Державі вигідніше передати українським компаніям частину витрат на страхування воєнних ризиків і експортерів, ніж витрачати бюджетні кошти – думка

Київ. 8 березня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Держава в разі ухвалення рішення про участь у страхуванні воєнних ризиків може частково компенсувати витрати на страхові платежі судновласникам або експортерам, використовуючи звичайні ринкові механізми, – через комерційне страхування в українських страхових компаніях, що буде дешевше, прозоріше та не створить невизначених ризиків для дуже дефіцитного бюджету-2023, повідомляється у пресрелізі АСБ.

Згідно з ним, таку думку висловив генеральний директор асоціації “Страховий бізнес” (АСБ) В’ячеслав Черняховський під час засідання Антикризового штабу і правління Українського союзу промисловців і підприємців (УСПП) за участю представників Верховної Ради, уряду, НБУ, структурованих об’єднань та організацій промисловців, підприємців, роботодавців, профспілок.

Він піддав критиці пропозицію щодо страхування воєнних ризиків за рахунок державного Експортно-кредитного агентства (ЕКА), закріплену в законопроєкті “Про внесення змін до закону України “Про фінансові механізми стимулювання експортної діяльності” щодо страхування інвестицій в Україні від воєнних ризиків”.

“Народні депутати вважають, що в такому разі страхове покриття воєнних ризиків “не потребує додаткового фінансування з державного або місцевих бюджетів”, це можливо тільки тоді, якщо не здійснюватиметься жодних виплат, що, звісно, є нереальною ситуацією”, – зазначив Черняховський.

При цьому він уточнив, що кошти статутного фонду ЕКА – це кошти, надані з бюджету країни, і не потрібно вигадувати, як витратити бюджетні гроші на компенсацію збитків, коли можна убезпечити ці ризики, використовуючи звичайні ринкові механізми, – комерційне страхування в українських СК.

За його словами, також досить неприємним “дзвіночком” є намір замість розвитку ринкових механізмів усе замикати на держбюджеті. Так, 24 лютого Верховна Рада ухвалила зміни до держбюджету (законопроєкт №8399), якими передбачено можливість компенсації для власників морських суден і суден, що ходять у внутрішніх водах, у разі, якщо вони отримують ушкодження або будуть знищені Росією. Загальний обсяг компенсацій – до 20 млрд грн цього року. Як джерело виплат Кабміну дозволяється використовувати Дорожній фонд.

“Схожу схему – створення бюджетного фонду для надання гарантій – уже запроваджували рік тому, перед самим початком широкомасштабної агресії, для авіації. Наскільки відомо, жодна іноземна авіакомпанія не погодилася використовувати її, а працювала винятково через страхування всіх ризиків, зокрема воєнних, або взагалі відмовлялася здійснювати польоти в Україну”, – нагадав він.

administrator

Related Articles