2 березня 2023 року програма USAID «Мріємо та діємо» відкрила у Бородянській громаді с. Загальці освітній модульний простір, в якому вперше за рік можуть очно навчатися діти та працювати вчителі.
Модульний освітній простір у Загальцях – результат спільних зусиль Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), ініціативи Глобальної бізнес-коаліції для освіти (GDC-Education), португальської компанії jp.ik, організації IREX, яка втілює програму USAID «Мріємо та діємо».
Простір обладнаний необхідною технікою для навчання, меблями, зарядною станцією та генератором для безперебійного доступу до живлення, завдяки чому вчителі та учні мають змогу більш ефективно використовувати онлайн ресурси та технології в освітньому процесі. Також в приміщені встановлені конвектори для обігріву, а зовні – засоби безперешкодного доступу для маломобільних груп населення.
Під час відкриття Юлія Ткачук, заступниця директорки програми USAID «Мріємо та діємо», зазначила, що програма реагує на виклики, які стоять перед освітянами в Україні тут і зараз, і даний простір може стати сталим рішенням для освітнього процесу. “Простір надає дві речі: відновлення можливості навчатися, та емоційно-психологічну підтриму та віру в те, що комфортне майбутнє можливо вже зараз і молодь навіть під час війни має можливості діяти та втілювати в життя свої мрії”.
Катерина Глущенко, директорка Загальцівського ліцею, розповіла, що з квітня 2022 року діти жодного дня повноцінно не навчались, адже школа майже повністю зруйнована ворогом. “Даний простір рятує нашу ситуацію. Це одне приміщення, яке ми можемо використовувати як для навчання: учні будуть відвідувати уроки, а також гуртки і зможуть проводити вільний час, і вчителі нарешті отримали можливлість проводити навчання вживу, адже і вони потребують комфортного місця роботи”.
Костянтин Мороз, заступник селищного голови вважає, що відкриття такого простору в громаді це шлях до її відродження: “Коли ми відбудовуємо та будуємо нові простори, люди отримують впевненість у майбутньому і повертаються до своїх домівок. Ми маємо доказ того, що життя продовжується і це бачать діти, які зараз зможуть навчатися, а за 10-20 років будуть розвивати Україну”.
Для учнів, вчителів та громади загалом, це не лише простір для навчання, планують використовувати його для позашкільних занять, гуртків та інших подій, які сприятимуть їх соціалізації, психологічній підтримці та адаптації до нових умов.
Також проєкт «Супровід урядових реформ в Україні” (SURGe), що реалізується компанією Alinea International за кошти Уряду Канади доукомплектував простір необхідним обладнанням, таким як принтери, проектор, акустична система та інше. Олена Заплотинська, керівниця ініціативи «Відновлення доступу до шкільної освіти» проєкту зазначила: “У таких громадах, як Загальці, де школи зруйновані, створення освітніх просторів у модульних приміщеннях, – подекуди єдиний і найшвидший спосіб повернути дітям доступ до освіти. І в цьому напрямі співпраця та кооперація організацій вкрай важливі. Дякуємо колегам з IREX, що спільно нам вдалось не лише забезпечити фізично будівлю для школи, але й наповнити її, облаштувати та створити для дітей цифровий освітній простір».
У громаді із 14 шкіл унаслідок дій російських військових постраждало 10. Зокрема, великих руйнувань зазнала школа у селі Загальці. Як наслідок, будівля є непридатною до використання та потребує капітального ремонту. Школа була опорним закладом, куди приїжджали діти із дев’яти навколишніх сіл. Зараз 259 учням та ученицям ніде вчитися. В інші школи, з огляду на велику відстань та небезпеку ракетних обстрілів, батьки побоюються возити дітей.
Такі модульні простори можуть стати сталим рішенням для продовження освітнього процесу в умовах військових дій у багатьох громадах, які зазнали руйнувань.
Загалом, окрім модульного простору, у результаті співпраці USAID з Глобальною бізнес-коаліцією для освіти (GDC-Education) та португальською компанією jp.ik, в Україну передали 1210 ноутбуків, 1210 наплічників та гарнітур, 857 планшетів та 6 зарядних станцій.
Попередньо у грудні 2022 року в межах програми USAID “Мріємо та діємо” у співпраці з волонтерським об’єднанням “СпівДія” запустили проєкт “СпівДія ноут”, у результаті якого українці отримують 5000 ноутбуків HP з ліцензійним програмним забезпеченням Microsoft.
USAID продовжує залучати міжнародний бізнес-сектор з метою допомогти українській молоді продовжити навчання та розвиток під час війни.
Програма USAID “Мріємо та діємо” – 5-річна програма, спрямована на розвиток та підтримку молоді в Україні, створення сприятливого середовища, в якому молодь матиме можливість реалізувати свої мрії, ідеї та бачення розвитку країни.