Загальна заборгованість перед "Укренерго" сягнула 59 млрд грн і продовжує зростати – CEO

Київ. 17 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Наразі загальна дебіторська заборгованість учасників ринку перед НЕК “Укренерго” сягнула 59 млрд грн і продовжує збільшуватися, незважаючи на підвищення тарифів для населення з 1 червня і price caps на спотовому ринку електроенергії з 1 липня цього року, повідомив голова правління Володимир Кудрицький.

“На сьогодні борг перед “Укренерго” становить близько 59 млрд грн, борг “Укренерго” перед учасниками ринку – 50 млрд грн”, – сказав він на засіданні парламентського комітету з питань енергетики та ЖКГ у четвер.

При цьому уточнюється, що на балансуючому ринку (БР) компанії винні 28 млрд грн.

“Це компанії, які, споживаючи електроенергію, не купують її. Відповідно, їх не можна відключити з певних причин. Як правило, це причини нормативні, тобто існує заборона відключати відповідних споживачів через їхню важливість, екологічні наслідки тощо… ця заборгованість продовжує збільшуватися”, – пояснив Кудрицький.

Ще майже 21 млрд грн “Укренерго” винні за передачу е/е і 10 млрд грн – за диспетчерські послуги.

У свою чергу НЕК заборгувала держпідприємству “Гарантований покупець” (“ГарПок”) за компенсацію “зеленого” тарифу для ВДЕ-генерації 26 млрд грн, учасникам БР – близько 17 млрд грн, за допоміжні послуги, що фінансуються з тарифу на диспетчеризацію, – 3,6 млрд грн та постачальникам універсальних послуг (ПУП) за е/е дахових малих СЕС – 2,5 млрд грн.

“Загальна картина така: з червня після зміни ПСО для населення (положення про спеціальні зобов’язання – ІФ-У) і після перегляду прайс-кепів на ринку е/е, з точки зору нарощування дебіторських боргів перед НЕК ситуація не змінилася”, – констатував CEO.

За його інформацією, минулого місяця загальний рівень розрахунків перед НЕК за передачу е/е і диспетчерські послуги становив 68%, з початку серпня оперативні дані щодо розрахунків – близько 40%.

“Тобто борги продовжують накопичуватися, і це один із найбільших ризиків, який ми бачимо під час підготовки до опалювального сезону”, – наголосив Кудрицький.

Ключовими боржниками “Укренерго” за передачу е/е і диспетчеризацію є оператори системи передачі (ОСР) і ПУПи, а також великі генеруючі компанії в особі НАЕК “Енергоатом” і “ДТЕК”. При цьому 75% боргу перед НЕК на БР накопичили державні муніципальні підприємства, зокрема водоканали.

“Відповідно, ми за своїми рахунками платити теж не можемо. Ми не можемо платити за балансуючу електроенергію учасникам БР – “Укргідроенерго”, нашому найбільшому кредитору на цьому ринку, – однак там є й інші державні та приватні компанії. Ми не можемо повною мірою оплачувати рахунки “зеленим”… Також створюються борги за допоміжні послуги”, – описав ситуацію CEO.

Як він пояснив, частину загальної заборгованості “Укренерго” покрило завдяки залученню запозичених коштів, отримавши 2022 року кредитами та грантами близько $1 млрд.

“Частину цих коштів ми витратили на закупівлю трансформаторів і відновлення пошкоджених підстанцій, а частину цих грошей ми просто влили в ринок, погасивши частину боргів. Однак навіть за такого обсягу фінансування у нас не вистачає можливостей залучати кредити та гранти, щоб покрити всі борги на ринку”, – зазначив Кудрицький.

За його словами, “Укренерго” впродовж серпня-вересня планує залучити черговий кредит Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) розміром $150-200 млн для того, щоб погасити тільки частину зобов’язань перед “ГарПоком” за “зеленою” генерацією та повністю погасити борги за допоміжні послуги.

“Щодо боргів на балансуючому ринку та повних розрахунків із “ГарПоком”, наразі джерелом покриття цих боргів можуть бути тільки розрахунки з нами наших боржників. А це можливо тільки тоді, коли ефективно запрацює механізм ПСО для населення, який, власне, заради цього і змінювали з 1 червня”, – підсумував CEO.

Як повідомлялося, Кабінет Міністрів України з 1 червня до 31 грудня 2023 року включно встановив єдиний тариф на електроенергію для побутових споживачів на рівні 2,64 грн/кВт-год із ПДВ. До цього діяв тариф у 1,44 грн/кВт-год із ПДВ у разі місячного споживання 250 кВт-год і 1,68 грн/кВт-год із ПДВ у разі споживання, що перевищує цей показник.

Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), з 1 липня підвищила price caps на спотовому ринку е/е на 40-80% залежно від години постачання.

administrator

Related Articles