Людиноцентричність, глибокі дискусії та важливі спікери: ключові нотатки з форуму Re:Open Zakarpattia-2023

Людиноцентричність, глибокі дискусії та важливі спікери: ключові нотатки з форуму Re:Open Zakarpattia-2023

На Закарпатті вчетверте пройшов форум Re:Open Zakarpattia. Гасло цьогорічної події — “Виграти мир, виграти війну”, а провідний наратив — людиноцентричність задля стійкості під час опору агресії та реконструкції України.

На Закарпатті відбувся форум Re:Open Zakarpattia 2021, сфокусований на темі згуртованості та розвитку мультикультурних фронтирів України

У форумі взяли участь провідні українські та іноземні політики, підприємці, публічні інтелектуали, експерти, дипломати, керівники регіонів, військові, волонтери, екологи, журналісти, зокрема депутат Європейського парламенту Міхаель Галер, прем’єр-міністр Словацької Республіки 2021-2023 Едуард Хеґер, журналіст та військовослужбовець ЗСУ Павло Казарін, волонтер та засновник “Благодійного Фонду Сергія Притули” Сергій Притула, професор і військовослужбовець ЗСУ Федір Шандор, міністр оборони Словацької Республіки 2020-2023 Ярослав Надь, шефкухар та ресторатор Євген Клопотенко, міністр закордонних справ України у 2014-2019 роках Павло Клімкін, міністр економіки України 2014 році Павло Шеремета, народні депутати, експерти, керівництво Закарпатської області, бізнесмени, журналісти та волонтери.

— Впевнені, що стійкість всередині країни будується через комунікацію, співпрацю та співпереживання. Re:Open Zakarpattia — це місце, де зустрічаються люди ціннісно і світоглядно близькі, які можуть спільно напрацьовувати потрібні рішення, — каже співорганізатор форуму Дмитро Тужанський, директор Інституту Центральноєвропейської Стратегії.

Дмитро Тужанський, директор Інституту Центральноєвропейської Стратегії

Дмитро Тужанський, директор Інституту Центральноєвропейської Стратегії

На форумі значну увагу приділяли питанню людини у війську та проблемам, з якими зараз зустрічаються наші захисники і захисниці. Зокрема, з промовою виступив журналіст та військовослужбовець ЗСУ Павло Казарін:

— Наше майбутнє цілком залежить від нас, бо крім сценаріїв абсолютної перемоги та абсолютної поразки є безліч проміжних варіантів. І переможе той із них, у який ми всі будемо найбільше вкладатися. Я не люблю фразу “Вірю в ЗСУ”, бо вірити в ЗСУ нема сенсу, якщо ти допомагаєш особисто. Ви або в ЗСУ або підтримуєте ЗСУ, бо сама лиш віра не дає нічого. Якщо ми щось і здобули після 24 лютого — це відчуття нашої внутрішньої єдності, і ми не можемо дозволити собі його втратити.

Павло Казарін на форумі Re:Open Zakarpattia-2023

Павло Казарін на форумі Re:Open Zakarpattia-2023

Представники волонтерської спільноти вкотре акцентували увагу на тому, що суспільство мусить єднатися та всіма ресурсами допомагати армії, не відволікаючись на другорядні речі. 

— Наш фонд за 20 місяців акумулював 6 млрд. грн. Це відображення єдності українського народу навколо спільної мети. Ми даємо людям спільний знаменник. У той момент, коли ми клеїмо суспільство, не розривайте його, — закликав Сергій Притула, засновник Благодійного Фонду Сергія Притули, виступаючи на форумі Re: Open Zakarpattia 2023. — Коли тил починає думати про щось інше, військові відчувають і це впливає на мотивацію. У нас дуже важка війна, страшний ворог, маємо показувати єдність. На жаль, це політиканство яке почало дуже бурхливо буяти, докотилося до військовослужбовців. Наших військових дратує те, що у момент, коли хтось гине, інші переймаються своїй політичним майбутнім, а не поточним справами у державі.  

Сергій Притула на форумі Re:Open Zakarpattia-2023

Сергій Притула на форумі Re:Open Zakarpattia-2023

На полях форуму говорили про шлях України до ЄС та її місце у європейській родині. 

— Зараз весь світ спостерігає, як з цієї війни постає демократичний світ. Ми знаємо, що якщо ми не надамо вам достатню підтримку, щоб ви виграли цю війну, весь світ зрозуміє, що захід робить крок назад і занепадає. Саме тому важливо, щоб ми послали чіткий сигнал — майбутнє України не в російській орбіті і не в сірій зоні. Майбутнє України в ЄС, — сказав у своїй промові Міхаель Галер, депутат Європейського парламенту. — Ми в Європарламенті будемо з вами. Ми інвестували надто багато у підтримку України і не лише тому, що ви цього заслуговуєте, а тому, що ви — одні з нас.

Міхаель Галер, депутат Європейського парламенту на форумі Re:Open Zakarpattia-2023

Міхаель Галер, депутат Європейського парламенту на форумі Re:Open Zakarpattia-2023

— Зараз Україна стоїть перед рядом викликів — економічними, енергетичними. Один з них — це російська пропаганда, особливо в соцмережах, і популізм політиків, який з цього виходить. Йдеться про такі наративи як втома від допомоги Україні, очікування швидкої перемоги України тощо. Ви бачите результати виборів у Словаччині — це результат впливу російської пропаганди на словаків, — відзначив Едуард Хеґер, прем’єр-міністр Словацької Республіки 2021-2023. —  Ще один важливий виклик стосується єдності: спочатку ЄС декларував підтримку України, в тому числі й військову допомогу, а зараз у цьому питанні думки розділяються. Перемога України означає безпеку в регіоні. Україна може стати рольовою моделлю для багатьох країн у реформах та співпраці з ЄС. 

Едуард Хеґер, прем'єр-міністр Словацької Республіки 2021-2023

Едуард Хеґер, прем’єр-міністр Словацької Республіки 2021-2023

Окрему панель присвятили питанню воєнної і повоєнної демографії України. За даними дослідження Фонду «Демократична ініціатива» ім. Ілька Кучеріва тільки 40-50% населення, яке виїхало, повернеться після закінчення війни в Україну.

— Для того, щоб люди поверталися, вони мають стати цінністю на стратегічному рівні. Цей рівень є і у держави, і у громад, і всі ці політики мають бути перебудовані. Мало змінити систему оподаткування, стимулювати через міжнародні проєкти створення додаткових робочих місць чи навіть відновлювати інфраструктуру. Люди мають повертатися у середовище, яке дає їм можливість для самореалізації. Це питання перезавантаження і переходу на людиноцентричні принципи у державній політиці, — каже Тетяна Гавриш, співзасновниця фундації “Здорові рішення”.

dem_1
dem_3
DAN_9202

На панелях форуму дискутували також про виклики перед волонтерським сектором, освіту як основу відбудови, людиноцентричність у арміїзелене Закарпаття, а також ділилися прикладами згуртованості та соціальної відповідальності бізнесу на Закарпатті.

Переглянути записи промов та дискусій ви зможете на ютюб-каналі форуму Re:Open Zakarpattia.

DAN_0113

DAN_0160

DAN_0372

DAN_0776

DAN_9930

DAN_9968

Цьогорічний форум став можливим завдяки підтримці таких партнерів як Fondation de France, Фонду Конрада Аденауера, Фундації «Здорові рішення», а також бізнес-спільноті, яку Інститут Центральноєвропейської Стратегії разом з партнерським проєктом Varosh будує останні роки. Про все це можна дізнатися на офіційній сторінці цьогорічного форуму.

ReOpen Team

Інститут Центральноєвропейської Стратегії (The Institute for Central European Strategy, ICES) – це громадська організація, яка заснована в 2019 році та діє за принципом «фабрики думок / мозкового центру» (think tank & do tank).

Організація ставить собі за мету концептуалізувати та адвокатувати нову стратегію України в Центральній Європі задля консолідації цього геополітичного регіону в рамках ЄС і НАТО.

Інститут Центральноєвропейської Стратегії є засновником та організатором форумів Re:Open Zakarpattia та Dialogues on Europe, діалогової ініціативи Re:Open Ukraine (Закарпаття, Буковина, Одещина), здійснює інституційну підтримку таких медіа як Varosh та Infopost.

administrator

Related Articles