Київ. 21 червня. ЕНЕРГОРЕФОРМА – Червоноград Львівської області розробив проєкт індустріального парку для залучення інвесторів у розвиток нових бізнесів, які могли б замістити розташовані на території громади вуглевидобувні підприємства, які підлягають закриттю в рамках трансформації вугільних регіонів, повідомив міський голова Андрій Залівський.
“Ми розробили для потенційних інвесторів проєкт індустріального парку на 80 га плюс ще є 20 га територій самих шахт. Крім того, ми підшукали понад 110 га земель, які вже не будуть використовуватися в сільському господарстві і можуть піти під розміщення СЕС”, – сказав він під час дискусії про перехід України від вугільної до чистої енергії в рамках конференції з відновлення в Лондоні (URC2023), запланованої на 21-22 червня.
Закликавши інвесторів розвивати нові бізнеси, він наголосив, що “місто відкрите до співпраці та інвестицій, готове віддавати землю на пільгових умовах, оскільки індустріальний парк це дозволяє”.
“Маленькою мрією” він назвав також відкриття фабрики з виробництва сонячних панелей і заводу з випуску теплових насосів. Водночас Залівський зазначив, що цікавим для інвесторів могло б бути й виробництво супутніх товарів для обслуговування вітрової енергетики, оскільки, за його словами, “це витратні матеріали, які будуть дуже важливі”. При цьому він зазначив, що наступного року дві компанії пообіцяли розпочати будівництво двох ВЕС на території громади.
“Також на території однієї з шахт ми плануємо завод із переробки твердих побутових відходів, оскільки є проєкт, і можливе виготовлення біогазу та біометану”, – сказав міський голова.
Він наголосив, що в разі відкриття виробництв інженерно-технічний персонал шахт міг би мати застосування і “ми втримали б цих людей”, та й загалом у громади великий ресурс робочої сили.
При цьому він звернув увагу, що місто вже зараз у навчальних закладах працює на підготовку нових кадрів.
“Минулого року ми розпочали перекваліфікацію або навчання молоді нових спеціальностей. Замінили одну шахтарську спеціальність на спеціальність спеціаліста з ремонту сонячних панелей. Через тиждень набрали цілу групу. Цього року ми ще хочемо відкрити нові спеціальності, пов’язані з альтернативними джерелами”, – розповів мер.
Крім того, за його словами, місто спільно з GIZ Україна (Німецьке товариство міжнародного співробітництва), працює над впровадженням інноваційного хабу.
Він наголосив, що люди вже усвідомлюють реальність закриття шахт, але їм буде легше перейти на інше виробництво, аніж залишити рідні місця, тож їх треба забезпечити роботою та інфраструктурою для життя й відпочинку.
“Із 12 шахт у громаді залишилося шість, на яких працюють понад 6,5 тис. осіб. Із них 1,5 тис. перебувають на війні. Багато хто загинув. І ми маємо подбати про їхні сім’ї, якщо ці підприємства закриються. Дякуємо Міненерго і GIZ, які обрали нас і допомагають нам реалізувати цей проєкт. Перед нами стоїть завдання вирішити, чим замістити шахти”, – описав ситуацію мер Червонограда.
Він зазначив, що в стратегії розвитку міста його названо індустріальним серцем Львівської області, бо “ми єдині обираємо промисловість як основу розвитку своєї території”.
Як повідомлялося, Червоноград було обрано для реалізації пілотного проєкту з трансформації вугільних регіонів України в рамках проєкту “Підтримка структурних змін у вугільних регіонах України”, що фінансується урядом Німеччини та реалізується GIZ Україна (Німецьке товариство міжнародного співробітництва, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit).
На початку поточного року Міністерство енергетики заявило, що Україна створить фонд трансформації вугільних регіонів із забезпеченням фінансових внесків до нього для реалізації проєктів, зокрема щодо фізичного закриття вугільних шахт.