Агросектор України просить Європарламент про продовження спецрежиму пільгової торгівлі сільгосппродукцією – ВАР

Київ. 24 січня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Для України важливим є збереження та подальше продовження пільгового режиму для експорту та транзиту української сільгосппродукції, термін дії якого закінчується 5 червня 2023 року, оскільки аграрний сектор є ключовою складовою української економіки, основою українського експорту та гарантом валютних надходжень від торгівлі в умовах російського воєнного вторгнення.

Як повідомляється на сайті громадського союзу "Всеукраїнська аграрна Рада (ВАР)", з відповідним проханням її голова Андрій Дикун звернувся до голови Комітету з питань сільського господарства та розвитку сільських територій Європарламенту Норберта Лінза в рамках онлайн-зустрічі.

За даними ВАР, Україна просить про продовження експортного спецрежиму через пропозицію Польщі ввести мито, що діяло раніше, на експорт української кукурудзи, курятини та яблук, а також запровадження суворого контролю зерна, що ввозиться з України, зокрема фуражного.

"Скасування пільгового режиму для українських товаровиробників в умовах війни, коли аграрний сектор страждає від збитків через постійні ракетні обстріли агресором, втрати врожаю та неможливості провести повноцінну весняну посівну через мільйони гектарів замінованих полів та блокування росією роботи "зернової угоди", це удар по економіці держави та загроза для майбутнього України", – процитовано Дикуна у зверненні ВАР до голови Комітету ЄС.

Він також наводить дані, згідно з якими до війни агросектор України становив 20% ВВП держави. У 2022 році продукція АПК стала основою українського експорту та гарантом валютних надходжень від торгівлі, агропродукція становила 53% усього експорту, а загальний валютний виторг від її продажу сягнув $23 млрд.

У свою чергу, Лінз заявив, що абсолютна більшість членів Європарламенту підтримує обраний для України курс лібералізації ринку ЄС, незважаючи на всі складнощі, зокрема, для Польщі.

"Експорт українського зерна, за даними Польщі, обвалює ціни на їхню продукцію. Така проблема справді є, тому ми шукатимемо шляхів вирішення цього питання та інструменти для можливої компенсації втрат польських фермерів, щоб продовжити допомагати Україні", – цитує ВАР голову Комітету ЄС.

Під час бесіди Дикун та Лінз погодилися, що Україна не може повноцінно експортувати зерно лише через свої порти у Чорному морі, і змушена здійснювати логістику, зокрема, через територію Польщі, що впливає на внутрішній ринок сусідніх країн. Однак на час російської агресії пільговий режим для української продукції АПК має зберігатися.

За даними ВАР, сторони також обговорили створення міжнародного фонду відновлення аграрного сектора України. Мета фонду – надання гарантій комерційним банкам, щоб аграрії з деокупованих територій могли взяти кредити на відновлення знищених росіянами господарств, зруйнованої чи вкраденої техніки та відновлення поголів’я худоби.

Як повідомлялося, Європейський парламент 19 травня 2022 року підтримав скасування імпортного мита ЄС на весь український експорт на один рік, щоб підтримати економіку країни в умовах воєнного вторгнення РФ.

administrator

Related Articles