Польща не встигне до осені вирішити питання з імпортом української агропродукції – гендиректор "ІМК"

Київ. 27 квітня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Польща не встигне до осені розв’язати комплекс проблем, які виникли через імпорт української сільгосппродукції, великою мірою це пов’язано з нестачею потужностей зберігання і структурними проблемами галузі, таку думку висловив генеральний директор агрохолдингу “ІМК” Алекс Ліссітса в четвер під час дискусії “Заборона на імпорт українського зерна: наслідки та шляхи вирішення”.

“По-перше, вся польська економіка прив’язана до Європейського Союзу в частині агросектора. По-друге, інфраструктура за експортними можливостями щодо зернових та олійних відстає від України в рази, хоч як це прикро звучить для польської сторони. По-третє, Польща має структурні проблеми в сільському господарстві: вони (польські аграрії – ІФ-У) дуже маленькі та неконкурентоспроможні на європейському ринку, якщо заходить такий монстр, як Україна”, – сказав експерт.

Як вважає Ліссітса, саме цього комплексу проблем побоюється вся Європа, обговорюючи наслідки вступу до ЄС аграрної України та можливі загрози, які вона становить для аграрного бізнесу східноєвропейських країн. “Ідеться про дотації та облаштування внутрішніх ринків”, – пояснив він.

Директор “ІМК” зазначив, що особливістю структури сільського господарства Польщі є велика кількість дрібних господарств, що обчислюється в мільйонах, а середній розмір угідь становить 11 г, і водночас Польща – серйозний гравець на ринку ЄС не лише в рослинництві, а й у тваринництві, включно з м’ясом птиці та свининою.

За словами Ліссітси, виробництво зернових у Польщі довоєнного 2021 року становило близько 33 млн тонн, з яких 23 млн тонн було експортовано (5 млн тонн – залізницею та автотранспортом у Німеччину), але ще 5 млн тонн зернових, переважно українську кукурудзу, було імпортовано для потреб галузі тваринництва. Аналогічна ситуація була з українським соняшником і ріпаком, який Польща закуповувала в прикордонних українських областях і використовувався для виробництва біопалива, додав експерт.

“Якщо подивитися на цю статистику, то ніякої катастрофи для поляків немає. Але останнім часом у країну заїхало набагато більше зерна, зокрема з України, і його було розміщено на складах. Потрібно подивитися на особливості його зберігання в Польщі. Дрібні фермерські підприємства не мають своїх потужностей для зберігання. Сумарно в країні налічується 17 млн тонн потужностей для зберігання зерна, що майже вдвічі менше, ніж виробляє Польща”, – пояснив директор ІМК.

Він додав, що українське зерно на польському ринку посилило проблему нестачі потужностей для зберігання, яка ускладнюється також нестачею потужностей портів із перевалювання аграрних вантажів.

“Портових елеваторів і можливостей для зберігання (зернових і олійних культур, олій – ІФ-У) в портах, доставки туди сільгосппродукції залізничним транспортом, таких як у нас у Миколаєві та Одесі, в Польщі немає”, – констатував Ліссітса.

administrator

Related Articles