Від початку війни, стало очевидним, що в Україні мало надійних укриттів. Значна частина з них не обладнана евакуаційними виходами й не має доступу до систем водопостачання та водовідведення, вентиляції, належного освітлення та доступу до мереж зв’язку. Багато укриттів не пристосовані для зберігання продуктів харчування та не спроможні захистити населення у разі застосування зброї масового ураження.
В частині наявного незавершеного будівництва проектами також не передбачені укриття або приміщення які б могли належно відповідати вимогам для таких цілей. Терміну “бомбосховище”, яке часто вживається, в українському законодавстві немає. Натомість використовуються “захисні споруди” та “споруди подвійного призначення”.
Тому Верховна Рада підтримала проект закону №7398, який передбачає наявність обов’язкових бомбосховищ під час будівництва нових споруд.
Його розроблено з метою запровадження додаткових заходів у сфері будівельної діяльності, пов’язаних із захистом населення від вибухів, вибухових хвиль, ураження небезпечними хімічними, радіоактивними і біологічно небезпечними речовинами.
Нововведення зобов’язуватимуть включати до регіональної та місцевої містобудівної документації у розділі щодо безпеки та укриття. Вимога розповсюджуватиметься й на комплексні програми відновлення територій.
Планування шкіл, садочків, лікарень, закладів торгівлі, харчування, типових громадських будівель з сучасними бомбосховищами відображатимуться у проектній документації повторного використання — з експертною оцінкою про їхню високу якість та надійність.
Асоціація науки та освіти України долучається до розроблення та впровадження укриттів. Реалізація соціального будівництва передбачає, зокрема, житло для освітян, науковців, тому для реалізації нашої мети ми об’єднуємо зусилля для створення безпечного і комфортного житла. Так, наразі, підписано меморандум про співпрацю між : “Міжнародний будівельний фонд “Україна”, “Асоціація науки та освіти України”, “БФ Реконструкції та Розвитку України”, «Хаусінг Юкрейн», «Державним фондом сприяння молодіжному житловому будівництву». Консолідація наукової сфери, бізнесу, спеціальних фондів – важливий етап відновлення України. – зазначив член правління «Асоціації науки та освіти України» Андрій Станько.
Під час проектування укриттів варто оцінювати світовий досвід. Проаналізував зазначену проблематику ми можемо підсумувати, що в різних країнах діють такі умови: приміщення укриттів допускається використовувати не за призначенням, наприклад, як склад, але на вимогу влади воно повинно бути введене в дію. Укриття повинно витримати вибух, уламки звичайної зброї, а також забезпечити захист від хімічної та біологічної зброї. Укриття повинні бути придатні для перебування протягом 3-х діб. Приміщення повинні бути оснащені водопостачанням, туалетами, вентиляцією та опаленням. Технічні вимоги до захищених приміщень регулярно оновлюються. Досвід більшості країн, вказує на необхідність та доцільність використання укриттів у мирний час. На це треба робити акцент і в Україні, щоб раціоналізувати витрати на будівництво та експлуатацію.
В проекті «Байден» використана технологія монолітного будівництва фундаментів та підвальних приміщень, як тимчасове укриття для людей під час військових дій, природних чи техногенних катастроф. При спорудженні надземної частини будинку застосовується ефективна північно-американська технологія житлового будівництва з високими показниками економічної доцільності, енергетичної ефективності, екологічності, здорового житла. Будинок розділений на 8 ( вісім) частин з окремими входами до житлових та технічне приміщень. Внесення до проекту приміщення під укриття здійснювалось ще до намірів Верховної Ради на законодавчому рівні зобов’язати забудовників забезпечувати нові будівлі укриттями. Необхідність застосування укриття в проекті «Байден», розглядалась як основа, базис. Спеціалісти Міжнародного будівельного фонду “Україна” за підтримки Академії будівництва України підкреслили що наявність в будинках укриття під час артилерійських, ракетних ударів чи обстрілів зі стрілецької зброї – є гарантом збереження життя та здоров’я людей.
Академік Академії Будівництва України, директор НТЦ АБУ Перегінець Іван Іванович підтверджує критичну необхідність укриттів.
Залізобетонне укриття проекту «Байден» — це монолітна залізобетонна конструкція підлоги, стін та підсилене монолітне перекриття підвальної частини будинку, яка на 80 % занурена під рівень землі. Це дає можливість максимально зберігати конструкції підвалу від ударних хвиль чи розривів. Важливим параметром якісного укриття також є наявність додатково виходу, щоб не попасти у пастку від завалів будівельних конструкцій.
Оздоблення підвального приміщення виконане на рівні житлового: полімерні безшовні покриття підлоги; високоякісні матеріали для фарбування стін та стелі, керамопанелі опалення з цифровим керуванням режимів температури, led-освітлення, можливість встановлення санвузлів.
В мирний час приміщення може використовуватись як офіс, спортивна зала, гардеробна, склад продуктів, тощо.
Вхід в укриття з власної земельної ділянки є елементом підвищеної комфортності та індивідуальності квартири.
Всі вісім підвальних приміщень будинку устатковані рекуператорами системи вентиляції, вогнегасниками, сокирами та акумуляторними ліхтарями довготривалої роботи.
Війна увірвалась у наше життя, стали реальними загрози, такі як – вуличні бої, запуски ракет, воєнна авіація, артилерійські обстріли.
Стало очевидним, що реформа цієї сфери будівництва – одна з найактуальніших задач, що постали перед Україною.
Будувати потрібно якісно, безпечно, а укриття технічно удосконалювати та збільшувати їх кількість.
Член правління «Асоціації науки та освіти України» Станько Андрій, “АНОУ”