Київ. 14 липня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Норми, запропоновані в законопроєкті №9422 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного регулювання ринків фінансових послуг”, стосовно вилучення із закону вимог оприлюднення НБУ проєктів своїх нормативно-правових актів, є неприпустимими та спричинять непередбачуваність законодавства на ринку банківських і фінансових послуг.
Про це йдеться в пояснювальній записці до альтернативного законопроєкту №9422-1, зареєстрованого в парламенті 12 липня, ініціаторами якого стали Євген Петруняк (“Слуга народу”), Андрій Ніколаєнко (ВО “Батьківщина”) та Ніна Южаніна (“Європейська солідарність”).
На думку авторів законопроєкту, запропоноване проєктом №9422 розширення форм проведення інспекційних перевірок банків через віддалений доступ до всіх їхніх документів під час здійснення банківських операцій спричинить збільшення фінансових і адміністративних витрат банків, що потребує додаткового детального обговорення після завершення воєнного стану в Україні.
Депутати також пропонують збільшити максимальний розмір споживчого кредиту з 1% на день від загального розміру кредиту, пропонованого раніше зареєстрованим законопроєктом, до 2,5% із подальшим її зниженням (не раніше 365 днів) до 2%.
“Отже, розробка та подання альтернативного законопроєкту зумовлена необхідністю виключення всіх норм, які становлять ризик для прозорості підготовки та прийняття нормативно-правових актів Національного банку, ризик для стабільного розвитку банківської системи, а також необхідністю вдосконалення окремих процедур надання споживчих кредитів для збільшення захисту позичальників від недобросовісних дій на ринку споживчого кредитування”, – наголошується в пояснювальній записці.
Як повідомлялося, законопроєкт №9422 було зареєстровано в парламенті 26 червня 2023 року.
Згідно з пояснювальною запискою до законопроєкту пропонується встановити вимоги обов’язкового зазначення в договорі про споживчий кредит інформації про денну відсоткову ставку (крім кредитів під забезпечення заставою/іпотекою або правом довірчої власності), заборонити встановлювати в договорі про споживчий кредит умову щодо продовження в односторонньому порядку строку користування кредитом. Зобов’язати кредитодавця передавати інформацію за всіма споживчими кредитами незалежно від суми кредиту хоча б до одного з бюро кредитних історій, внесеного до Єдиного реєстру бюро кредитних історій, здійснювати оцінку кредитоспроможності споживача з урахуванням вимог, встановлених законодавством.
Крім того, законопроєкт пропонує вивести нормативно-правові акти Національного банку, спрямовані на виконання ним функції державного регулювання та нагляду на ринках небанківських фінансових послуг, з-під сфери дії закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.
У документі буде дозволено уповноваженим НБУ під час проведення інспекційної перевірки одержувати документи/інформацію шляхом віддаленого доступу з використанням інформаційно-комунікаційних технологій, бути присутніми на загальних зборах учасників банку, засіданнях ради банку, правління банку та комітетів банку, а також на засіданнях колегіальних органів учасника банківської групи. Здійснювати перевірку за місцезнаходженням піднаглядної структури та/або шляхом віддаленого доступу до систем автоматизації, документів та інформації з використанням інформаційно-комунікаційних технологій.