Price cap залишається ефективним інструментом навіть на тлі продажу російської нафти вище від порога – Мінфін США

Київ. 3 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Запроваджена стеля на продаж російської нафти (price cap), що дає змогу компаніям країн G7 і Євросоюзу (Коаліція price cap) надавати послуги з транспортування та страхування російської нафти, залишається ефективним інструментом у досягненні цілей, незважаючи на те, що наразі російську нафту продають за ціною, вищою за встановлену стелю, наводить пресслужба Мінфіну США слова в. о. помічника глави відомства з економічної політики Еріка ван Ностранда (Eric Van Nostrand).

Країни G7 і Євросоюзу запровадили такий захід, щоб обмежити російські доходи від експорту нафти і нафтопродуктів, але зберегти присутність російської нафти на світовому ринку.

За даними цінових агентств, зокрема, агентства Argus, у липні російська нафта Urals навіть у російських портах котирувалася на рівні $61 за барель, а розрахункове котирування в європейських портах у липні склалося на рівні $64,2.

Ван Ностранд сказав, що, незважаючи на те, що середня зареєстрована ціна на нафту Urals коливається на рівні $60 за барель, показники доходів Кремля залишаються низькими, оскільки будь-який продаж російської нафти за сприяння постачальників послуг Коаліції має здійснюватися за ціною $60 за барель або нижче.

Він також пояснив, чому цінову стелю встановили на такому рівні: “Багато аналітиків енергетичного ринку прогнозували зростання світових цін на нафту в другій половині 2023 року з цілої низки традиційних макроекономічних причин, включно зі зростанням світового попиту”.

“Це очікування було однією з причин, через яку ми встановили верхню межу цін на нафту на рівні $60 за барель, оскільки ринки очікували зростання світових цін протягом кількох місяців після нашої початкової реалізації (price cap – ІФ-У). Але навіть, незважаючи на те, що останнім часом світові ціни на нафту зміцнилися, price cap обмежує доходи Росії і продовжує давати покупцям, які не входять до коаліції, додаткові важелі для зниження цін”, – заявив представник Мінфіну США.

“Росія може продавати нафту без постачальників послуг країн Коаліції вище рівня price cap, тому не дивно, що середня ціна перебуває на рівні або навіть вище верхньої межі. Але навіть ці транзакції мають свою ціну. Наприклад, інвестиції, які російський уряд робить у тіньовий флот або у свої власні страхові компанії, щоб продавати понад встановлений ліміт, забирають фінансування з його військового бюджету”, – наголосив він.

“Крім того, ми знаємо, що російська нафта, що торгується за межами країн G7, як і раніше, продається зі значним дисконтом порівняно з нафтою марки Brent. Водночас частка торгівлі, яку Росія може вести за межами G7, обмежена наявністю танкерного флоту, внаслідок чого значна частина її торгівлі підпорядковується ціновій стелі”, – заявив Ван Ностранд.

Чиновник зазначив, що зниження доходів Росії зберігається, незважаючи на те, що обсяги нафтового експорту залишаються вищими за середній рівень 2021 року.

Ван Ностранд також сказав, що, окрім зниження нафтових доходів, Росії довелося “переглянути свою податкову систему, щоб вичавити більше грошей з експортерів нафти”. “Однак ми знаємо, що будь-яке підвищення податкової ставки в росії сьогодні погіршить довгострокові перспективи її найважливішої нафтової галузі”, – наголосив він.

Водночас, сказав чиновник, на світових енергетичних ринках спостерігається більша стабільність, ніж висловлювали скептики. “Країни з низькими доходами виграли від цієї стабільності, оскільки вони продовжують імпортувати російську нафту зі знижкою, яку G7 більше не бере, або отримує вигоду від загалом нижчих світових цін на нафту”, – заявив він.

Ван Ностранд вважає, що стабільність на світових нафтових ринках пом’якшила глобальний інфляційний тиск. “У Сполучених Штатах ціни на енергоносії за останній рік впали майже на 17%, що є важливим фактором значного уповільнення інфляції в США. У ЄС з березня 2022 року до листопада 2022 року річна інфляція цін на енергоносії становила близько 40%. Цього червня ціни, навпаки, впали приблизно на 5% до рівня минулого року”, – сказав чиновник.

Він визнав, що ринки можуть швидко змінюватися, а Росія намагатиметься обходити price cap.

“Ми як і раніше пильно стежимо за нафтовими ринками, і вся Коаліція, як і раніше, зосереджена на дотриманні наших санкцій”, – сказав представник Мінфіну США.

administrator

Related Articles