Курси для кількох десятків переселенок, одиноких та багатодітних матерів, жінок з інвалідністю з PR-менеджменту, SMM та E-commerce specialist (електронної комерції), які в липні стартують на Закарпатті, організували три жіночі громадські організації. Дві з них мають досвід роботи в Закарпатській області, одна – досвід роботи на Луганщині, а згодом досвід релокації з окупованого регіону й діяльності на Закарпатті.
Отже, пропонуємо познайомитись із цими організаціями.
РОЗУМІЮТЬ ПРОБЛЕМУ, БО ТАК САМО Є ПЕРЕСЕЛЕНКАМИ
Ініціаторками проєкту «Жіноче підприємництво як інструмент економічного розвитку громад» є жінки-членкині ГО СУЦПЖ «Майстерня щастя». Ця організація до повномасштабного російського вторгнення працювала в Старобільському районі Луганської області і має досвід організації навчання для жінок-переселенок.
– Ми й самі разом із сім’ями двічі ВПО, тому добре розуміємо потреби жінок із дітьми, які покинули свої домівки й змушені шукати роботу в новому регіоні – каже Марина Бражнікова, керівниця організації. Сама вона у 2014 році виїхала з рідного Луганська у Старобільськ, а у 2022 році, після окупації Старобільська – у Закарпатську область.
Керована пані Мариною організація у 2018-2020 році брала участь у проєкті «Просування прав людини та ґендерної рівності за допомогою мобілізації громад задля розширення можливостей», який впроваджується Українським жіночим фондом в рамках Програми ООН із відновлення та розбудови миру. У 2021 році організація реалізувала проєкт «Мережа амбасадорів гендерної рівності» за підтримки організації «Пакт». З початком повномасштабного вторгнення членкині організації волонтерили у Старобільську, а згодом, коли це стало неможливим, частина команди переїхала Сваляву, де продовжила діяльність.
З ПЕРШОГО ДНЯ ВІДПОВІДАЮТЬ НА ВИКЛИКИ ВІЙНИ
Після повномасштабного російського вторгнення – та навіть власне у цей день, 24 лютого, зосередили всі свої зусилля на волонтерстві й членкині ГО «Іршавські Промені», яка працює в Іршаві на Закарпатті з 2016 року.
– У нас були напрацьовані особисті надійні зв’язки з друзями-однодумцями як з України, так і з інших країн, і ми почали допомагати ЗСУ та переселенцям, – каже керівниця організації Віра Глушко.
Якщо раніше діяльність організації була здебільшого зосереджена в Іршавській міській громаді, то з 24 лютого 2022 року вона розповсюдилась на всю Україну у тісному партнерстві із закордонними спільнотами та приватними особами.
Так, у 2022 році ГО отримала близько 170 тонн гуманітарного вантажу, який був переданий на різні громадські та благодійні організації у міста та області України. За цей рік реалізовано два проєкти з Карпатським Фондом та БФ «Центр громадських ініціатив». Підписано Меморандум про створення Коаліції 1325-Закарпаття (у рамках проєкту Обласного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» на період до 2025 року у Закарпатській області).
ПОЧИНАЛИ З ВИРІШЕННЯ ГЕНДЕРНИХ ПРОБЛЕМ
Діяльність ГО «Волонтаріат УжНУ» (м. Ужгород), очолюваної Крістіною Товт, від початку була гендерно орієнтованою.
ГО «Волонтеріат УжНУ» створена як організація, що об’єднує волонтерські ініціативи та зусилля усіх здобувачів/чок освіти, науково-педагогічних працівників/ниць та співробітників/ниць Ужгородського національного університету.
– Наша громадська організація стала продовженням усіх тих численних волонтерських заходів, які щоденно впроваджувалися в УжНУ. Це – дуже різноманітні волонтерські заходи, екологічні толоки; допомога вихованцям/кам інтернатних закладів; плетіння захисних сіток; гуманітарна допомога для осіб з числа ВПО тощо”, – розповідає Крістіна Товт.
З початку повномасштабної агресії рф проти України Ужгородський національний університет став одним із гуманітарних та волонтерських центрів у Закарпатській області.
Гуртожитки УжНУ прихистили велику кількість внутрішньо переміщених осіб. В університеті були започатковані різноманітні волонтерські та інші ініціативи для жінок та дітей з числа ВПО. Наприклад, в УжНУ створено Дитячий простір, який допомагає жінкам з числа ВПО поєднувати виконання обов’язків з виховання дітей та пошуку роботи, працевлаштування та адаптації до нових умов.
– У реаліях війни університети є не тільки науково-освітніми осередками, але й осередками соціальних та волонтерських ініціатив у громадах. УжНУ став саме таким університетом у Закарпатській області. Волонтеріат УжНУ – це команда людей, які творять важливі ініціативи для людей і заради людей. Це – надважливо! – зауважує Маріанна Колодій, керівниця Центру гендерної освіти при УжНУ
До речі, перший одноденний тренінг на тему «Права людини та гендерна рівність» у рамках проєкта відбувся 28 липня у місті Ужгороді.
Про це – в наступному матеріалі.
***
Матеріал підготовлено за підтримки Уряду Канади у рамках проєкту «Жінки України: залучені, спроможні, незламні», що впроваджується організацією «Пакт».