Бельгія підтримала зусилля G7 щодо обмеження доходів РФ від торгівлі алмазами – FT

Київ. 10 травня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Бельгія підтримала зусилля G7 і ЄС щодо обмеження фінансових потоків Росії від торгівлі алмазами, маючи намір стати “провідним партнером” у цьому процесі, заявив FT прем’єр-міністр Бельгії Олександр Де Кроо.

Спочатку бельгійські учасники алмазної галузі протистояли введенню санкцій, побоюючись, що торгівля буде перенаправлена до інших центрів, таких як Дубай, і на потік російської сировини це не вплине.

“Ми хочемо витіснити російські алмази із західних ринків. Але наявними прямими заборонами на російські алмази ми цього не доможемося…Реального впливу можна досягти лише тоді, коли ми поєднуємо пряму і непряму заборону на алмази, видобуті в Росії”, – сказав Де Кроо, зазначивши, що прямі заборони не мали значного впливу на фінансові потоки.

Рішенням може стати впровадження схеми відстеження, яка може запобігти перемаркуванню російських алмазів у третіх країнах і ухиленню від санкцій, надавши змогу контролювати весь ланцюжок створення вартості. Оскільки документи можуть бути підроблені, необхідні технологічні рішення, які дадуть змогу ідентифікувати походження дорогоцінних каменів, кажуть співрозмовники FT.

Механізм може працювати через впровадження приладів, які аналізуватимуть ймовірне географічне походження алмазу, аналізуючи його мікроелементи (наномаркери), які можна вигравіювати на алмазі та які можна розрізнити навіть після ограновування і полірування. Один із проєктів у цій сфері здійснює компанія Spacecode, але прототипи будуть запущені лише до кінця цього року або на початку 2024 року.

Тому після запровадження санкцій ЄС щодо алмазів, імовірно, настане “перехідний період” для трансформації до надійнішої системи, каже європейський чиновник.

На сьогоднішній день митники вимагають лише виданий державою сертифікат, що гарантує відповідність каменів вимогам Кімберлійського процесу (цей ухвалений ООН торговельний режим запобігає продажу алмазів, видобутих у зонах бойових дій, що використовують для фінансування заколотів). Індивідуальне відстеження застосовується лише до великих і дорогих алмазів, а в зрізі російського видобутку переважають невеликі й дешеві камені.

Опитані FT представники гранувальної галузі Індії висловили сумніви в тому, що G7 вдасться знайти ефективне технічне рішення для відстеження походження каменів. Для Індії вилучення російських діамантів з обігу поставить під загрозу сотні тисяч робочих місць. За даними Анупа Мехта, президента Bharat Diamond Bource в Мумбаї, російські алмази забезпечують 60% робочих місць у цій галузі, де задіяно мільйон осіб.

Водночас він визнає, що вибору в індійської алмазної галузі немає, оскільки вона має реагувати на запит споживачів США, які є найбільшим ринком продажу ювелірних виробів. Такої ж думки дотримується і Дінеш Навадія, голова Indian Diamond Instit.

Торгова активність у центрах індійського ограновування сповільнюється, зазначають співрозмовники FT, зокрема через погіршення ситуації із поставками російських алмазів після початку розв’язаної Росією війни в Україні. Ціни на алмази зростають, а ціни на діаманти залишаються низькими, що зводить 4-відсоткову норму прибутку до нуля.

Великий індійський огранщик і виробник діамантів Rosy Blue, що був довгостроковим клієнтом “АЛРОСА”, перестав купувати алмази у російської компанії, повідомив управляючий директор Rosy Blue Рассел Мехта.

administrator

Related Articles