Київ. 21 червня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Всеукраїнський аграрний форум (ВАФ) від імені низки аграрних асоціацій звернувся до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з проханням звернутися до арбітражу СОТ для врегулювання ситуації з експортом української агропродукції та розслідувати факти заподіяної шкоди економіці України.
“Представники агросектору глибоко стурбовані останніми ініціативами окремих держав-членів ЄС та Європейської комісії, що ставлять під загрозу виконання прийнятих вище рішень, а також несуть в собі небезпеку знищення українського аграрного сектору економіки”, – йдеться в оприлюдненому у вівторок на сайті УКАБ повідомленні.
ВАФ наголосив на фактичному руйнуванні “шляхів солідарності” через їх проходження територією п’яти держав-членів ЄС, які ініціювали запровадження Європейською комісією заборони на імпорт українського зерна до окремих держав-членів ЄС, унаслідок чого обвалився не тільки експорт українського зерна до окремих держав-членів ЄС, а й його транзит територією зазначених держав.
У бізнес-об’єднанні побоюються повернення до дозвільного порядку надання українським перевізникам права здійснення автомобільних перевезень територією ЄС. У ВАФ нагадали, що блокування польськими перевізниками перетину українсько-польського кордону українським транспортом є де-факто припиненням дії укладеної між Україною та ЄС угоди, що передбачає лібералізацію вантажних перевезень автомобільним транспортом.
Аграрні асоціації акцентували увагу очільника уряду на тому, що окремі держави-члени ЄС (зокрема Угорщина – ІФ-У) фактично продовжують забороняти імпорт і транзит українського зерна й досі не скасували дію своїх національних рішень із цього питання.
Такі дії у ВАФ розцінили як появу в ЄС практик, що порушують умови Угоди про асоціацію, та наголосили на їх дискримінаційній дії щодо України. “Відповідно до Угоди про асоціацію жодна сторона не повинна запроваджувати будь-які заборони чи обмеження щодо імпорту будь-якого товару іншої сторони”, – наголошується у зверненні.
Аграрні асоціації зазначили, що європейські урядовці не обмежилися продовженням заборони на імпорт українських сільгосптоварів до 15 вересня і проводять розслідування щодо постачань української агропродукції до ЄС, зокрема м’яса птиці. Це становить ризик продовження та розширення заборон на імпорт до ЄС української аграрної та харчової продукції після 15 вересня, констатують у ВАФ.
Аграрний бізнес зазначає, що на тлі застосування з боку окремих держав-членів ЄС до української агропродукції режиму посиленого контролю українських виробників витісняють із власного внутрішнього ринку. Як приклад у ВАФ навели нарощування у 2022 році експорту агропродукції в Україну Болгарією на 26%, Польщею на 16%, Словаччиною на +30%.
ВАФ негативно оцінив заборону урядом експорту українського цукру, що призведе до невиконання зовнішньоекономічних контрактів, втрати платоспроможних зовнішніх ринків, набуття репутації ненадійних постачальників і фінансових збитків українських експортерів цукру.
Аграрне співтовариство закликало прем’єр-міністра домогтися скасування ЄС усіх обмежувальних заходів, запроваджених щодо імпорту українського зерна, до 15 вересня 2023 року; не допустити запровадження нових і продовження дії вже наявних обмежень на імпорт до ЄС українських агротоварів.
Главі уряду наголосили на необхідності вжити еквівалентних заходів щодо імпорту в Україну продукції з окремих держав-членів ЄС, які запровадили обмеження щодо української сільгосппродукції та не дотримуються зобов’язань із забезпечення її транзиту; посилити контроль Держпродспоживслужби за показниками якості та безпечності агропродукції, що імпортується в Україну з окремих держав-членів ЄС.
Серед пропозицій ВАФ також є прохання про надання фінансової підтримки українським експортерам аграрної продукції, які постраждали внаслідок запроваджених заборон, та клопотання про скасування заборони на експорт цукру.
Аграрні асоціації вважають за доцільне звернутися до арбітражу СОТ для відстоювання українських економічних інтересів, а також розпочати розслідування фактів заподіяння шкоди економіці України в межах Генеральної угоди про тарифи і торгівлю 1994 року.
Всеукраїнський аграрний форум об’єднує і представляє інтереси низки провідних аграрних асоціацій – УКАБ, ВАР, Аграрний союз України, Українська аграрна конфедерація, Союз птахівників України.
Джерело: https://www.ucab.ua/ua/pres_sluzhba/novosti/agrospilnota_zvernulas_do_uryadu_z_propozitsiyami_schodo_pidtrimki_agrosektoru_ukraini