Фемінізм об’єднує різні досвіди. Аби визначити і центрувати цю єдність, «Феміністична майстерня» регулярно влаштовує події, зосереджені на жіночих правах. Серед них просвітницькі лекції, тематичні англомовні розмовні клуби, стендапи, турніри в настолках тощо. Налагоджує роботу зі спільнотами координаторка «ФМ» Ярина.
Кожен захід «Феміністичної майстерні» центрує жіночий досвід. Це ініціативи, покликані допомогти учасницям самоорганізуватися, знайти подруг, поділитися досвідом. Взяти участь можуть жінки та небінарні люди, що поділяють наші цінності. Події у кожному форматі організовуємо раз на місяць-півтора. Зокрема, у липні в рамках спікінг-клабу дискутували про бодіпозитив та бодінейтральність, у червні зустрічалися у групі росту самосвідомості про сексуальність та тілесність (ГРС) «Вшанування Ліліт», проводили воркшоп «Втручання свідка: чому важливо зупиняти насильство та як це робити», жартували про патріархат на стендапі «Місце жінки на сцені».
Феміністичний стендап
«Найпопулярніший захід – стендап, – відзначає Ярина. – Якщо на інші події стабільно приходять у середньому 15 осіб, на стендап – 40-60». Активістки заснували цей формат, аби учасниці могли жартувати у безпечному, дружньому середовищі, де немає місця мізогінії та гендерним упередженням. «Коли я приходила на інші стендапи, то серед коміків щоразу був хтось, хто не цурався сексистських жартів про зґвалтування, гомосексуальність чи домашнє насильство. Тому ми в «ФМ» вирішили організувати власний простір для гумору. Назвали його «Місце жінки на сцені». Найчастіше комікеси рефлексують про патріархат, гендерну нормативність та війну. В нас немає цензури, ми не просимо про попередню вичитку матеріалу, бо розраховуємо на те, що членкині спільноти сповідують спільні цінності».
Комікеса Саша, яка вже тричі виступала на стендап-вечорах «ФМ», каже, що почувається на сцені вільно і розкуто. «Коли я розглядала інші стендап-спільноти, то розуміла, що мій матеріал доведеться ретельно відфільтрувати. Тоді це вже буде не мій матеріал. Адже лякає не просто тиша в залі – лякають насмішки і засудження. Коли я дізналася про стендап-вечір в «ФМ», з ентузіазмом почала готувати матеріал. Було безпечно, комфортно і затишно. Попри це, кожен мій вихід на сцену – стрибок віри. Я не знаю, чим усе закінчиться, що буде всередині. Це відчуття несподіванки підігріває азарт і драйв. Якщо під час першого виступу відчувала тривогу і бажання все контролювати, то до третього змогла розслабитися і прожити матеріал разом з глядачем», – ділиться комікеса.
Організаторки запрошують на кожен стендап ведучих-модераторок. Заходи анонсуємо заздалегідь у соцмережах і на сайті, а охочі виступити можуть написати Ярині особисто. «Ми не публікуємо записи стендапів, аби зберігати унікальність та камерність, але постимо рілз та тікток-врізки з виступів на каналі «Феміністичної майстерні». Ціна входу на стендап – від 100 грн. Кошти від продажу квитків «ФМ» перераховує на потреби жінок в ЗСУ. Наприклад, у фонд «Землячки», який шиє жіночу військову форму.
Лекції, спікінг-клаби та вуличні акції
«Феміністична майстерня» також організовує вуличні акції. На відміну від камерних посиденьок у колі «своїх», вихід на вулиці передбачає і зміну «інформаційної бульбашки». «8 березня ми з активістками проводили акцію з нагоди Дня боротьби за права жінок, роздавали листівки. Всупереч очікуванням, реакція перехожих була здебільшого позитивна. Ми підходили зі словами «Вітаємо з Днем боротьби за права жінок», і жінки відповідали «Нарешті! Дякуємо». Траплялися також коментарі про «совкове» свято, але таких було меншість. «Ми відповідали, що це міф, ось у листівці пояснюємо, чому», – пригадує Ярина. Іншу акцію провели, щоб показати обурення судовими вироками у низці справ про зґвалтування. Пікетували із закривавленими ногами та заклеєним доларовою купюрою ротом. «Через воєнний стан ми не можемо сьогодні проводити масові акції, марші. Бракує відчуття сестринства у фемінізмі, яке ці заходи дають. Але ми можемо проводити акції малим числом – і робимо це», – пояснює активістка. Ярина каже, що підтримка таких акцій зростає і це свідчить про зростання толерантності у суспільстві, підвищення уваги до прав людини.
У групі росту самосвідомості «Вшанування Ліліт» учасниці діляться власними спостереженнями, інсайтами про стосунки та секс. Це старий феміністський формат, що був популярний у 60-х у США. Під час спілкування жінки помічають багато закономірностей та системних проблем, пов’язаних зі становищем жінки. Розмовні клуби, окрім просвітницької мети, покликані дати жінкам можливість застосувати мовні навички та покращити їх. Англомовні заходи зазвичай модерує викладач_ка. Ми заздалегідь публікуємо тему клубу та приблизний перелік питань, що будуть виноситися до обговорення. Кількість учасниць обмежена до 10, тому завжди просимо охочих не зволікати з реєстрацією. Ще один сталий формат «ФМ» – просвітницькі лекції, проводяться онлайн або наживо.
Найбільш камерні заходи – турніри в настолках. Учасниці кличуть подруг, беруть з собою ігри та смаколики. Можна прийти наодинці та знайомитися вже на місці. Анонси усіх подій публікуємо на нашому сайті та в інстаграм. «Переважно учасниці наших заходів – це жінки, які вже визначали себе як феміністок, однак не були дотичні до спільноти, – ділиться Ярина. – В «ФМ» вони знаходять безпечний простір та середовище однодумиць».
Премії для активісток
3 травня ми оголосили про премію розміром 3500 грн для фемактивісток-початківиць, щоб висловити вдячність та заохотити до подальшої роботи. «Ми визначили, що активістки можуть номінуватися самостійно або це може зробити третя особа. Обирали номінанток серед тих, хто надає гуманітарну та/або психологічну допомогу жінкам, організовує феміністичні події, веде фем просвітницькі ресурси. В результаті нагородили 14 активісток. До нас подавалися люди зі значним портфоліо і навіть керівниці великих феміністичних організацій, але ми хотіли підтримати саме початківиць», – пояснює Ярина. Зокрема, премії отримали: активістка ініціативи «Білкіс» Яна, авторка фем просвітницького блогу Софія, авторка ресурсу «Жіноцтво» Вікторія, волонтерки ГО «Інсайт» Вероніка та Наталія, які волонтерять у Києві і надають жінкам гуманітарну допомогу та ін.
Софія каже, що отримала премію у вдалий час, адже саме потребувала підтримки і підтвердження, що її вклад у фем-русі – важливий.
Кожен формат «ФМ» має свою ціль і приносить результати. Завдяки стендап-вечорам ми стали безпечним майданчиком для гумору без упереджень, завдяки вуличним акціям – привернули увагу ЗМІ та суспільства для протидії культурі зґвалтування, завдяки ГРС та настільним іграм залишаємося простором дружби та сестринства. Водночас всі події об’єднує спільна місія – створити простір для формування феміністської спільноти у Львові та Україні.