Київ. 8 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Нацбанк України відзначає негативний вплив енерготерору РФ на ВВП, прогнозуючи його дещо глибше падіння у поточному році та більш мляве зростання наступного.
"Щодо ВВП цього року, швидше за все, падіння буде трохи глибшим, ніж очікувалося в жовтневих прогнозах. Наступного року навіть за нашого базового відносно оптимістичного сценарію (розрахований на ефективний захист енергооб’єктів та оперативне відновлення системи – ІФ-У) зростання ВВП буде дуже млявим. і набагато нижчим, ніж ті 4%, які ми допускали у жовтневому прогнозі", – сказав заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук на брифінгу в Києві у четвер.
При цьому він зазначив, що всі три сценарії впливу обстрілів РФ енергосистеми України, які розглядає НБУ, мають додатковий інфляційний тиск, який буде результатом збільшення виробничих витрат, дефіциту певних видів продукції, зростання її собівартості через перехід на генератори та порушення технологічних процесів.
Водночас Ніколайчук вислови припущення, що частково інфляцію стримуватиме падіння споживчого попиту.
Проте у всіх трьох сценаріях, за його словами, також слід очікувати певного погіршення ситуації із зовнішньою торгівлею через втрату експортних потужностей та зростання потреб в імпорті.
"Стежитимемо за ситуацією протягом найближчих тижнів, і вже наприкінці січня в нашому новому оновленому прогнозі опублікуємо повний сценарій, який вважатимемо базовим, з урахуванням наслідків енергетичного терору та інших факторів", – резюмував Ніколайчук.
Як повідомлялося, на цьому ж брифінгу глава НБУ Андрій Пишний назвав три сценарії, за якими може розвиватись ситуація в енергетиці в умовах російських обстрілів.
У перший із них, який НБУ розглядає як базовий, закладено продовження енергетичного терору, але дуже успішний захист повітряного простору України та об’єктів критичної інфраструктури, а також оперативне відновлення системи. У цьому випадку дефіцит електроенергії не повинен перевищувати 25%.
Другий сценарій передбачає повільне відновлення та більш глибоке пошкодження інфраструктури, а відповідно, і більш високий дефіцит е/е.
Третій сценарій – це масштабні перебої в енергосистемі, але його НБУ розглядає як найменш ймовірний завдяки впевненості у роботі ППО.
За словами Пишного, дефіцит електроенергії посилить інфляційний тиск на 1-2 в.п. 2023 року залежно від того сценарію, який буде реалізовано.