Київ. 13 червня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Понад 83 тисячі постраждалих учасників Революції гідності, АТО і ветеранів війни у 2019-2022 роках не отримали безоплатних послуг із реабілітації.
Як повідомила пресслужба Рахункової палати, такі дані відображено у звіті палати про результати аудиту ефективності використання коштів держбюджету, спрямованих на реалізацію заходів із реабілітації та реадаптації постраждалих учасників Революції гідності, Антитерористичної операції та відбиття збройної агресії проти України.
“Аудит встановив, що за чотири роки не сформовані ні повний пакет послуг із реабілітації й реадаптації цієї категорії громадян, ні система їх надання. Загальна чисельність ветеранів війни належним чином не облікована. Уповноважені органи та установи не розробили стратегії переходу громадян від військової служби до цивільного життя”, – зазначають у палаті за підсумками аудиту.
У Рахунковій палаті, зокрема, наголосили, що для виконання програми реабілітації та реадаптації цієї категорії з 2019-го до 2022 року з держбюджету було використано майже 622 млн грн. Головними розпорядниками цих коштів визначили Мінветеранів і Мінсоцполітики.
Водночас держпрограму за результативними показниками було виконано на 67,4%.
Послуги соціальної та професійної адаптації отримали понад 12,7 тис. осіб за запланованих 14 тис., санаторно-курортне лікування – 22,4 тис. із майже 53 тис. постраждалих, психологічну реабілітацію, що відновила або компенсувала б втрачені психічні функції, мали пройти понад 70 тис. осіб, “але в стаціонарі таких послуг не надавали, а замінили їх психологічною допомогою, якою скористалися лише 19,7 тис. постраждалих”.
Окрім того, у Рахунковій палаті зазначили, що Мінветеранів і Мінсоцполітики не володіли інформацією про загальну кількість постраждалих учасників, контингент, вид та обсяг послуг, які їх потребують.
“За чотири роки послуги з психологічної реабілітації планували надати лише 2,2% осіб із тих, хто мав на неї право та потребував її, санаторно-курортного лікування – 8,1% постраждалим, професійної реадаптації – 11,6%”, – зазначили в Рахунковій палаті.
Згідно з висновками палати, у 2019-2022 роках видатки на психологічну реабілітацію в держпрограмі скоротили у 2,7 раза (з 623 до 232 млн грн), водночас у 1,8 раза збільшили суму коштів на санаторно-курортне лікування (з майже 338 млн грн до 624 млн грн).
Водночас протягом чотирьох років через завищення середніх витрат під час планування видатків і розподілу асигнувань між розпорядниками коштів не використали і повернули до держбюджету 62,5 млн грн.
Відповідальний за проведення аудиту – заступник голови Рахункової палати Андрій Майснер.