РФ вустами глави МЗС знову погрожує припинити "зернову угоду" після 17 липня

Київ. 15 червня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Глава МЗС Росії Сергій Лавров називає прогрес у реалізації Меморандуму Росія-ООН щодо вилучення російських сільгосппродукції та добрив з-під західних санкцій і відновлення експорту аміаку умовою продовження “зернової угоди” після 17 липня.

“Змушений знову констатувати: якщо Стамбульський “пакет” не запрацює, як його ініціював генсек ООН, до 17 липня, то ні про яке подальше продовження йтися не може”, – сказав Лавров на 46-му засіданні Ради міністрів закордонних справ Організації Чорноморського економічного співробітництва (ЧЕС), яке відбулося в онлайн-форматі.

Лавров також звернув увагу на протести п’яти країн ЄС проти постачань за нульових тарифів українського зерна. “Нехай Єврокомісія, якщо вона так піклується про продовольчу безпеку країн Півдня, закуповує надлишки, що надходять сухопутним маршрутом, і передає через ВПП ООН нужденним”, – заявив глава МЗС РФ.

Чорноморська зернова ініціатива була ухвалена в Стамбулі 22 липня 2022 року за участю ООН, України, Туреччини, тоді як Росія і ООН паралельно підписали меморандум. Суть ініціативи – у створенні коридору для вивезення зерна з трьох українських портів “Чорноморськ”, “Одеса” і “Південний” в умовах війни Росії проти України, що триває. Ініціатива була укладена на 120 днів і її продовжували двічі, востаннє 18 березня. Однак якщо Україна заявляла, що її було продовжено на 120 днів, то Росія стверджувала, що лише на 60 – до 18 травня, і наполягала на розблокуванні роботи аміакопроводу Тольятті-Одеса та знятті всіх санкцій під час торгівлі російською агропродукцією та добривами.

Президент Туреччини 17 травня заявив, що “зернова ініціатива” продовжить роботу ще два місяці, що пізніше підтвердив генсек ООН Антоніу Гуттереш. Однак глава ООН заявив, що невирішені питання ще залишаються.

Україна неодноразово заявляла, що чітко виконує всі свої зобов’язання в рамках підписаного документа.

Загалом від початку роботи “зернового коридору” з 1 серпня 2022 року до 14 червня 2023 року вдалося експортувати 31,7 млн тонн агропродукції, однак останніми місяцями через перешкоди, які чинить Росія, “зерновий коридор” працює на мінімумі своїх можливостей. Зокрема, з початку травня РФ заблокувала захід суден у найбільш глибоководний український порт “Південний”, де розташований аміачний термінал.

Крім того, у травні обсяг експорту агропродукції “коридором” упав до 1,33 млн тонн із 2,79 млн тонн у квітні та 3,93 млн тонн у березні, а за половину червня він становить 1,2 млн тонн.

Кількість проінспектованих суден скоротилася в травні до 33 з 64 у квітні та 88 у березні, хоча ще в жовтні доходила до 180. За половину червня було проінспектовано 23 судна.

administrator

Related Articles