Київ. 12 травня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Кабінет Міністрів України на засіданні в п’ятницю схвалив законопроєкт приєднання АТ “Магістральні газопроводи України” (“МГУ”) до ТОВ “Оператор ГТС України” (ОГТСУ), повідомив представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук у телеграмі.
За його словами, законопроєкт “Про заходи щодо корпоративної реформ оператора газотранспортної системи України” спрямований на усунення складної системи управління підприємствами газотранспортної системи України, з урахуванням Керівних принципів ОЕСР щодо корпоративного врядування на підприємствах державної форми власності.
У свою чергу у Міністерстві енергетики зазначили, що законопроєкт “пропонує нову модель: Міненерго – Оператор ГТС (з незалежною наглядовою радою (НР) і колегіальним виконавчим органом)”.
Ексголова ОГТСУ Сергій Макогон вважає, що пропоноване рішення не виконує взяте Україною на себе зобов’язання перед Міжнародним валютним фондом (МВФ).
“Що стосується наглядової ради, то в ОГТСУ залишається чинна НР “МГУ”, але працює вона до 31 жовтня – до цього терміну має бути обрано новий склад наглядової ради. На жаль, це знову профанація, а не реформа. Цей законопроєкт зовсім не виконує зобов’язання перед МВФ. Там чітко зазначено, що ОГТСУ має бути передано під Міненерго і має бути ухвалено новий статут ОГТСУ, який передбачає наявність незалежної наглядової ради в самому ОГТСУ”, – зазначив він.
“Цим законопроєктом Міненерго просто обходить вимоги прозорого конкурсного відбору членів незалежної наглядової ради ОГТСУ і руками уряду та депутатів пересаджує потрібних людей у потрібні крісла. Тобто, це приєднання затягнеться на роки, і чинний склад НР “МГУ” сидітиме в ОГТСУ без конкурсу ще щонайменше три роки”, – додав Макогон.
Як повідомлялося, під час створення АТ “Магістральні газопроводи України” передбачалося, що ця компанія стане оператором ГТС України. Водночас у процесі анбандлінгу НАК “Нафтогаз України” створив ТОВ “Оператор ГТС України”, якому і було передано функції “Укртрансгазу” з управління ГТС. Зі свого боку ОГТСУ було передано у власність “МГУ”.
Ще в жовтні 2021 року директор Секретаріату Енергоспівтовариства Янез Копач заявив, що “МГУ” свою функцію виконало і його можна розформувати. Водночас українська влада затягнула вирішення цього питання.
У затвердженому у квітні 2023 року меморандумі між МВФ і Україною стоїть завдання до кінця липня передати акції ОГТСУ від “МГУ” безпосередньо Міненерго з відповідною зміною статуту.
Джерело: https://t.me/tmelnychuk/2297
https://www.kmu.gov.ua/news/uriad-skhvalyv-proekt-zakonu-iakyi-zapuskaie-korporatyvnu-reformu-operatora-hazotransportnykh-system-ukrainy
https://www.facebook.com/mcfire76/posts/pfbid0avMLsF9zwUTZTCC96Ar2dd6h8xKagDPDBUPQPxatrcWDDqGtESgs4spmYR1EHxNkl