8 серпня 2023 року Мережа правового розвитку презентувала результати ініціативи «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні», яку впроваджувала за підтримки Програми розвитку ООН та Уряду Канади. Річну навчальну та менторську програму ініціативи завершили 18 ОГС, що були відібрані для участі на конкурсній основі. Вони надають допомогу мешканцям Харківської, Чернігівської, Донецької, Запорізької, Дніпропетровської, Миколаївської областей.
Більшість із цих організацій змушені були релокуватися до центральних або західних областей нашої країни; частина новостворені, метою яких стала допомога постраждалим від війни; а деякі організації так і лишилися працювати в громадах поблизу лінії бойових дій. Програма дозволяє виявити потенціал організаційного розвитку та працювати над його посиленням, а також впровадити надання правової допомоги. Так, завдяки організаційному розвитку, 12 ОГС змогли розпочати або розвинути надання правової допомоги.
«В основі нашої ініціативи лежить розуміння того, що найвищою цінністю є люди, об’єднані в команди, які інструктилізуються в спроможну місцеву громадську організацію. На рівні жителів конкретної громади з’являється розуміння, що є певне доволі потужне, дієве і зрозуміле об’єднання, яке запускає багато інших важливих процесів для місцевої демократії, децентралізації і включення людей в процеси прийняття рішень. Загалом змінюється середовище в громаді, змінюється громада. Саме така правозахисна команда здобуває дуже великий вплив у своїй громаді. Тому ми спробували створити підхід, який дозволить активістам і командам, які тільки замислювалися над правозахисною функцію, усвідомити себе в ній і зробити перші кроки», — зазначає програмний директор Віталій Охріменко.
Варто зазначити, що навчально-менторська програма враховувала виклики, з якими стикаються організації та гнучко реагувала на зміни тих, чи інших умов. Однак, за підсумками отриманого досвіду, можна виділити три ключові проблеми, на вирішення яких важко вплинути за допомогою програми, це:
- обмеженість людських ресурсів. Команди організацій дуже часто змінювалися протягом року, у деяких організацій залишилася лише одна людина, яка поєднує в собі декілька ролей, відтак бути однаково ефективним при виконанні кожної з них складно;
- відсутність довгострокового фінансування. Цей фактор важливий для сталості роботи команди та довготривалого планування роботи організації навіть за відсутності додаткового фінансування;
- різні підходи до надання правової допомоги. Впливає не тільки на надавачів правової допомоги, але й на клієнтів. Різні стандарти і алгоритми надання правової допомоги можуть між собою не узгоджуватися і формувати загальне ставлення людей до правозахисних організацій і сервісу правової допомоги в цілому.
«Я вдячний організаціям, які зголосилися взяти участь у цій ініціативі. Я сподіваюсь, що знання, які організації набули під час цього проєкту, допоможуть організаціям стати більш спроможними та організувати свою діяльність більш стійко, а ми, в свою чергу, будемо надавати ту підтримку, яку організації потребують», — зазначає cпеціаліст із питань верховенства права та доступу до правосуддя Програми ООН із відновлення та розбудови миру Іван Гончарук.
Навчальний компонент
Навчальна програма проєкту «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні» тривала з вересня 2022 по липень 2023. Вона була зосереджена на інституційному розвитку організацій, розвитку навичок стрес-менеджменту та емоційному інтелекту; налагодження зовнішньої та внутрішньої комунікації та покращенні навичок роботи з внутрішньо переміщеними особами, професійній комунікації з клієнтами, особливостях фінансового менеджменту для ОГС тощо.
50 лекцій, вебінарів та практикумів загальною тривалістю понад 200 годин створені для керівників, юристів, комунікаційників, фінансових менеджерів (бухгалтерів організацій) і розміщені на навчальній платформі.
«Ми всі чудово пам’ятаємо перші масштабні обстріли, які почалися в жовтні 2022, та перші блекаути, і це був один із тих викликів, які ми передбачали на початку проєкту, але до кінця не хотіли вірити. Ми тоді почали робити записи лекцій і після них коротке обговорення. І це спрацювало. Ті, хто не мав можливості через виїзди в громади й масові обстріли виходити на навчання онлайн, змогли переглядати відео, ставити запитання, виконувати домашнє завдання і брати участь в наступних обговореннях», — зазначає Ірина Чайка.
Оскільки правова допомога — це вузько-спеціалізований сервіс, навчальна програма містила алгоритми та інструменти розвитку навичок посилення правових спроможностей надання людиноцентричної послуги — це правопросвітництво, надання правової інформації і консультацій, алгоритми перенаправлення до провайдерів вторинної правової допомоги й медіації.
«Ми також фокусувалися на особистісному розвитку учасників команди, тому що будувати успішну стійку організацію, коли немає ефективної команди дуже складно і ми намагалися відповісти на особистісні запити учасників і учасниць проєкту, які отримували на старті проєкту і ще один наш фокус — це організаційний розвиток і сталість процесів в організаціях-учасниць проєкту.
Наповнення навчальних матеріалів — це безцінний внесок, який сьогодні організації можуть і починають на собі відчувати. На превеликий жаль, не завжди інформація навчальної програми була практичною для організацій через брак практики, але зараз ці активності з’явилися, стає більше практики, тож ми помічаємо, що до матеріалів наших експертів/-ок повертаються і починають ними користуватися,» — зазначає Ірина Чайка.
Менторська програма
Більшість організацій-учасниць проєкту (менті) визначили своєю ціллю організаційний розвиток. 13 із них визначили прогалини завдяки проведенню самооцінки організаційного потенціалу. Для цього використовувався інструментарій, який створила Мережа правового розвитку й послуговується ним із 2016 року.
Ментори, які допомогли скласти організаціям план розвитку й рухатися за ним, — це досвідчені лідери своїх організацій, які пройшли шлях формування і розвитку надання правових сервісів. Вони допомогли своїм менті зрозуміти необхідність стратегії розвитку організації, не відкладаючи це на майбутнє.
«Я хотіла б відзначити можливість самостійно обрати ментора для організації, бо в цьому випадку ти можеш орієнтуватися на схожу специфіку роботи, на професійні та особисті якості. Нам дуже пощастило з менторкою Наталією Єсіною, бо разом з нею ми фактично робили кожен крок щодо організаційних аспектів роботи фактично зі старту проєкту», — зазначає юристка ГО «Східний правозахисний центр» Марина Куприкова.
«У багатьох організацій була можливість впорядкувати структуру команди, напрацювати необхідні документи, які вже зараз, і в майбутньому, допомагають залучити партнерства та ресурси, адже кожен ментор має свою мережу контактів і партнерств, який готовий був ділитися», — зазначає проєктний менеджер Мережі правового розвитку Тімур Канатаєв.
Окрім того, ментори та менті отримали додаткові можливості:
- чотири ментори змогли працювати над розвитком персональних навичок та інструментів, як менті, у супроводі експертки з освіти та розвитку потенціалу команд, фасилітаторки, менторки Анни Уварової;
- чотири ОГС-учасниці проєкту пройшли зовнішню експертну оцінку організаційного потенціалу, яка допоможе спланувати наступні кроки щодо розвитку організацій та під час комунікації з партнерами.
«Ми досягнули таких важливих результатів у розвитку організацій саме завдяки досвіду наших експертів, членських організацій, які були представлені в проєкті і менторами, і експертами. Саме це і є місією спілки Мережі правового розвитку: розвиток громад через посилення спроможності ОГС», — говорить виконавча директорка Мережі правового розвитку Ольга Настіна.
Для довідки
Ініціативу «Розвиток спроможності місцевих ОГС — надавачів правової допомоги в Україні» впроваджує Мережа правового розвитку за сприяння Програми розвитку Організації Обʼєднаних Націй (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Уряду Канади, наданої у межах Програми з відновлення та розбудови миру.
Програму підтримують одинадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Канади, Данії, Німеччини, Японії, Нідерландів, Польщі, Швеції і Швейцарії.