Київ. 6 лютого. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Більшість членів комітету з монетарної політики Нацбанку України (КМП НБУ) на засіданні 25 січня відзначили, що вважають реалістичним базовий прогноз облікової ставки з її збереженням на рівні до 25% щонайменше до першого кварталу 2024 року, повідомляється на сайті НБУ у понеділок.
"Більшість членів КМП вважають реалістичним базовий прогноз облікової ставки з її збереженням на рівні до 25% щонайменше до першого кварталу 2024 року. На їхню думку, збереження ставки на високому рівні сприятиме посиленню монетарної трансмісії та досягненню цілей НБУ щодо збільшення привабливості гривневих активів та покращення термінової структури депозитів у банківській системі", – йдеться у повідомленні.
Декілька з цих учасників дискусії зазначили, що наразі рано ще давати якісь сигнали з приводу швидшого пом’якшення монетарної політики, оскільки, на їхню думку, ризики для інфляції залишаються зміщеними вгору і в разі їх реалізації виникне необхідність додаткового посилення монетарних умов і тоді передчасний анонс можливого пом’якшення монетарної політики може підірвати довіру учасників ринку до рішень НБУ та призведе до погіршення очікувань.
Крім того, вони вважають, що передчасні сигнали про пом’якшення монетарної політики можуть стримувати монетарну трансмісію, а відповідно, чутливість фінансової системи до ситуативних факторів залишатиметься підвищеною.
Ще один член КМП наголосив, що навіть за поточного прогнозу облікової ставки інфляція залишатиметься вищою за цільовий діапазон, щонайменше, до кінця 2025 року, зокрема, через необхідність коригування тарифів на комунальні послуги після зниження ризиків безпеки.
Таке тривале перебування інфляції на високих рівнях, незважаючи на значний вплив немонетарних факторів, посилюватиме загрозу розбалансування інфляційних очікувань. Отже, до питання пом’якшення монетарної політики та комунікації таких рішень слід підходити дуже обережно, щоб не похитнути довіру до дій НБУ.
Водночас кілька учасників дискусії вважають, що ймовірність суттєвішого посилення монетарної політики невисока. Крім того, на їхню думку, цикл зниження облікової ставки може розпочатися дещо раніше, ніж передбачає оновлений прогноз. Зокрема, один із них зазначив, що ціновий тиск цього року може виявитися нижчим, ніж очікується зараз, в результаті, зокрема, суттєвішого послаблення споживчого попиту, більш швидкого уповільнення світової інфляції та збереження тарифів на комунальні для населення на низькому рівні.