З квітня 2022 року спеціалістам «гарячої юридичної лінії КримSOS» надійшло 3386 звернень від людей, що постраждали від війни росії проти України.
На «гарячу юридичну лінію» звертаються із запитаннями про проставлення апостиля на офіційних документах, зокрема — дистанційно. Міністерство юстиції нагадує, що з 23.03.2023 на території України не проставляють апостиль на оригіналах та нотаріальних копіях документів, виданих установами колишніх союзних республік у складі СРСР.
«Якщо у вас свідоцтво про державну реєстрацію актів цивільного стану (про народження, шлюб, розірвання шлюбу, смерть тощо) видано органами України в радянські часи, тоді ви можете проставити на цьому документі апостиль виключно після того, як отримаєте свідоцтво повторно в будь-якому відділі державної реєстрації актів цивільного стану на підконтрольній території України», — пояснюють у Мін’юсті.
Водночас свідоцтва, видані органами колишніх союзних республік у складі СРСР, окрім УРСР, приймаються для проставлення апостиля лише уповноваженими органами цих держав.
Апостиль — це спеціальний штамп, що засвідчує дійсність підписів, статусу осіб, печаток, що робить ці документи чинними в усіх країнах-учасницях Гаазької конвенції.
В організації нагадують, що звертатися за консультаціями до юристів КримSOS можуть люди, які перебувають на окупованих та підконтрольних Україні територіях, а також – з-за кордону.
В КримSOS працює «гаряча лінія» для юридичних консультацій за номерами +380962240123 для дзвінків Україною та світом, +38 095 277 53 55 та +38 063 077 16 19 у Viber, Signal, Telegram, WhatsApp. Спеціалісти приймають дзвінки із 9:00 до 18:00 з понеділка по п’ятницю. У вихідні за вказаними номерами можна надіслати повідомлення в месенджерах.