Київ. 31 березня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – До Господарського суду Києва подано позов щодо перешкоджання в управлінні державним майном на території Києво-Печерської лаври, повідомив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.
“Сьогодні ми подали позов до Господарського суду Києва щодо перешкоджання в управлінні державним майном”, – сказав Ткаченко в ефірі національного телемарафону у п’ятницю ввечері.
За словами міністра, такі справи розглядаються в прискореному порядку, і якщо рішення буде позитивне, далі справа буде за судовими виконавцями.
Як повідомлялося, 10 березня стало відомо, що Національний заповідник “Києво-Печерська лавра” розриває договір оренди зі Свято-Успенським монастирем УПЦ (МП) з 29 березня 2023 року. Намісник Свято-Успенської Києво-Печерської лаври митрополит Павло заявив, що ченці УПЦ (МП) не мають наміру виселятися з лаври та переходити в ПЦУ, а також, що можливе виселення ченців дає Росії нові аргументи для виправдання своєї агресії проти України.
18 березня предстоятель Православної церкви України (ПЦУ) митрополит Епіфаній заявив, що про закриття монастиря у Свято-Успенській Києво-Печерській лаврі не йдеться.
20 березня Синод УПЦ (МП) закликав президента Володимира Зеленського не допустити заборони церкви, а також залишити духовенство і ченців у Києво-Печерській лаврі.
29 березня Господарський суд Києва відкрив провадження у справі за позовом Свято-Успенської Києво-Печерської лаври Української православної церкви (Московського патріархату) до національного заповідника “Києво-Печерська лавра” щодо незаконного розірвання договору оренди. В УПЦ (МП) заявили, що не мають наміру виселятися з Києво-Печерської лаври до завершення судового розгляду.
Предстоятель Православної церкви України (ПЦУ) митрополит Епіфаній 29 березня затвердив члена Духовного собору Свято-Успенської Києво-Печерської лаври архімандрита Авраамія виконувати обов’язки намісника Свято-Успенської Києво-Печерської лаври у складі ПЦУ. Після чого предстоятель УПЦ (МП) митрополит Онуфрій наклав заборону на священнослужіння на архімандрита Авраамія.
30 березня комісію Мінкультури не пустили на територію Києво-Печерської лаври для проведення перевірки. Пізніше за фактом перешкоджання роботі комісії з приймання-передачі державного майна Києво-Печерської лаври подали заяву до поліції.
30 березня Господарський суд Києва відмовив у забезпеченні позову УПЦ (МП) до заповідника “Києво-Печерська лавра” про недійсність одностороннього розірвання договору. В УПЦ (МП) заявили, що оскаржать таке рішення.
Також 30 березня Кабінет Міністрів України визнав таким, що втратило чинність, розпорядження уряду про передачу в безоплатне користування Свято-Успенській Києво-Печерській лаврі УПЦ (МП) будівель і споруд. У відповідь в УПЦ (МП) заявили, що монастир подасть позови до суду і звернеться до Генеральної прокуратури, міжнародних організацій і в ООН.
31 березня комісію Мінкультури знову не пустили до Києво-Печерської лаври для проведення перевірки, після чого директор департаменту культурної спадщини Мінкультури Мар’яна Томин заявила про намір звернутися до поліції, а також подати позов до суду щодо усунення перешкод користування майном. Пізніше заповідник “Києво-Печерська лавра” подав заяву до Нацполіції через перешкоджання доступу комісії Мінкультури до держмайна.