Київ. 9 серпня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Міністр сільського господарства Чехії Марек Виборний звернувся до єврокомісара з питань сільського господарства Януша Войцеховського з проханням розглянути ситуацію, що склалася навколо імпорту сільгосптоварів з України, зокрема, зернових і м’яса птиці, до Європейського Союзу, зазначено в повідомленні чеського міністерства.
“Війна Росії в Україні зачіпає європейців, зокрема й наших фермерів. Наразі їх найбільше турбують побічні ефекти збільшення експорту сільгосппродукції з України. Це насамперед велике зростання імпорту круп і м’яса птиці. Ось чому міністр Марек Виборний звернувся до єврокомісара Януша Войцеховського з проханням вирішити цю ситуацію”, – повідомила в четвер пресслужба міністерства і додала, що міністр Виборний запропонував свою участь у дискусіях на ці теми.
На думку чеського міністра, Європейський Союз має розв’язати питання логістики, пропускної спроможності транспортних маршрутів до третіх країн, маршрутизацію виробництва, гарантувати продовольчу безпеку імпортованих товарів і посилити розподіл у віддалені регіони.
Він також вважає, що необхідно підтримувати транспорт, щоб зменшити навантаження на європейський простір. Крім того, на думку Виборного, важливим є моніторинг поточних запасів і підготовка можливих антикризових заходів на майбутній період.
Міністр зазначив, що Чехія була важливим прихильником України від самого початку російської агресії в Україні та продовжуватиме це робити. Маючи справу з нестабільною ситуацією на європейських ринках сільгосппродукції, він вважає за краще знаходити загальноєвропейське рішення, а не одностороннє, яке зрештою принесе потрібний ефект усім.
“У поточній ситуації, я вважаю, необхідно зосередитися і на більш довгостроковій перспективі. Що стосується поточного врожаю, я повинен знову і знову наголошувати на тривалому вторинному впливі на частину внутрішнього ринку ЄС, включно з Чеською Республікою. Я бачу деякі позитивні зміни в структурі виробництва і розвитку цін, однак поточні показники все ще не є сприятливими з погляду торговельного балансу постраждалих товарів”, – зазначив міністр Виборний у листі.
Говорячи про якість продуктів харчування, він наголосив на необхідності забезпечення “достатніх механізмів контролю”, застосованих як до європейських виробників, так і до імпорту з третіх країн.
На думку чеського міністра, для забезпечення справедливого підходу Європейській Комісії необхідно стежити за дотриманням цих вимог навіть під час ввезення продукції з України.
“Збільшення імпорту, особливо зернових, сягає понад 30% порівняно з попереднім періодом. Аналогічна ситуація зберігається і в секторі виробництва м’яса птиці. Основною причиною ситуації, що склалася, є велике зростання пропозиції над попитом на ринках ЄС, що було спричинено імпортом українського виробництва, особливо круп. Тому вирішувати цю ситуацію необхідно на загальноєвропейському рівні, забезпечивши функціонування коридорів солідарності”, – резюмував він.
Як повідомлялося, Чехія не планувала приєднуватися до п’яти прифронтових країн Європейського Союзу – Польщі, Словаччини, Угорщини, Болгарії, Румунії – та запроваджувати заборони на імпорт українського зерна, проте з квітня 2023 року профільний агарний міністр брав участь у дискусіях, які вів єврокомісар Войцеховський з аграрними міністрами цих держав.
Мотивуючи свої дії необхідністю захисту здоров’я споживачів, Чехія навесні поточного року посилила контроль імпорту зерна з України, зокрема, призначеного для харчового використання.
Джерело: https://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2023_ministr-vyborny-kvuli-situaci-se.html