим за обсягом інвестпроєктом він назвав вкладення в розвідку і видобуток нафти на діючих і нових родовищах. Кудін нагадав, що компанія працює на 89 родовищах на площі понад 2 тис. кв. км, деякі з родовищ уже виснажені, але з урахуванням сучасних методів нафтовіддачі видобуток нафти на них може бути збільшено.

“За нашими оцінками, обсяг інвестицій у brownfield видобуток нафти становить близько $805 млн протягом п’яти років. Ми вже визначили ті родовища, які ми пропонуємо розглянути для коінвестицій, наш внесок полягатиме в розробці brownfield із доведеними запасами, наземною інфраструктурою та ліцензією на видобуток”, – зазначив Кудін.

За його словами, від інвестора очікуються фінансові вкладення, а також інженерні знання, якщо це спеціалізована компанія, як краще видобувати нафту на цих родовищах.

Перший заступник голови правління “Укрнафти” зазначив, що ще однією рідкісною можливістю для інвесторів приєднатися є greenfield розробка і видобуток нафти на заході України, де компанія має хороші можливості для отримання нової ліцензії найближчими місяцями на близько 6 тис. кв. км, що втричі більше поточних площ.

Кудін додав, що “Укрнафта” готова і сама здійснювати цей розрахований на 20 років проєкт, але буде рада співінвесторам (проєкт оцінюють у $463 млн). Він зазначив, що йдеться про розташовану на заході країни Олеську площу у львівському регіоні, яка дуже віддалена від зони бойових дій і має величезний потенціал для розвитку.

Три інші інвестпроєкти, як зазначив перший заступник голови правління, пов’язані з декарбонізацією та модернізацією застарілого обладнання, яке споживає багато енергії і виділяє багато викидів СО2. За його словами, “Укрнафта” провела переговори з декількома американськими та європейськими компаніями, які можуть поставити електронасоси і труби. Вартість проєкту становить $150 млн, і компанія рада розглянути різні можливості фінансування, щоб запустити його якнайшвидше.

Другий із цієї групи проєктів – це розвиток української інфраструктури для бурових установок, зазначив Кудін. За оцінками компанії, на ринку необхідно ще шість нових бурових установок і не менше двох сейсморозвідувальних партій, і роботи для них та сейсморозвідки вистачить на найближчі п’ять років.

“Тут ми раді розглянути або довгостроковий JV (СП) контракт, або інші варіанти спільного інвестування”, – уточнив перший заступник голови правління.

За його словами, “Укрнафта” вже визначила конкретні точки для нових свердловин і готова до робіт одразу після прибуття обладнання.

“І, нарешті, мабуть, найбільший проєкт декарбонізації, який ми можемо запропонувати, – це модернізація газопереробного заводу”, – повідомив також Кудін.

Він зазначив, що інші українські газовидобувні та нафтовидобувні компанії вже вклали кошти в модернізацію ГПЗ, тоді як “Укрнафта” ще не зробила цього. За його словами, у компанії сім майданчиків, де LNG компресори мають бути замінені, що приведе до зниження викидів CO2, величезної економії енергії і дуже хорошого періоду окупності та IRR цієї інвестиції, оцінюваної приблизно в $65 млн.

“Укрнафта” – найбільша нафтовидобувна компанія України, а “Укртатнафта” – найбільший НПЗ країни. Ставка верховного головнокомандувача 5 листопада 2022 року вирішила на час воєнного стану вилучити у власність держави як військове майно акції “Укрнафти” та “Укртатнафти” (за винятком відповідно контрольного і блокуючого пакетів НАК “Нафтогаз України”). До вилучення структурам Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова належало близько 42% акцій “Укрнафти”, а разом з іншими партнерами – контрольний пакет “Укртатнафти”.

“Укрнафта” у 2023 році планує збільшити видобуток нафти на 5,8% (на 0,077 млн тонн) порівняно з минулим роком – до 1,447 млн тонн, газу – на 0,3% (на 0,003 млн куб. м), до 1,04 млрд куб. м.

Станом на кінець березня 2023 року “Укрнафта” мала у своєму розпорядженні 89 родовищ із 23 млн тонн доведених запасів і з 1,806 тис. активних нафтових свердловин та 152 газових свердловин. Компанія експлуатує 537 АЗС, із яких 28 модернізовано, обсяг продажу на них цього року очікується на рівні 350 тис. тонн, або близько 7% ринку. Минулого року оптовий та роздрібний продаж нафтопродуктів становив 1,665 млн тонн.

administrator

Related Articles