Київ. 26 квітня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Невизначеність щодо термінів дії гуманітарного “зернового коридору” та ускладнення вільного руху агропродукції через країни ЄС спровокували зниження попиту з боку імпортерів, що призвело до просідання внутрішніх цін на основні сільгоспкультури, зокрема на соняшник, повідомила Всеукраїнська аграрна рада (ВАР).
“Експорт соняшнику фактично зупинився. На ринку є попит з боку Італії, індикативна ціна становить 470 EUR/тонна з поставкою в другій половині травня, але наразі незрозуміло, як і у якій кількості будуть рухатися вантажівки через Польщу. Частина соняшнику піде на малі порти – Рені, Кілія, Ізмаїл, що вже чинить негативний тиск на ціни”, – зазначають аналітики ВАР, додаючи водночас, що переробні заводи України не демонструють особливого інтересу до закупівлі сировини через накопичені раніше запаси.
За їхніми прогнозами, ціни на соняшник станом на 28 квітня на умовах СРТ-завод можуть становити 14,5-15,5 тис. грн/тонна з подальшим зниженням до 13,5-14,5 тис. грн/тонна в другій половині травня. У перспективі можна очікувати зниження цін на соняшникову олію, констатують аналітики.
Як повідомлялося, Європейська комісія дозволила Польщі, Словаччині, Болгарії, Угорщині та Румунії запровадити тимчасову – до 30 червня 2023 року – заборону на імпорт українських пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику, а також соняшникової олії. Водночас представники цих країн вказують на необхідність продовження заборони до кінця поточного року.