Уперше на Тернопільщині Музей Майдану разом із регіональним партнером – Музеєм російсько-української війни у Збаражі представив документальну виставку “Справи Майдану: на шляху до правосуддя та історії”.
На відкритті виставки говорили про важливість притягнення до відповідальності винних у злочинах проти Майдану та вшанували пам’ять Героїв Небесної Сотні.
Саме з Тернопільщини родом наймолодші Герої Небесної Сотні – Назарій Войтович та Устим Голоднюк, батьки яких виступили на відкритті. Також зі словом до присутніх звернувся Ігор Слободян – батько Героя Небесної Сотні Тараса Слободяна, керівник тернопільського осередку громадської організації “Родини Героїв Небесної Сотні”.
“Сьогодення так навантажило людей, що вони не мають часу самостійно шукати інформацію. Тому на цій виставці чітко й лаконічно розповідається про те, як розслідувалися справи Майдану, скільки їх, які прийнято рішення. Треба періодично нагадувати про події Майдану 2013–2014 років, бо непокаране зло завжди повертається”, – наголосив Володимир Голоднюк, батько Героя Небесної Сотні Устима Голоднюка, директор Музею російсько-української війни.
Родини майданівців продовжують добиватися справедливості та очікують на вироки у справах, а також наголошують на потребі інформувати громадськість про стан кримінальних проваджень у справах Майдану.
“На 90 %, мабуть, справи не завершено. Одних “беркутів” відпустили або, як говорять, обміняли, а інші повтікали. Я думаю, ця виставка ще нагадує про Майдан 2013–2014 років, люди нехай не забувають, бо з Майдану почалася російсько-українська війна. Я думаю, треба постійно нагадувати це все: чому Майдан був, чому російсько-українська війна почалася, чому зараз хлопці гинуть, чому справи Майдану не закрито ще донині”, – зазначив Юрій Войтович, батько Героя Небесної Сотні Назарія Войтовича.
Проєкт привернув особливу увагу містян.
“Кожен повинен віддати честь нашій Небесній Сотні, адже саме з неї почалося становлення України та боротьба за європейські цінності”, – сказала Вікторія, жителька Збаража.
На виставку жінка прийшла з малою дочкою, переконана, що ці історії мають знати майбутні покоління та що про це треба розповідати дітям ізмалку: “Попри те, що справи тривають стільки років уже, я вважаю, що і для родин та батьків Героїв Небесної Сотні, і для всіх громадян України важливо, щоб “справи Майдану” було завершено й, головне, було встановлено справедливість”.
“Я особисто не знала нікого з Героїв Небесної Сотні, але їхні історії торкають, і люди мають продовжувати їхні справи. Вони є першим поштовхом і взірцем для наших хлопців, які нині захищають країну. Вони для майбутніх поколінь приклад того, як треба любити країну, як за неї треба боротися”, – впевнена Іванна, відвідувачка виставки.
Як просувається розслідування у “справах Майдану”, які деталі слідчих дій та хронологія подій – про все це можна дізнатися на виставці, що триватиме на майдані Івана Франка у Збаражі до 9 серпня.
Усю інформацію на стендах було підготовлено командою Музею Майдану у співпраці з Офісом Генерального прокурора.
Світлини: Богдан Кузьма
Джерело: Національний музей Революції Гідності.