Бізнес у лютому значно покращив оцінку перспектив своєї діяльності, але вона все ще нижча від нейтрального рівня – НБУ

(оновлена та розширена, додано абзаци після 3-го)

Київ. 1 березня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Індекс очікувань ділової активності (ІОДА), що розраховується Національним банком України (НБУ), у лютому зріс до 45 з 37,5 у січні (значення індексу від 0 до 100) і продовжив залишатися нижчим за нейтральний рівень, свідчать результати, оприлюднені НБУ у середу

“У лютому ІОДА зріс до 45 порівняно з 37,5 у січні. Бізнес адаптується до поточних умов і пом’якшує негативні очікування щодо своєї діяльності. Економічна активність поступово відновлюється у всіх секторах, окрім будівництва”, – коментує центробанк результати опитування.

Як зазначив Нацбанк, найбільше стримують відновлення підприємств дефіцит електроенергії, зростання собівартості продукції, що виробляється у результаті закупівлі альтернативних джерел енергії та палива, низький споживчий попит.

НБУ зазначає, що більшість опитаних підприємств покращили свої очікування, проте все ще налаштовані на зменшення обсягів виробництва товарів (послуг), нових замовлень на продукцію, обсягів товарообігу, запасів/залишків товарів для продажу.

Окрім того, респонденти всіх секторів і надалі налаштовані на скорочення чисельності працівників, найбільше в секторі будівництва.

Водночас пом’якшилися очікування зростання закупівельних цін і вартості послуг підрядників, так і цін/тарифів на власну продукцію/послуги.

Нацбанк зазначає, що поступове відновлення електропостачання та закупівля альтернативних джерел енергії пом’якшили у лютому песимістичні очікування як підприємств промисловості, так і торгівлі: їхні інтегральні індекси за місяць відповідно зросли з 40,6 до 47,2 та з 33,9 до 47.

“Респонденти очікували зростання обсягів виробленої продукції (вперше після жовтня 2022 року) та обсягів нових експортних замовлень на продукцію (вперше після лютого-2022): індекс – 50,7 та 50,4 відповідно (у січні – 34,0 та 39,6) відповідно). Водночас суттєво покращилися, хоча все ще залишаються негативними, очікування обсягів нових замовлень на продукцію: 48,6 (у січні – 38,0)”, – описав НБУ ситуацію у промисловості.

У торгівлі Нацбанк звернув увагу на різке зростання оцінок товарообігу та обсягів закупівлі товарів для продажу: до 47,4 та 46,8 відповідно з 21,6 та 23,7 у січні.

“Респонденти сектора очікували зменшення обсягів запасів/залишків товарів для продажу: 51,1 (у січні – 61,9)… послабили свої оцінки щодо зменшення торгової маржі: 46,3 (у січні – 39,2). Дещо пом’якшилися очікування зростання закупівельних цін: 30,0 (у січні – 24,7), натомість посилилися очікування темпів зростання вартості товарів, закуплених для продажу: 61,1 (у січні – 54,6)”, – додав НБУ.

Поліпшився інтегральний показник очікувань у сфері послуг – до 43,2 із 37,2 у січні. Зокрема, респонденти значно пом’якшили свої негативні очікування щодо обсягів наданих послуг, обсягів нових замовлень, а також обсягів послуг у процесі виконання: відповідно до 43,8 з 35,2, до 42,6 з 34,4 та до 46,9 с 38,8.

“На тлі послаблення оцінок закупівельних цін послабилися очікування щодо підвищення цін (тарифів) на власні послуги: 23,8 та 58,6 відповідно (у січні – 18,4 та 60,4)”, – зазначив регулятор.

А ось у будівництві майже всі оцінки у лютому трохи погіршилися, внаслідок чого інтегральний індекс знизився до 33,5 з 34,5 у січні, зокрема очікування обсягів виконаних будівельних робіт – до 28,6 із 30,0, а скорочення чисельності працівників – до 28,6 із 37,5, зазначається за підсумками опитування.

administrator

Related Articles