Більшість закритих даних про енергетику не становить загрози безпеці країни – DiXi Group

Київ. 16 травня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Більшість даних про енергетику, закритих унаслідок російської агресії, потенційно не становить загрози безпеці країни і може бути відкрита розпорядниками, вважають аналітики центру DiXi Group, які досліджували закриту інформацію про енергетичну галузь.

“Автори дослідження доводять, що обмеження доступу до інформації, доречні на початку війни, тепер шкодять енергетичному сектору та стейкхолдерам, основна діяльність яких залежить від публічної інформації”, – повідомили в DiXi Group.

Фахівці центру проаналізували 258 першоджерел даних від 23 розпорядників, зібраних на порталі Energy Map.

“Лише 41,5% (107) наборів даних продовжують оприлюднювати. З них для 25 наборів розпорядники відновили оприлюднення з червня 2022 року. Решту 151 датасет (58,5%) не оприлюднюють із міркувань безпеки”, – зазначили в DiXi Group.

Як стверджують автори, деякі обмеження доступу є безпідставними, наприклад, ринкова статистика та екологічні дані, які не загрожують безпеці енергетичної інфраструктури.

“Автори дослідження зазначають, що 93% (140 зі 151) закритих відомостей про енергетику можна оприлюднити, подекуди з несуттєвими коригуваннями їхньої структури чи деталізації”, – констатували в центрі.

Аналітики рекомендують відновити публікацію 102 датасетів без жодних змін у структурі чи періодичності публікації. Решту 38 слід публікувати зі змінами, і лише 11 – не публікувати до завершення воєнного стану та повної перемоги України у війні з РФ.

“Досвід, отриманий за час війни, дає змогу стверджувати, що є менш радикальні варіанти обмеження доступу до інформації”, – наголосили в DiXi Group.

Аналітики центру представили свій підхід для мінімізації безпекових ризиків від оприлюднення даних про енергетику. Зокрема, у центрі виокремили три ключові характеристики даних, що впливають на потенційні можливості ворога: часова агрегація, географічна складова та проміжок між періодом актуальності даних і датою публікації. Комбінуючи ці характеристики, для більшості даних можна обрати збалансований формат публікації, який нівелює ризики безпеки, стверджують аналітики.

“Оприлюднення даних про енергетичний сектор є однією зі складових для створення справді функціональних енергоринків, де учасники конкурують за споживача, генерують прибутки для себе та держави і планують інвестиції”, – резюмували в DiXi Group.

administrator

Related Articles