12 жовтня тридцять сім учасників онлайн навчання в рамках проекту «Адвокати покращення соціальних послуг в умовах воєнного стану для постраждалих та громад Львівської та Закарпатської областей», який реалізує громадська організація «Жінки та діти з інвалідністю Північного Донбасу» розбиралися з темою існування та створення безбар’єрних просторів. Як звісно, такі простори не можуть бути створені з формальним дотриманням нормативних вимог. Тут важливо щоб всі знали і дотримувалися стандартів та законодавчих рекомендацій з будівництва та реконструкції, знали не тільки загальні норми, але й підходили до них осмисллено й творчо, щоб, не залежно від кола користувачів, завдання будівництва враховували ДБН інклюзії та універсальний дизайн, створювалися індивідуальні проекти зі знаходженням життєздатних рішень.
Ганна Борова, радниця з питань інклюзії Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», привітала всіх в Школі та відзначила, що ця Школа є продовженням філософії інклюзивних громадських радників. «Маю надію, що завдяки таким лекторам та практикам, яких ми не тільки чуємо, а бачимо їх роботу на практиці, коло досвідчених інклюзивних громадських радників, які зможуть стати адвокатами просування інклюзивних змін в суспільстві буде розширено. Крім того, вже всім відомо, що територія реалізації Проєкту «Говерла» вже на 12 областей України та є надія, що цей рух з інклюзії підхоплять всі партнерські громади. І люди, стануть більш обізнаними в питаннях розбудови доступності, особливо ті, які добровільно ходять на такі навчальні заходи. Саме через такі заходи та спілкування, формуються спільноти однодумців, які не тільки навчаються, а і починають діяти, виховують один одного та долучаються до рухів безбар’єрності»
Доступність громадського середовища для маломобільних груп населення стала темою для жвавого обговорення. Експертом виступив консультант з питань без бар’єрного середовища Євгеній Свет.
В своєї лекції він розкрив державні стандарти, поняття «доступність», «інклюзивність», «універсальний дизайн», навів приклади проектних рішень та коректного застосування різних специфічних пристроїв для покращення доступності об’єктів.
«Створення безбар’єрного простору для маломобільних груп населення є пріоритетним напрямом державної політики. Проте системних змін у цьому питанні в Україні досі не відбувається, – вважає експерт Євгеній Свет. – Причина – стереотипне ставлення до людей з інвалідністю. Питання доступності слід сприймати значно ширше. Маломобільними групами населення також є люди похилого віку, батьки з маленькими дітьми, особи, які втратили мобільність через хворобу або прийом ліків, пересуваються на підборах, тощо».
На думку експерта, робота має йти щодо створення стандартних умов, комфортних для всіх без виключення, а не задоволення потреб. Саме на це і мають бути націлені нормативні документи та створюватись законодавча база, яка і зараз ще не відповідає європейським стандартам.
Учасники ознайомилися з існуючими нормативними документами у сфері доступності та обговорили шляхи захисту власних прав та свобод.
Дискусія вийшла живою та конструктивною, а інформація, що була отримана, – корисною.
Попереду у майбутніх громадських радників багато роботи.
Якщо Україна безповоротно рухається у напрямку впровадження інклюзії та розбудови безбар’єрного простору, формального підходу не повинно бути.
***
Цей захід проводиться Громадською організацією «Жінки та діти з інвалідністю Північного Донбасу» в рамках проєкту «Адвокати покращення соціальних послуг в умовах воєнного стану для постраждалих та громад Львівської та Закарпатської областей» та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА».
Зміст цього заходу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.