Повномасштабна російська війна мобілізувала громадянське суспільство України для реагування на нові виклики. ОГС змогли швидко адаптуватися, щоб покрити велику кількість нагальних потреб, і зокрема тих, які держава не могла забезпечити сама. Діяльність українського громадянського суспільства, зокрема щодо підтримки процесу євроінтеграції України, визнано на міжнародній арені. Сьогодні організації продовжують діяти у надзвичайно складних обставинах.
Такими є дані щорічного національного звіту з оцінки середовища для громадянського суспільства «Барометр ОГС: Україна 2022. Звіт про країну», який презентували 24 липня у Києві. Звіт відображає ті зміни, які відбулися в середовищі громадянського суспільства у перший рік повномасштабного вторгнення.
Мета звіту — виявити актуальні ризики та загрози, окреслити перспективи розвитку громадянського суспільства у синергії з бізнесом та владою, а також дати оцінку основоположним правам та свободам людини і громадянина. Крім того, звіт містить рекомендації щодо розв’язання проблемних питань для покращення середовища організацій громадянського суспільства.
Проєкт з оцінки середовища для громадянського суспільства реалізується протягом 2017-2023 років у країнах Східного партнерства. За підсумками експертних досліджень у громадському секторі (на основі 11 індикаторів і 30 стандартів) готується щорічний звіт «Барометр ОГС» для кожної із 6 країн (ознайомитися з усіма звітами).
Вплив війни на середовище ОГС в Україні: загальна оцінка знизилася
Через повномасштабне вторгнення росії загальна оцінка середовища ОГС в Україні за 2022 рік знизилася до 4,7 бала із 7 (у 2021 році – 5,2 із 7). Зауважимо, що 1 означає найнижчу можливу оцінку (надзвичайно несприятливе, авторитарне середовище), а 7 — найвищу можливу оцінку (надзвичайно сприятливе середовище).
За словами Сімони Огненьовської, радниці з досліджень та моніторингу Європейського центру неприбуткового права, російська війна вплинула на середовища громадянських суспільств у всіх країнах Східного партнерства, але попри війну, Барометр ОГС не зафіксував значного зниження оцінки для України — держави, де йде повномасштабна війна.
«Російська війна проти України має великий вплив на всі аспекти середовища, в якому працюють громадянські суспільства в регіоні. І як показують результати, в Україні, яка звичайно найбільше постраждала від війни, немає погіршення оцінки в усіх сферах, які досліджує Барометр ОГС.
Ми побачили, що навіть під час війни деякі уряди, включно з Україною та, наприклад, Молдовою підтримували середовище громадянського суспільства через прогресивні заходи, і робили це в умовах надзвичайного стану та у складних обставинах. І громадянське суспільство справді довело, що воно є важливим партнером у таких складних обставинах», — зауважила експертка.
Як зазначила Мирослава Чорноусько, координаторка програм Українського незалежного центру політичних досліджень, підготовка національного звіту за 2022 рік була досить складною як для українських, так і закордонних експертів(ок):
«Не тільки нам, але національним експертам, які приєднувалися до участі в консультативній раді було досить складно оцінити поточний стан, конкретні проблеми в низці сфер. Водночас був виклик, який ми подолали — зокрема досить складно досі переконувати наших міжнародних партнерів у тому, що попри те, що в Україні триває повномасштабна війна, низка сфер все-таки розвиваються повноцінно. Тут ми мусили провести досить багато роботи із запереченнями в тій частині, що в Україні низка сфер, в тому числі у сфері розвитку громадянського суспільства, в частині роботи бізнесу у співпраці з громадянським суспільством і державою дійсно працюють якісно».
Згідно зі звітом, трійка сфер із найвищими оцінками залишилася такою ж, як і в 2021 році:
- свобода об’єднань (5,6),
- рівне ставлення (5,3),
- співпраця між державою та ОГС (5,2).
До сфер з найнижчими оцінками увійшли:
- право на приватність (4,1),
- державна допомога (4,3),
- доступ до фінансування (4,7),
- обов’язок держави захищати (3,8).
Експерт(к)и відзначили, що попри війну, у більшості проаналізованих сфер відбулися позитивні зміни, які дали змогу адаптувати законодавство та практику до реалій та потреб воєнного стану.
У 2022 році відбулася потужна мобілізація організацій громадянського суспільства, що дозволило покрити багато потреб, які держава не могла забезпечити сама. Серед основних напрямків: допомога тим, хто постраждав від вторгнення, правова допомога, інформування громадян про події війни, відбудова України, забезпечення потреб військових та документування воєнних злочинів і злочинів проти людяності, вчинених збройними силами РФ та проросійськими колаборантами. Водночас ОГС у співпраці з владою зуміли створити багато гуманітарних ініціатив.
Громадянське суспільство — важливий гравець
Як зазначила керівниця програми з питань підтримки громадянського суспільства Представництва ЄС в Україні Юлія Якобі, українське громадянське суспільство вкотре продемонструвало свою стійкість та спроможність у час повномасштабної війни, однак ціна за таку залученість є надзвичайно великою:
«Багато громадян, активних у просторі ОГС, загинули внаслідок невибіркового обстрілу цивільних транспортних засобів, які використовувалися для проведення евакуації чи доставки гуманітарної допомоги. Інші загинули внаслідок ударів російської артилерії по волонтерських центрах або були викрадені та закатовані російськими військами та насильницьки зникли».
«Всупереч сильному тиску, громадянське суспільство продемонструвало гнучкість, відданість і стійкість. Багато організацій переорієнтували й адаптували свої програми та продовжують забезпечувати нагальні потреби населення з початку повномасштабного вторгнення», — додала Юлія Якобі.
На думку виконавчого директора ІСАР «Єднання» Володимира Шейгуса, громадянське суспільство стало сьогодні дуже важливим гравцем та рятує країну в тих ситуаціях, коли на це є особливий виклик, ОГС зуміли з перших днів широкомасштабної війни включилися у розв’язання нагальних проблем, почали виконувати нові функції та здатні ефективно оперувати мільйонними бюджетами.
«Коли ми говоримо про 2022 рік, ми говоримо про особливу роль громадянського суспільства, — зауважив Володимир Шейгус. — Але це правда, що і до початку широкомасштабного вторгнення громадянське суспільство в Україні було дуже потужним. А в умовах війни ця роль та різні можливості ОГС навіть зросли. Ми бачимо із результатів дослідження, що щонайменше 80% ОГС продовжили свою діяльність попри вимушену міграцію та багато інших проблем. Ці організації продовжували виконувати свої місії».
У 2022 році держава підтримала діяльність ОГС шляхом спрощення процедури реєстрації ОГС та запровадження сприятливої політики оподаткування діяльності ОГС. Також відбулися позитивні зміни у законодавстві, пов’язаному з волонтерською діяльністю, наприклад, прийнято Закон «Про внесення змін до Закону України «Про волонтерську діяльність» щодо підтримки волонтерської діяльності». А вже у лютому 2023 року було ухвалено План заходів із реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021—2026 роки.
За словами державного секретаря Кабінету Міністрів України Олександра Яреми, взаємодія між державою та громадянським суспільством у час повномасштабного вторгнення є добрим прикладом того, як далі ця взаємодія може продовжуватися у процесах трансформації країни.
«Громадянське суспільство стало такою таємною зброєю, можливо, неочікуваною для декого при повномасштабному вторгненні. ОГС швидко об’єднувалися, організовувалися, створювали мережі. І для мене дуже важливо та цінно, що ці всі мережі та взаємодія відбувалися у тісній комунікації з державою, з органами державної влади. Також ми бачили багато прикладів, коли люди, незалежно від позицій та посад, чи то в державних структурах, чи то в громадянському суспільстві, робили тут і зараз те, що повинно бути зроблено. І це добрий приклад того, яким чином ми повинні рухатися далі — до перемоги, до трансформації, до відновлення».
Експерт(к)и фіксують, що з початку повномасштабного вторгнення держава доклала значних зусиль для консолідації спроможності ОГС, волонтерів та бізнесу для підтримки тих, хто постав перед труднощами війни. Зокрема, запущено гуманітарну платформу єДопомога, яка покликана налагодити прямий зв’язок між волонтерами, громадськими організаціями та людьми, які її потребують, і опрацювати запити тих благодійників, які готові надати конкретну допомогу. До кінця 2022 року понад 4,5 тисячі волонтерів було залучено до надання благодійної допомоги в рамках платформи.
Загалом у 2022 році ми спостерігали безпрецедентне зростання волонтерського руху. Довіра до ОГС сягнула 44%, а до волонтерських організацій — 77%.
Більше читайте в огляді на Європейському просторі: Барометр ОГС 2022 або Як війна мобілізувала громадянське суспільство України
Ознайомитися зі звітом «Барометр ОГС: Україна 2022. Звіт про країну»: https://bit.ly/3Y65LPd
Фото: УНЦПД
Розробка Барометра ОГС реалізується УНЦПД спільно з Європейським центром неприбуткового права та групою неурядових організацій із країн Східного партнерства в рамках проєкту «Орієнтир до сприятливого середовища та розширення можливостей ОГС», що фінансується Європейським Союзом.