Закон України №3703-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування» набув чинності 8 січня 2025 року. Цей документ має на меті забезпечити права громадян на безпосередню участь у місцевому самоврядуванні. Він відкриває нові можливості для жителів територіальних громад та сприяє розвитку місцевої демократії.
Форми громадської участі – це можливості для долучення громадськості до процесу прийняття рішень на різних етапах та на різних рівнях участі.
Серед основних форм громадської участі згідно Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”: загальні збори (конференція) жителів, громадські слухання, місцева ініціатива, органи самоорганізації населення (ОСН), консультативно-дорадчі органи при органах та посадових особах місцевого самоврядування, публічні консультації, участь жителів у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету, громадське оцінювання діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування та інші форми участі, що не суперечать закону.
Пропонуємо детальніше ознайомимося з кроками реалізації місцевої ініціативи, електронної петиції та громадського бюджету, аби кожен чи кожна людина могла їх застосовувати і вирішувати питання місцевого значення.
Місцева демократія дозволяє жителям брати активну участь у прийнятті рішень, здійснювати вплив на розвиток громади.
Діяльність проходить в рамках проєкту “Краща стійкість і зміцнення місцевої демократії в звільнених територіальних громадах Чернігівської області” за підтримки програми «Україна: допомога, стійкість, відновлення» – проєкт Німецького фонду Маршалла Сполучених Штатів Америки (U3R).