Нью Йорк. 19 квітня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Глобальна нестача рису цього сільськогосподарського року може становити 8,7 млн тонн, прогнозують аналітики Fitch Solutions.
Це найзначніший дефіцит за останні 20 років – з 2003/2004 сільгоспроку, коли він досяг 18,6 млн тонн.
Несприятливі погодні умови у країнах-виробниках, таких як Китай та Пакистан, обмежують постачання рису на світовий ринок. Крім того, рис став більш привабливою альтернативою після суттєвого зростання цін на інші основні види зернових після початку конфлікту в Україні в лютому минулого року, що підвищило попит на нього, зазначає аналітик Fitch Solutions щодо сировинних товарів Чарльз Харт.
“На глобальному рівні найбільш очевидним наслідком глобального дефіциту рису були і залишаються ціни, які досягли максимуму за десятиліття”, – сказав він.
За його словами, основним чинником подорожчання стала заборона експорту подрібненого рису у вересні минулого року.
Споживачами рису у світі є понад 3,5 млрд осіб, причому 90% припадає на Азіатсько-Тихоокеанський регіон.
Очікується, що ціни залишаться поблизу поточних максимумів до 2024 року, йдеться у звіті Fitch Solutions. Середня вартість рису з початку поточного року становить $17,3 за 100 фунтів (45,4 кілограми).
“З огляду на те, що рис є основним продуктом харчування в багатьох країнах Азії, його вартість є основним фактором, що визначає інфляцію у сфері продуктів харчування та продовольчу безпеку, особливо для найбідніших домогосподарств”, – сказав Харт.
Зниження виробництва рису в інших регіонах, включно із США та Європейським Союзом, також сприяє формуванню дефіциту на світовому ринку, зазначає старший аналітик Rabobank Оскар Тьякра.
За словами старшого аналітика Gro Intelligence Келлі Гогарі, багато країн будуть змушені скоротити свої внутрішні запаси. На її думку, від дефіциту рису найбільше постраждають країни, де вартість продуктів харчування вже перебуває на високому рівні, зокрема Пакистан, Туреччина, Сирія та деякі африканські держави.
Тим часом Fitch Solutions очікує, що світовий ринок рису повернеться до “майже збалансованого становища в 2023/2024 сільгоспроці”, а наступного року буде профіцитним.
“Ми вважаємо, що світове виробництво рису значно відновиться у 2023-2024 році, і ми очікуємо, що загальний обсяг виробництва зросте на 2,5% у річному обчисленні”, – повідомляється у звіті агентства.
Аналітики також прогнозують, що ціни на рис можуть впасти приблизно на 10% у 2024 році.