НКЦПФР подала до фінкомітету Ради законопроєкт для вирішення проблем клієнтів "Фрідом Фінанс"

Київ. 13 вересня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) розробила і подала до комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики законопроєкт про вирішення проблеми заблокованих активів клієнтів брокера “Фрідом Фінанс Україна”, який потрапив під санкції, повідомляє пресслужба комісії в середу.

“Для розв’язання складної ситуації, що стосується клієнтів ТОВ “Фрідом Фінанс Україна” та їхніх заблокованих коштів, НКЦПФР підготувала законопроєкт, що вносить зміни до трьох законів України – про санкції, про депозитарну систему та про ринки капіталу, – та вже відправила його на розгляд народних депутатів”, – ідеться в релізі.

Зазначається, що це рішення було напрацьовано Комісією у співпраці з Національним банком (НБУ), Нацдепозитарієм України, Розрахунковим центром і Міжвідомчою робочою групою з реалізації санкційної політики при Кабміні.

У Комісії уточнили, що в розробленому законопроєкті йдеться про зміни до закону про санкції щодо можливості регламентувати дії з активами клієнтів підсанкційного професійного учасника ринків капіталу. Згідно зі змінами також визначається можливість для комерційного банку, в якому відкрито рахунок підсанкційної особи, здійснити перерахування коштів її клієнтів до установ, через які відбуватиметься повернення таких коштів (Нацдепозитарій, НБУ та Розрахунковий центр).

“Важливо, що законопроєкт не змінює порядку застосування санкцій до юридичної особи та не впливає на державну політику. Він стосується лише питань активів клієнтів і встановлює чіткий перелік дій, строки їх виконання для кожного із залучених учасників цього процесу”, – наголосили в Комісії.

Водночас у рамках засідання МРГ було ухвалено протокольне доручення про перевірку всіх клієнтів “Фрідом Фінанс Україна” щодо їхньої причетності до санкційних осіб.

“В опрацюванні цієї ситуації важливим є професійний підхід, адже активи не повинні повернутися до клієнтів, пов’язаних із громадянами російської федерації, республіки Білорусь, підсанкційними громадянами інших країн, включно з Україною. Додатково було рекомендовано надіслати проєкт для оцінки до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), що і було зроблено на початку цього тижня”, – пояснюють у пресслужбі.

Як повідомлялося, 19 жовтня згідно із указом президента України №726/2022 введено в дію ухвалене того самого дня рішення Ради нацбезпеки і оборони України про санкції до 1374 юридичних осіб, до яких було включено ТОВ “Фрідом Фінанс Україна”.

Через два дні після цього компанія заявила, що санкції є помилковими, а через повномасштабне вторгнення Росії в Україну Freedom Holding Corp. продала російські компанії ТОВ “Інвестиційна компанія Фрідом Фінанс” і ТОВ “ФФІН Банк” і вийшла з російського бізнесу (оголошення про це було зроблено 19 жовтня), а в української компанії ніколи не було з ними бізнес-відносин.

Голова фінкомітету в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна” заявив, що після потрапляння компанії під санкції 2,5 тис. вкладників, які вклали свої кошти у військові облігації, мали їх заблокованими близько 10 місяців, а НКЦПФР зволікала з рішенням.

administrator

Related Articles