Схіпхол (Нідерланди). 17 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Окружний суд Гааги у другій половині дня, 14.30 (15.30 за Києвом) оголосить рішення у справі про збитий 17 липня 2014 року в небі над українським Донбасом пасажирський лайнер рейсу МН17 Малазійських авіаліній, який прямував із Амстердама в Куала-Лумпур.
Судовий процес тривав понад два з половиною роки, розпочавшись 9 березня 2020 року. Скільки часу займатиме оголошення – невідомо. "Суд оголосить рішення усно на відкритому засіданні, коротко пояснивши, як він дійшов рішення. Початок заплановано на 14.30, проте як довго триватиме читання рішення – невідомо. Слухання відбудеться так само, як і всі інші дні слухань, у залі суду, де є можливість вести пряму трансляцію, для преси створено тимчасовий пресцентр", – повідомили напередодні засідання агенції "Інтерфакс-Україна" в суді.
Очікується, що на ухвалення рішення прибудуть рідні та близькі загиблих із десяти країн – у трагедії загинули громадяни Нідерландів (дві третини), Малайзії, Австралії, Індонезії, Великої Британії, Бельгії, Німеччини, Філіппін, Канади та Нової Зеландії. За повідомленнями ЗМІ, лише з Австралії прибуло близько 40 людей. Також очікується велика цікавість із боку представників засобів масової інформації.
Як відомо, розслідування аварії рейсу МН17 веде Міжнародна слідча група, до якої увійшли представники правоохоронних органів України, Нідерландів, Бельгії, Австралії та Малайзії. У вересні 2016 року група оприлюднила висновки, згідно з якими лайнер був збитий ракетою, запущеною з зенітно-ракетного комплексу "Бук", а згодом оголосила про приналежність "Бука" до російської 53-ї зенітно-ракетної бригади, дислокованої в Курску. ЗРК "Бук" був направлений на територію України для використання в боях з українською армією проти українських військово-повітряних сил – на той час на Донбасі між проросійськими сепаратистами та українською армією точилися запеклі бої, а обвинувачені, які фігурують у судовому процесі, воювали на боці сепаратистів. Так, Ігор Стрєлков був так званим "міністром оборони" так званої ДНР, а двоє громадян Росії – Сергій Дубінський, Олег Пулатов та один українець – Леонід Харченко перебували у його підпорядкуванні.
За результатами розслідування їм було висунуто звинувачення за двома статтями Кримінального кодексу Нідерландів – за те, що вони спричинили катастрофу рейсу МН17, внаслідок якої загинули 298 пасажирів (ст.168) і за вбивство 298 пасажирів рейсу МН17 (ст.289). Покарання було запрошено у вигляді довічного ув’язнення.
Жоден із них у залі суду не з’явився, і лише один обвинувачений – Пулатов – був представлений нідерландськими адвокатами, у зв’язку з чим справи слухалися одночасно, але не об’єднано, оскільки захист, беручи участь у судовому процесі, реалізовував право заявляти клопотання та вимагати додаткові розслідування.
Представник суду повідомив, що винесене судом рішення може бути оскаржене. Так, для прокуратури і обвинувачених термін оскарження становить 14 днів після винесення вироку. "Для підозрюваних, які не з’явилися і які не були представлені захистом, 14-денний термін починається тільки з дня, коли підозрюваному стало відомо про вирок. Отже, мають бути обставини, з яких випливає, що він ознайомився із вироком. Такою обставиною може бути те, що він реагує на заяву у ЗМІ", – деталізували у суді. У Нідерландах можна подати апеляцію двічі – один раз до Апеляційного суду, потім до Верховного суду.
Стосовно приведення вироку в дію, у суді констатували, що це не належить до його обов’язків. "Обов’язок суду – оприлюднити вирок, зокрема, транслювати його у прямому ефірі, публікувати для ознайомлення та випустити пресреліз. Інформування обвинувачених та приведення вироку в дію входить до обов’язків прокуратури", – роз’яснили в суді.
Відповідаючи на запитання про те, чи буде суд просити переправити до Нідерландів для відбування вироку одного з обвинувачених – Ігоря Гіркіна, за впіймання якого обіцяна нагорода у сумі 100 тис. доларів, і який може зараз воювати у складі окупаційних російських військ, співрозмовник агентства відповів коротко: "За це відповідає прокуратура".
Відповідаючи на запитання, чи відіграв при винесенні рішення суду будь-яку роль фактор війни, яку проти України веде Росія, зокрема, як ще один доказ того, що за встановленням системи Бук, з якої був збитий МН17, стоїть РФ, представник суду відповів, що "якщо суд знайде щось із цього приводу, це буде відображено у вироку".
У суді відкинули можливість, що рішення суду може бути політично мотивованим, як це може сказати російська сторона, яка неодноразово заявляла, що результати розслідування катастрофи МН17 були політично мотивованими. "Завдання суду – вчинення правосуддя після справедливого, прозорого та публічно видимого процесу. Суд не про політику", – запевнили у суді.