Київ. 2 серпня. ЕНЕРГОРЕФОРМА – Погашення боргів ДП “Гарантований покупець” перед ВДЕ-генерацією залежить від розблокування процесу розрахунку “зеленого” товару, для чого необхідно встановити формулу, яка поверне визначення неоплачуваної частки небалансів, адже після скасування судом майже рік тому “старої” формули компенсаційні платежі неможливо порахувати, вважає радник прем’єр-міністра України Юрій Бойко.
“Я сподіваюся, що НКРЕКП найближчим часом реалізує своє право і встановить формулу розрахунку частки небалансів, що дасть змогу нарешті розблокувати процес визначення вартості послуги та підписання первинних документів між “Укренерго” і “ГарПоком”, – сказав Бойко журналістам в кулуарах форуму “Зелене відновлення України”, організованому Energy Club.
За його словами, на сьогодні найважливіша методологічна проблема полягає в тому, що відсутня можливість визначити обсяг зобов’язань НЕК “Укренерго” перед “ГарПоком” і, відповідно, “ГарПоку” перед “зеленою” генерацією.
“Досі методологічного визначення вартості товарної продукції, яка підлягає компенсації, немає. І це вже тягнеться з вересня минулого року”, – резюмував Бойко.
Як він зазначив, після того, як з’явиться можливість визначити суму зобов’язань, має вирішитися питання з джерелами їх погашення.
“Тут безумовно, ніяких великих альтернатив немає. Єдиний спосіб – це врахування в тарифі на передачу НЕК наступних періодів того обсягу доходу, який був недоотриманий у 2022 році”, – констатував він.
Радник прем’єра пояснив, що у зв’язку з війною відбулося падіння обсягу передачі електроенергії мережами компанії на 30%, що, відповідно, призвело до зменшення доходів, отриманих компанією, а отже – і дефіциту коштів для розрахунків з ВДЕ-генерацією. Це, на його думку, не єдина причина, але основна. Водночас, за його словами, поки відсутня можливість документарного фіксування обсягу зобов’язань “Укренерго” перед “ГарПоком”, перегляд тарифу методологічно проблематичний.
“Тільки-но з’явиться можливість усі ці акти (з вересня минулого року) підписати, регулятор підтвердив, що коригування тарифу стане можливим”, – зазначив Бойко.
При цьому він зауважив, що позитивним фактором може стати поступова нормалізація цін на ринку: очікується, що підвищення прайс-кепів призведе до більшої диференціації цін на ринку і в середині доби, і залежно від сезону. Загалом за роком очікується зростання середньозважених цін на електроенергію, а отже – і зниження необхідного компенсаційного платежу з боку “Укренерго”, оскільки різниця між рівнем зелених тарифів і ринковою ціною знизиться. Тому, на його думку, включення в тариф боргів минулих періодів позначиться на тарифі на передачу несуттєво або й зовсім не призведе до його підвищення.
Водночас радник прем’єра зауважив, що погашення боргів перед ВДЕ за попередні періоди після врегулювання всіх необхідних питань відбуватиметься поступово – впродовж усього 2024 року. Надходженнями коштів за передачу з уже відкоригованого тарифу “Укренерго” розраховуватиметься з “ГарПоком” і за поточними зобов’язаннями, і за боргами минулих періодів.
Крім того, Бойко звернув увагу на необхідність перегляду питання заборони відключення споживачів за несплату за електроенергію. Він зазначив, що крім зниження обсягів передачі “Укренерго” потерпає від нарощення боргів.
“Треба повернутися до питання заборони на відключення. Необхідно відмовлятися від цієї практики. Формування переліків критичних споживачів, що не підлягають відключенню, відбувається на місцях. Іноді цим просто зловживають. Крім того, поточна ситуація дає змогу всім категоріям споживачів проводити оплату за спожиту електроенергію вчасно”, – висловив думку радник прем’єра.
Як повідомлялося, 8 вересня 2022 року Верховний Суд за зверненням представників ВДЕ-генерації визнав незаконною формулу нарахування небалансів для неї, яка з 2020 року враховувала похибку торгової політики “ГарПоку”.
Як зазначав в інтерв’ю Енергореформі глава “ГарПоку” Артем Некрасов у березні цього року, після цього, за зверненням підприємства, суд надав висновок, що його рішення передбачає правові наслідки, починаючи саме з 8 вересня. Водночас на запит ГП до НКРЕКП регулятор відповів, що, зважаючи на зміни на ринку (зокрема ліквідацію двох торгових зон після синхронізації української енергосистеми з європейською у березні 2022 року), розрахунки за попередньою формулою, що діяла до скасованої судом, також неможливі.
У результаті НКРЕКП, “Укренерго”, “ГарПок”, ВДЕ-асоціації опрацьовують нову формулу.
“Ми будемо тоді готові здійснити швидкий розрахунок обсягів небалансів – упродовж двох-трьох тижнів – за будь-якою затвердженою формулою за весь нерозрахований період”, – зазначав в інтерв’ю Некрасов.
Середньозважена ціна на ринку “на добу наперед” у липні зросла майже на чверть порівняно з червнем – до 3669,87 грн/МВт-год. З 1 липня прайс-кепи були підвищені на 40-80% залежно від години постачання.