Київ. 6 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Індикативні ціни пропозиції на фуражну кукурудзу з постачанням з українських глибоководних портів на умовах FOB (доставка товару до навантаження на борт судна) за тиждень знизилися на $5/тонну до $255-275 /тонну, повідомляється на сайті агентства "АПК- Інформ" у вівторок.
Тиск на ціни чинили насичення ринку кукурудзи та висока конкуренція з боку США та Бразилії, зменшення загального імпортного попиту (зокрема на тлі макроекономічних факторів), а також скорочення кількості суден, що заходять до портів Великої Одеси через "зерновий коридор".
"Реальні пропозиції і далі надходять за цінами, нижчими за ринкові, а імпортери наполягають на дедалі більшому дисконті. Не додають оптимізму і подальші затримки перевірок суден російськими інспекторами Спільного координаційного центру (СКЦ), що призводять до збільшення черги і, відповідно, зменшення кількості суднозаходів у портах Великої Одеси, а також збільшують витрати на демередж (плати, що належить перевізнику за просте судно – ІФ-У)", – цитує агентство свого керівника відділу зернових та олійних ринків Ганну Танську.
За її даними, попит імпортерів на українську кукурудзу за експорту морем залишився низьким, незважаючи на пролонгацію Стамбульських зернових домовленостей, а портові ємності заповнені через превалювання пропозиції над попитом та ускладненою наземною та морською логістикою. Однак зернові термінали відновили свою роботу після блекауту і продовжують пристосовуватися до нових реалій (зокрема періодичних перебоїв з електропостачанням).
Як повідомлялося, саботаж російськими інспекторами в СКЦ оглядів суден, що прямують до українських чорноморських портів, призводить до низької ефективності їхньої інспекції – за минулий тиждень на вхід у "зерновий" коридор зібралися близько 70 зерновозів, і 30 – на вихід.
За даними брокерської компанії Spike Brokers, зернотрейдери змушені закладати дедалі більше витрат на простій суден (до 30 днів) у ціну сільгосппродукції, що "вбиває" вигоду для агровиробника. У зв’язку з цим аграрії активно експортують товар суходолом, зміцнюючи торговельні зв’язки із кінцевими споживачами в Європі.