13-31 жовтня 2022 року ГО Центр “Розвиток КСВ” та її напрям Future of Work опитали більше 1000 респондентів щодо галузей та професій, актуальних сьогодні для перекваліфікації та потрібних для відновлення України після перемоги. Дослідження проведено у партнерстві з Державною службою зайнятості в рамках програми “Мріємо та діємо”.
План відновлення України спрямований на прискорення стійкого економічного зростання. Він складається із 15 національних програм, що відповідають основним потребам країни у воєнний та післявоєнний періоди. Передумовами ефективності плану є багато чинників, включаючи перемогу України, фінансування та фахівці необхідних професій. На останньому питанні і сфокусувалось дослідження в рамках напряму Future of Work.
“До введення воєнного стану в Україні проєкт Future of Work допомагав молоді дізнатися про перспективні професії і тенденції майбутнього роботи до 2030 року. Проте війна змусила адаптуватися до нових реалій і переорієнтувати діяльність у напрямі всебічної допомоги державі та співгромадянам. Саме тому одним з ключових напрямів Future of Work сьогодні є дослідження професій в контексті відбудови України та вивчення актуальних напрямів для перекваліфікації.” – Андрій Атрощенко, координатор напряму Future of Work.
Всеукраїнське онлайн опитування охопило більше 1000 респондентів віком 14-65 років по всій Україні. Жінки склали 72%, а чоловіки 28% серед тих, хто заповнили анкети. Переважну більшість респондентів представляє молодь віком 14-35 років – 75,5%, серед всіх опитаних більшість мешканці міст – 73,5%.
За результатами дослідження, найбільш популярними для перекваліфікації є професії у сферах ІТ, краси та дизайну. 70% всіх опитаних зазначили, що хочуть опанувати нову часткову кваліфікацію або професію на короткочасних курсах. Серед молоді віком 14-35 років цей показник склав навіть 73%. Майже 10% охочих отримати нові знання, бажають це зробити у сфері основ психології та психологічної допомоги. Також близько 5% прагнуть пройти навчання з надання першої медичної допомоги.
“Важливими будуть професії, пов’язані з медичною реабілітацією постраждалих людей; відбудовою зруйнованих міст та інфраструктури; відновленням заводів та виробництв; реінтеграцією деокупованих територій; пошуком та притягненням до відповідальності військових злочинців; розвитком видобувної промисловості та енергетичної галузі; розмінуванням територій; збільшенням ефективності ведення сільського господарства. З цього не можна обрати щось одне. Я вважаю, що у всіх буде робота і навіть дуже багато. Від цих професій залежить ментальне і фізичне здоров’я. І в цілому життя. А люди, які втратили житло повинні його отримати.”, – вісімнадцятирічна студентка з Дніпропетровської області.
Серед респондентів-жінок кожна п’ята (20,8%) готова опанувати нові навички у сфері краси, а саме пройти навчальні курси на перукаря, візажиста, бровіста, майстра манікюру/педикюру, майстра татуювання/пірсингу тощо. На другому за популярністю місці (16,3%) для жінок є професії у сфері ІТ: тестувальниці, веб-розробниці, програмістки, керівниці проєктів. Закривають трійку найбільш популярних кваліфікацій серед жінок навички у сфері дизайну (13%): графічний дизайн, веб-дизайн та 3D-дизайн.
Серед респондентів-чоловіків найбільшим попитом (28%) для перекваліфікації користуються професії для початку нової кар’єри у сфері IT. Другою за популярністю є також робота за комп’ютером, але у сфері дизайну (11,8%). Третє і четверте місце з однаковою кількістю респондентів (по 9,4%) тримають кваліфікації у сферах будівництва та громадського харчування.
За даними Державної служби зайнятості з початку повномасштабного вторгнення статус зареєстрованого безробітного отримали 404 тисячі громадян, зараз продовжують пошук роботи 257 тисяч безробітних. Сьогодні на одне вільне робоче місце претендує 8 безробітних, в той час як на аналогічну дату минулого року – 4 особи. Згідно з результатами опитування готовність опанувати нові для себе кваліфікації та бажання до перенавчання на короткострокових курсах є у 70% українців. Тому “результати проведеного опитування є для Державної служби зайнятості важливим додатковим джерелом інформації та орієнтиром змін на ринку праці. При розробці нових програм ми будемо брати до уваги результати опитування щодо інших сфер професійної реалізації. Дякуємо партнерам з ГО “Центр “Розвиток КСВ” за плідну співпрацю” – зазначила Інна Бондіні, начальниця управління надання послуг населенню Департаменту реалізації політики зайнятості Державного центру зайнятості.
______
Дослідження «Future of Work in Ukraine» проведено Career Hub і Центр «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності» в межах програми «Мріємо та діємо». В дослідженні взяло участь 1000 респондентів, серед яких – 72% жінок та 28% чоловіків. Вікова диференціація: 14-17 років – 32,9%, 18-22 років – 20,5%, 23-29 – 10,2%, 30-35 – 11,9%, 36-50 років – 19,3%, 51-65 років – 5,2%. Місце проживання: місто – 73,5% (серед них 23,4% мешканці обласних центрів), селище міського типу – 8,3%, село – 18,2%. Рівень освіти: незакінчена середня освіта (навчаються у школі) – 10,9%, повна загальна середня освіта – 10,9%, навчаються у ЗПТО – 21,6%, передвища освіта (рівень ЗПТО) – 6,5%, навчаються у ЗВО – 16,4%, бакалаврський рівень – 14,4%, магістерський рівень та спеціаліст – 29%, освітньо-науковий рівень вищої освіти – 5,1%. Зайнятість: навчаються – 41,2%, навчаються і паралельно працюють – 20,6%, наймані працівники – 26,7%, підприємці – 2,8%, фрілансери – 4%, безробітний/в (втратили роботу після 24.02.2022) – 9,7%, безробітний/в (втратили роботу до 24.02.2022) – 4,2%.
Програма «Мріємо та діємо» впроваджується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та виконується IREX у партнерстві з Будуємо Україну разом (БУР), Центром «Розвиток КСВ» (CSR Ukraine), Making Cents International (MCI), Міжнародним республіканським інститутом (IRI) та Zinc Network.
CSR Ukraine, Центр «Розвиток КСВ» – експертна організація в Україні, що об’єднує понад 40 великих компаній, спільно з якими вже десять років просуває принципи сталого ведення бізнесу та соціальної відповідальності, реалізує власні соціальні проекти, надає консультації, проводить семінари та тренінги з КСВ питань та звітів як для приватних компаній, так і для державних органів влади. Є національним партнером CSR Europe (Брюссель, Бельгія) і Всесвітньої бізнес-ради зі сталого розвитку (Женева, Швейцарія).
Future of Work – експертно-адвокаційний напрямок діяльності Career Hub, який спеціалізується на аналізі та популяризації трендів розвитку ринку праці, професій і навичок майбутнього в Україні та світі, а також ініціює та адвокує зміни в приватному та державному секторах. Аналітичні матеріали: Дослідження Future of Work 2030: як підготуватися до змін в Україні; Future of Work: вплив війни та професії для відновлення України; Тренди та рекомендації щодо роботи майбутнього в Україні до 2025 року під впливом наслідків повномасштабної війни.