УЗА просить владу забезпечити відкритість та прозорість формування черги суден для заходження до українських портів

Київ. 1 березня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Українська зернова асоціація (УЗА) просить представників влади забезпечити відкритий та прозорий порядок формування черги для інспекції суден, що заходять до українських морських портів “зерновим коридором”, що дозволить забезпечити вільний доступ портових операторів до ринків та створення конкурентного середовища, а також стане запорукою розвитку.

Як повідомляється на сайті організації у середу, відповідне звернення направлене віцепрем’єр-міністру щодо відновлення – міністру розвитку громад, територій та інфраструктури Олександру Кубракову.

УЗА нагадала, що робота “зернового коридору” суттєво покращила ситуацію з експортом надлишків зерна з України, зменшила дефіцит продовольства у світі та знизила ціни на зерно, а також сприяла покращенню гуманітарної ситуації у всьому світі. Проте робота спільного координаційного центру в Стамбулі “не додає оптимізму”, оскільки російська сторона свідомо уповільнює терміни інспекції та постійно шукає необґрунтовані приводи для зупинення інспектування суден, що проходять “зерновим коридором”. Таким чином, щодня із запланованих 10 інспекцій судів зазвичай відбувається менше половини.

Асоціація наголосила, що за таких умов українська зернова спільнота звертає увагу влади на важливість оптимального формування черги з суден, що проходять інспекцію, і необхідність зробити звітність про цей процес відкритою і прозорою. Так, УЗА пропонує зафіксувати на місячній основі чергу на проходження вхідної інспекції не за судами, а за стивідорами/терміналами (щоб відповідні вікна в порядку черговості були за стивідорами), але надати пріоритет суднам, які перебували у черзі на 9 лютого 2023 року. Крім того, запропоновано надати терміналам та стивідорам право самостійно визначати черговість заповнення виділених під них “вікон” відповідними суднами, які очікують інспекції, з урахуванням їхніх операційних планів, наявності вантажу та інших факторів, що забезпечують ефективне планування роботи стивідорів/терміналів.

Також для забезпечення роботи інспекції СКЦ запропоновано зобов’язати стивідорів та термінали на двотижневій основі надавати Адміністрації морських портів України (АМПУ) детальний план заповнення виділених вікон суднами, які АМПУ згодом надаватиме до СКЦ.

Серед інших пропозицій УЗА наголошує на необхідності виділяти кожному портовому оператору квоти на кількість суден, які щомісяця можуть проходити інспекцію СКЦ. Розподіл квот буде прямо пропорційний потужностям та спеціалізації відповідних операторів із урахуванням гарантованої добової норми прийому вантажу (залізницею, авто) та швидкості навантаження на судно. Також запропоновано завчасно оприлюднити дані щодо квот на кожного оператора на сайті АМПУ.

УЗА наголосила, що владі слід забезпечити рівномірність планування інспекцій для кожного портового оператора протягом місяця, виходячи з кількості суден (квоти) для кожного портового оператора, враховуючи технічні можливості накопичених та навантажених суден у кожному з терміналів; провести планування на наступний місяць із першочерговим пропуском суден, які не пройшли інспекцію минулого місяця з об’єктивних причин, що не залежали від портових операторів; заборонити будь-яку зміну встановленої черги щодо розподілу квоти на стивідорів/термінали.

Крім того, УЗА вважає за необхідне наголосити, що Чорне море не є внутрішнім морем Росії, де вона може диктувати іншим країнам вимоги до судноплавства. Цілеспрямовані дії Росії на затримку інспекцій суден, які прямують до українських портів для завантаження зерном та іншими продовольчими товарами в рамках Чорноморської зернової ініціативи для постачання до країн, що вкрай потребують, демонструють справжні наміри Росії – продовжувати дестабілізувати продовольчу безпеку миру”, – підсумувала асоціація у зверненні.

Як повідомлялося, у Стамбулі 22 липня 2022 року за участю ООН, України, Туреччини та РФ відбулося підписання двох документів – Чорноморської “зернової ініціативи” – строком дії 120 днів щодо створення коридору для вивезення зерна з трьох українських портів – “Чорноморськ”, “Одеса” і Південний.

Росія незадовго до першого продовження “зернової ініціативи” наприкінці жовтня минулого року заявила про вихід з неї, внаслідок чого рух суден тимчасово було припинено. Однак потім продовження все ж таки відбулося – з 19 листопада на чергові 120 днів, хоча Україна пропонувала безстрокове продовження.

Україна 15 лютого 2023 року виступила із заявою, в якій закликала міжнародне співтовариство, зокрема ООН та Туреччину як гарантів Чорноморської “зернової ініціативи”, вимагати від РФ негайного припинення штучних затримок у її роботі та розблокування торговельного судноплавства в українські порти Чорного моря.

Українська зернова асоціація (УЗА) – об’єднання виробників, переробників та великих експортерів зерна, які щорічно експортують близько 90% української зернової продукції.

administrator

Related Articles