Київ. 20 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Організація водокористувачів “Вода життя” отримала у власність інженерні мережі Суворовської зрошувальної системи (Ізмаїльський район Одеської обл.), що стало першим в Україні випадком передачі об’єктів меліоративної мережі у власність організації водокористувачів (ОВК).
“Це маленький крок, але для великої справи. Він буде очевидно прикладом для інших і я впевнений, що це суттєво змінить вигляд сільського господарства на півдні країни. Для цього потрібен час”, – прокоментував передачу, що відбулася в Міністерстві аграрної політики в середу, міністр Микола Сольський.
Він нагадав, що реформи меліорації стали можливими після ухвалення торік закону “Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель”, який надав аграріям можливість об’єднуватися в ОВК і отримувати меліоративні системи нижнього рівня для спільного розвитку меліорації.
За даними міністерства та Державного агентства розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм (Держрибагентство), перша ОВК була зареєстрована 9 грудня 2022 року – ОВК “Перша” в межах Трушівської зрошувальної системи на Черкащині, а загалом на теперішній час створено 32 ОВК, які створено в Черкаській, Одеській, Полтавській Дніпропетровській, Житомирській, Вінницькій, Київській, Миколаївській та Харківській областях: 28 із них на зрошувальних системах, а чотири в зоні осушення.
“З минулого року утворилося кілька десятків водокористувачів. Вони об’єднують сотні фермерів, які хочуть, щоб у них було зрошення, щоб воно було дешевшим та ефективнішим і готові вкладати гроші в модернізацію”, – зазначив Сольський.
Міністр додав, що меліоративна реформа – це приклад справжньої дерегуляції, і вона побудована на найкращому світовому досвіді. Він подякував програмі USAID з аграрного та сільського розвитку АГРО, яка не лише виділяє фінансову допомогу для модернізації меліоративних систем, а й підтримує український уряд у розробці та імплементації реформи меліорації.
“Фактично в 2023 році після знищення Каховського водосховища площа зрошення в Україні зменшилася до 133 000 га, це майже у 2,5 рази менше ніж було в 2022 році і 4,5 разів менше, ніж було у році 2021. Із цих 133 000 га – 46 000 га – це зрошувальні землі на яких вже створено і зареєстровано організації водокористувачів. Тобто це 35% від загальної площі зрошення в Україні, які ми маємо на сьогоднішній час”, – зазначив заступник голови Держрибагентства Тарас Кот.
За словами директорки Програми USAID АГРО Ксенії Сидоркіної, для реалізації реформи дуже важливо забезпечити урядом виконання закону в частині передання об’єктів гідротехнічної меліорації до ОВК, а також завершити перехід повноважень і меліоративних систем до Держрибагентства. Вона пояснила, що це дасть змогу підвищити ефективність діяльності організацій водокористувачів і прискорити залучення коштів для розвитку меліоративного сектору, зокрема на деокупованих територіях.
“Наступним етапом реформи має стати ухвалення законопроєкту №7577, який регулюватиме діяльність державних операторів, відповідальних за розвиток меліоративних систем”, – наголосила Сидоркіна.
За даними Держрибагентства, Суворовська зрошувальна система побудована 50 років тому. У 2022 році вона обслуговувала 1,1 тис. га, хоча загалом охоплює майже 7 тис. га. Основні вирощувані культури в Суворовській громаді – озимі зернові, соняшник та овочі.