До врожаю-2023 українські садівники проблем з експортом продукції не мають – "Укрсадпром"

Київ. 17 квітня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Реалізація в Україні експортно орієнтованої плодово-ягідної продукції врожаю 2022 року здійснювалася відповідно до планів, до врожаю 2023 року проблем з експортом немає, повідомив голова асоціації “Укрсадпром” Олександр Матвієць.

“Якщо дивитися на світовий ринок фруктів, то Україна і Польща – не лише партнери, а й конкуренти. У довоєнні роки український експорт фруктів орієнтувався на східні країни, де ми не особливо перетиналися з польськими виробниками. Останніми роками триває досить жорстка боротьба за ринки Єгипту та Індії, де Україна може бути суттєвим конкурентом польським виробникам”, – пояснив він у коментарі агентству “Інтерфакс-Україна” ймовірну відмову Польщі від української сільгосппродукції, зокрема від фруктів.

На думку експерта, проблема полягає не в кількості, а радше в тенденції, оскільки складно назвати успішним експорт українських плодів і ягід до Європи.

За його даними, на Вінниччині є кілька ягідних господарств, інвесторами яких є австрійські бізнесмени. Ягоди вирощують в Україні та експортують до Австрії. Крім того, Україна точково, по кілька машин, відправляє на експорт плодово-ягідну продукцію до Німеччини, Чехії, Швеції і ще до деяких країн, що несуттєво для українських садівників.

За припущенням голови “Укрсадпрому”, у сезоні-2023 у Європі зросте конкуренція за сезонну робочу силу, яку залучають у плодово-ягідний сектор. Зокрема, Польща приваблює українських працівників, оскільки польські воліють їхати в Нідерланди, Бельгію, Італію, де вищий рівень оплати праці. Жителі Закарпаття з угорськими паспортами також їдуть на сезонні роботи до країн Західної Європи.

На думку керівника галузевої асоціації, рівень виробництва і темпи капіталовкладень у плодово-ягідний сектор вселяють оптимізм, що Україна в найближчому майбутньому зможе стати одним зі світових лідерів з експорту цієї продукції.

“Грантова підтримка, яка нині ініційована президентом, прем’єр-міністром і йде через Мінагрополітики, має сприяти цьому. Хоча, на жаль, це рішення виключно на рівні уряду, а фінансова підтримка грантів у закладенні нових інтенсивних садів пробуксовує, і її немає в достатній мірі”, – зауважив Матвієць, повідомивши, що минулого року українські садівники не змогли створити за рахунок грантової підтримки жодного робочого місця, не заклали жодного інтенсивного саду.

Водночас Матвієць наголосив, що в українських і польських садівників дуже дружні та партнерські відносини. Він нагадав, що польська сторона 2022 року дуже підтримала українських колег, надавши виноматеріали та інші обов’язкові складові виробництва.

В “Укрсадпромі” висловлюють упевненість, що виниклу ситуацію буде обов’язково врегульовано з урахуванням інтересів обох сторін.

administrator

Related Articles